Ahoj, jmenuju se Klára, je mi 25 let a žiju v Praze, magickém městě střední Evropy
Datum vydání: 14.01.2020, Zdroj: ČRo Plus | Rubrika: 17:10 Den podle... | Téma: Hana Kordová Marvanová
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
Ahoj, jmenuju se Klára, je mi 25 let a žiju v Praze, magickém městě střední Evropy, takto začíná text nabídky krátkodobého pronájmu, se kterým se, jak píší Novinky.cz, dotyčná zaregistrovala na webu Airbnb. Pro návštěvníky hlavního města má ale připravený ne 1, ale a teď dobře poslouchejte, hned 70 bytů. Neplánuje se tedy podělit o vlastní bydlení, jak byla původní myšlenka platformy Airbnb. Server Novinky.cz zpracoval interaktivní mapu Prahy, která mimo jiné ukazuje, že nabídka pronájmu kratších než 3 týdny už úplně převálcovala ty klasické dlouhodobé. Mým hostem je Hana Marvanová, právnička a pražská radní za Spojené síly pro Prahu, vítám vás, dobrý den.
Hana MARVANOVÁ, právnička, pražská radní /Spojené síly pro Prahu/
Dobrý den.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
Jak na to reagujete, paní Marvanová? Děsí vás tady tyto údaje, ta situace kolem Airbnb v Praze?
Hana MARVANOVÁ, právnička, pražská radní /Spojené síly pro Prahu/
My tu situaci máme zmapováno a pro mě to není překvapením, protože ze všech průzkumů, které se dělaly, tak vyplynulo, že to takzvané sdílené ubytování už dávno nefunguje jako sdílené, když někdo část roku nepotřebuje byt nebo má jenom 1 byt, který takto poskytuje cizincům, ale naopak, že na trhu s nemovitostmi, zejména v centru, převažují nákupy investičních bytů, které už jsou přímo pořizovány s cílem provozovat tam tento krátkodobý pronájem přes Airbnb.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
Často je to i v inzerci, když si člověk projíždí ty různé inzeráty, tak je to tam často i takhle vysloveně napsáno, že to je výborné na investiční byt, nebo že už to tak funguje, že tam jezdí cizinci, že je možné v tom pokračovat a tak podobně, ale já říkám, co vy s tím dělate na tom magistrátu, děláte s tím něco, paní doktorko?
Hana MARVANOVÁ, právnička, pražská radní /Spojené síly pro Prahu/
Ano, velmi velmi intenzivně. Zmapovali jsme všechny možnosti, které máme my, příslušné odbory, jak magistrát, tak městských částí využili toho, že získali od finanční správy data ohledně možných neplatičů, protože ti, co provozují takto byty, tak musí odvádět příslušné poplatky, takže tam se podařilo dostihnout celou řadu neplatičů, vybrat víte poplatků, ale zjistili jsme, že řada řada těch bytů je umístěna v domech, které se téměř celé přeměnily na hotely. My ale nemáme žádnou pravomoc /nesrozumitelné/, což jsme si analyzovali z legislativy, nemáme žádnou pravomoc podle zákona do toho zasáhnout.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
A kdo by vám tu pravomoc mohl dát?
Hana MARVANOVÁ, právnička, pražská radní /Spojené síly pro Prahu/
Česká legislativa, jenom bych dořekla, současná česká legislativa vůbec nerozlišuje, když někdo byt pronajímá dlouhodobě k bydlení a když byt využívá jako takovýto takovýto hotel, a proto jsme se obrátili na parlament, na poslance, teď už i intenzivně spolupracujeme s ministerstvem pro místní rozvoj a snažíme se přesvědčit ministerstvo, aby podpořilo naše legislativní návrhy. O některých už se hlasovalo v prosinci v parlamentu, bohužel většina poslanců se postavila proti tomu. Ta rozprava byla dost nepříjemná, protože já jsem tam líčila, jak vážný je to problém, ale většina poslanců vystupovala, že ten problém buď nechtějí řešit, že to je nepřijatelná regulace nebo, a to bylo zase konstruktivní, řekli, že to musí řešit vláda. Výstupem tedy z toho je, že my teď jednáme s ministerstvem pro místní rozvoj, aby ve spolupráci s námi tedy přišlo s návrhem, na kterém my budeme spolupracovat, který by umožnil nějakou rozumnou regulaci této problematiky, nemyslím, že legislativa, státní legislativa republiková zaspala.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
A jak dlouho to bude podle vás trvat? Rok ještě nebo kdy tady bude, protože já vim, že, paní radní, my jsme spolu o tom už tolikrát hovořily, tady o tomto tématu. A pořád je to ve velmi podobné situaci. Tak máte už vy jasno, jestli třeba za rok už tohle nebude téma, protože už s tím něco uděláte, anebo si myslíte, že to bude tak těžké, že za vaše funkční období se nic nezmění?
Hana MARVANOVÁ, právnička, pražská radní /Spojené síly pro Prahu/
Je to odpovědnost vlády, je to odpovědnost vlády a parlamentu, proti jakékoliv právní úpravě se postavilo ministerstvo financí. Parlament i na základě naší iniciativy, usnesení rady a požadavku Prahy hlasoval o tom už 2×, v první polovině roku a teď v prosinci, opět je to neúspěšné. Já příští týden mám jednání se senátory opět na toto téma, někteří senátoři se chtějí do toho vložit, ale my lidem vysvětlujeme, pokud nám zákony nedají pravomoc, abychom mohli regulovat tuto oblast, tak my to nemůžeme udělat, protože by to byl protiprávní postup, takže ten, koho je třeba se ptát, je vláda, premiér a ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí. My jinak se ale toho nezříkáme a jsme připraveni intenzivně s těmi ministerstvy spolupracovat, což teď už s ministerstvem pro místní rozvoj probíhá, takže ten návrh, o kterém se hlasovalo v prosinci v parlamentu, a sice neprošel, tak už jsme ho vytvořili společně s ministerstvem pro místní rozvoj a byl legislativně i ústavně v pořádku.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
Rozumím, takže už je to v běhu.
Hana MARVANOVÁ, právnička, pražská radní /Spojené síly pro Prahu/
Ano. A dal by nástroje, to je to, co jsme požadovali, že podle principu subsidiarity by obce, města měly mít možnost přijmout nějakou místní úpravu, jako můžeme vyhláškou upravovat pyrotechniku, ohňostroje, můžeme upravovat tržní řád, tak bychom měli mít možnost třeba v tom centru upravovat tu problematiku.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
A ideální stav by podle vás byl tedy jaký? Že by se mohlo to třeba pronajímat jenom na určité určitý počet dnů v roce, nebo že by ten člověk mohl pronajímat jenom pokoj? Víte, jak by to mělo vypadat? Protože třeba v Berlíně to docela zregulovali. Tak jaká je ideální představa a poprosím stručně, protože už se nám blíží zprávy.
Hana MARVANOVÁ, právnička, pražská radní /Spojené síly pro Prahu/
Máme 2 body, které bychom chtěli prosadit především. Za prvé chceme prosadit, aby zákon donutil ty platformy poskytovat obcím informace, kde se nacházejí tyto byty, aby bylo možno řešit stížnosti lidí, protože my ani nevíme, kde ty byty skutečně fyzicky existují a druhý náš návrh je, abychom dostali zmocnění přijmout místní nařízení, které by umožnilo po vzoru světových metropolí to třeba časově omezit, čili neznamenalo by to, že by se nemohlo takto pronajímat byt, ale nemohlo by to být takto masivní. Je to sice mimořádné opatření, ale já si myslím, že situace je poměrně vážná, a proto i světové metropole to řeší.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
Říká Hana Marvanová, právnička a pražská radní za Spojené síly pro Prahu. Děkuju vám mockrát, na shledanou.
Hana MARVANOVÁ, právnička, pražská radní /Spojené síly pro Prahu/
Děkuji, na shledanou.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
Vám děkuju, že jste poslouchali a za chvilku, jak už jsem avizovala, tu pro vás budou další zprávy. Helena Šulcová přeje hezký zbytek dne.