Pražské studánky - Ctěnická studánka
Aktualizovaný popis - stav jaro 2012.
[ Úvodní stránka | Abecední seznam a rejstřík | Seznam v členění podle městských částí | Mapka ]
Zajímavosti v okolí (chráněná území, naučné stezky, cyklistické trasy aj.):
Studánka je součástí rozsáhlejších krajinných úprav v okolí Ctěnického zámku, zahrnujícím kromě vlastního parku např. i přilehlý Ctěnický háj. K zámku vede odbočka žluté turistické značky.
Další informace:
MHMP, Odbor městské zeleně a odpadového hospodářství, e-mail: mzo@praha.eu, Tel.: 23600 5822.
Literatura:
· Kovařík Petr: Studánky a prameny Čech, Moravy a Slezska - Nakladatelství LN, Praha 1998 (str. 149)
· Podvolecký František: Podzemní vody a prameny v okolí Prahy - Vodopis čsl. republiky, řada VII, seš. 1, sv. 100 – VÚV,
· Veger (str. 24).
Kvalita podzemní vody ve studánce:
(stav 2009)
Podzemní voda v této studánce je pravděpodobně chemického typu vápenato – hořečnato –sírano – chlorido – uhličitanového typu s neutrálním pH a dosti vysokou mineralizací. Dosud však nebyl proveden úplný chemický rozbor podzemní vody
na hlavní kationy a anionty.
Obsah dusičnanů je vyšší, než připouští vyhláška č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. U dusičnanů i chloridů je to cca o 50%.
Zároveň byly v podzemní vodě z této studánky naměřeny zvýšené počty koliformních bakterií, bakterií Escherischia coli a Enterokoků, což může prokazovat přítomnost fekálního znečištění, které v okolí tohoto pramene prosakuje do horninového prostředí a podzemních vod. Zvýšené počty psychrofilních bakterií jsou způsobeny průsakem povrchové vody do této studánky a potvrzují tak přírodní organické znečištění.
Ostatní možné antropogenní kontaminanty (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zatím nebyly v této studánce sledovány.
Vydatnost tohoto pramene je přibližně 0,6 l/s. Vzhledem ke sníženým ovzdušným srážkám v posledních letech však tato vydatnost postupně klesá.
Trendy: nelze vyhodnotit, zatím byl proveden pouze jeden laboratorní rozbor.