Zdraví a životní prostředí
Záhadné koule na plážích v Sydney obsahují fekální bakterie, píše BBC
Ekolist.cz, 26. ledna 2025
Záhadné koule, které se objevily minulý týden na devíti sydneyských pláží, obsahují tuky, bakterie E.coli a fekální bakterie, uvedla stanice BBC s odvoláním na prohlášení místních úřadů. Ty kvůli těmto podivným naplaveninám musely uprostřed letní prázdninové sezony všech devět pláží uzavřít.
Akční plán zavádí 36 opatření pro bezpečné užívání pesticidů
Ekolist.cz, 9. ledna 2025
Podporovat rozvoj ekonomicky únosných nechemických metod na ošetření rostlin nebo zavést monitoring škodlivých organismů na regionální i lokální úrovni jsou jedny z 36 opatření obsažených v novém národním akčním plánu k bezpečnému používání pesticidů v Česku. Materiál, který platí pro roky 2025 až 2029, projednala vláda, uvedlo ministerstvo zemědělství. Cílem plánu je ochrana lidí, podzemních a povrchových vod, půdy, rostlin i živočichů a životního prostředí před negativními dopady používání přípravků na ochranu rostlin.
Glyfosát a plastová mulčovací fólie. Stále běžná, ale škodlivá praxe pro půdní život
Ekolist.cz, 20. prosince 2024
Zákaz plošného používání totálních herbicidů na základě glyfosátu se legislativně stále nedaří prosadit. Proto se na developerských projektech novostaveb, které se rozhodnou cílit certifikát udržitelnosti, pořád setkáváme s technickými zprávami, v nichž bylo použití totálních herbicidů na základě glyfosátu na začátku projektu předepsáno plošně pro celý rozsah budoucích krajinářských úprav.
Vědci našli v minerální vodě v několika evropských zemích "věčné chemikálie"
Ekolist.cz, 13. prosince 2024
Vědci našli poprvé v minerální vodě v několika evropských zemích stopy takzvaných věčných chemikálií. Jde o kyselinu trifluoroctovou (TFA), která patří k takzvaným polyfluorovaným a perfluorovaným látkám (PFAS). Atomy těchto látek mají velmi silné vazby, a proto se tyto toxické chemikálie v přírodě i lidském těle obtížně rozkládají. Ve světě se TFA nahromadila v množství, které odborníci označují za alarmující, napsal server The Guardian.
Jihočeští parazitologové potvrdili první případ nákazy tasemnicí z jiker štiky
Ekolist.cz, 8. prosince 2024
První případ difylobotriózy v České republice potvrdili parazitologové z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR. Nemoc způsobuje střevní tasemnice škulovec široký. Tou se infikoval muž, který snědl kaviár ze syrových jiker štiky z lipenské nádrže. Riziko nákazy lidí je však velmi nízké. Výskyt škulovce v rybách Lipna je vzácný. Zdrojem tasemnice jsou pouze syrové nebo nedostatečně tepelně upravené dravé ryby jako okoun říční a štika obecná. Nemoc u většiny pacientů nezpůsobuje vážné zdravotní komplikace a je snadno léčitelná, řekli dnes novinářům vědci.
V pákistánské provincii Paňdžáb ošetřili kvůli smogu bezmála dva miliony lidí
Ekolist.cz, 12. listopadu 2024
Kvůli zhoršující se smogové situaci onemocnělo v říjnu v pákistánské provincii Paňdžáb přibližně 1,8 milionu lidí. V oblasti se na celý týden uzavřely školy, protože úroveň znečištění dvojnásobně překračuje zdraví ohrožující limit, píše agentura AP.
Lékař: Prach v ovzduší může přispět ke vzniku nemocí srdce či demenci
Ekolist.cz, 21. října 2024
Dlouhodobé vdechování prachu z ovzduší může podle lékařů kromě onemocnění plic, dýchacích cest nebo astmatu přispívat také ke vzniku chorob srdce, cév nebo demence. V tiskové zprávě o tom informovala Česká pneumologická a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. V legislativním procesu je v současné době novela zákona, která má za cíl prašnost, například ze staveb či demolic, omezit.
Odborníci od začátku měsíce řešili 230 podezření na otravu houbami, jednu vážnou
Ekolist.cz, 18. října 2024
Odborníci z Toxikologického informačního střediska od začátku října řešili 230 podezření na otravu houbami. V jednom případě zajistili vydání takzvaného antidota neboli protijedu. Na facebooku o tom informovala Všeobecná fakultní nemocnice (VFN), pod níž spadá toxikologické informační středisko (TIS). Podle srpnových informací České zemědělské univerzity (ČSÚ) loni lidé nasbírali 17 340 tun hub v hodnotě 3,67 miliardy korun. Každá domácnost, která houby sbírá, donesla průměrně šest kilogramů.
Hygienička: Měsíc po povodních jsou velkou zdravotní výzvou nevysušené domy
Ekolist.cz, 14. října 2024
Asi největší zdravotní výzvou v místech, která před měsícem zasáhly povodně, mohou být před následujícím chladným obdobím nedostatečně vysušené domy. V rozhovoru s ČTK to řekla hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Pozornost hygienickým podmínkách by se měla podle ní věnovat i při návratu do společných zařízení jako jsou školy nebo domovy pro seniory.
Chůze funguje téměř jako všelék. Vykročte vstříc lepším zítřkům
Ekolist.cz, 7. října 2024
1. října startuje podzimní měsíční Výzva 10 000 kroků, jejímž cílem je vrátit chůzi do našich životů. Největší chodecká výzva u nás je příležitostí, jak s časem nakládat efektivně – při chůzi si nejen odpočinete, ale také podpoříte své zdraví a veřejný prostor. Na jaře se do Výzvy zapojilo téměř 16 tisíc aktivních účastníků a více než 70 měst z celé republiky. Zájemci o účast se mohou registrovat i po začátku Výzvy a vyzkoušet si přínosy chůze na vlastní kůži.
Norsko zjistilo vyšší radiaci u hranic s Ruskem. Patrně kvůli lesnímu požáru u Černobylu
Ekolist.cz, 18. září 2024
Norský úřad pro radiaci a jadernou bezpečnost (DSA) naměřil vyšší úroveň radioaktivního cesia-137 u arktické hranice s Ruskem, kterou podle všeho způsobil lesní požár nedaleko ukrajinského Černobylu. Napsala to dnes agentura Reuters. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v reakci na informaci o naměřených hodnotách uvedl, že Rusko zvýšenou úroveň radiace v atmosféře nezaznamenalo.
Hlavní hygienička: Povodní nebyly postižené žádné vodárny, vodu přesto převařit
Ekolist.cz, 17. září 2024
Prozatím nejsou podle hlavní hygieničky Barbory Mackové informace o tom, že by povodeň poškodila některou z vodáren dodávající vodu do velké oblasti nebo měla dopad na kvalitu dodávané vody. Řekla to dnes před polednem ČTK, Českému rozhlasu a České televizi. Přesto by podle ní měli lidé vodu z kohoutku, pokud jim teče, před pitím převařit. Místo vody z vlastních studní by měli využívat balenou nebo z dovezených cisteren.
Švédský úřad pro jadernou bezpečnost vyzval ke spolupráci houbaře
Ekolist.cz, 8. září 2024
Švédský úřad pro jadernou bezpečnost vyzval houbaře ke spolupráci při měření radioaktivity ze spadu po havárii jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu před 38 lety. Sběrači hub mají úřadu zaslat k testování vzorky letošních hub, informovala agentura AP.
Tuny odpadu, mikroplasty i toxické chemikálie. To vše jde za textilním průmyslem, připomíná Arnika
Ekolist.cz, 9. srpna 2024
Textilní průmysl patří k největším znečišťovatelům životního prostředí. Rychlá móda, neboli fast fashion, vede k masivní produkci oblečení nízké kvality, které se rychle opotřebuje a končí na skládkách. Kromě produkce odpadů znečišťuje textilní průmysl životní prostředí také mikroplasty a zdraví škodlivými chemikáliemi, upozorňuje ekologická organizace Arnika.
Odborník: Emise rtuti v ovzduší jsou nebezpečné, když se koncentrují v přírodě
Ekolist.cz, 9. srpna 2024
Emise rtuti v ovzduší jsou nebezpečné, až když se koncentrují v životním prostředí, například ve vodě. Poté se její molekuly mohou dostat do potravinového řetězce člověka, řekl v rozhovoru s ČTK Jan Hovorka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Podle něj největším producentem emisí rtuti v ovzduší jsou teplárny a elektrárny. Středeční rozhodnutí ústeckého krajského soudu, který zrušil uhelné elektrárně Počerady výjimku z limitu na vypouštění rtuti, proto považuje za správné.
Kontaminace prostředí těžkými kovy ovlivňuje barvu ptačích vajec, zjistili vědci
Ekolist.cz, 16. července 2024
Kontaminace prostředí těžkými kovy ovlivňuje barvu ptačích vajec, zjistili vědci. Mezinárodní tým se zabýval populacemi lejska černohlavého ve Finsku. Modrá vejce lejsků měla vlivem strukturálních změn skořápky méně intenzivní zbarvení. ČTK to oznámila Eliška Zvolánková z Akademie věd ČR.
Objev mikroplastů u mužů vyvolal otázky ohledně erektilní dysfunkce
Ekolist.cz, 20. června 2024
Znečištění ovzduší je druhou největší hrozbou pro lidské zdraví, uvádí experti
Ekolist.cz, 20. června 2024
Nová studie našla ve více než polovině vzorků spermatu vysoké množství herbicidu glyfosátu
Ekolist.cz, 20. května 2024