Bém: Chci postihovat i nejmenší zločin.rozhovor primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma, otištěný dne 20.10. 2005 v deníku MF DNES
Ještě před dvěma roky tvrdil primátor Pavel Bém, že tvrdé postihy vůči kriminálníkům, které v New Yorku zavedl bývalý starosta Rudolph Giuliani, moc nechápe. Při jeho nynější návštěvě v Praze však primátor řekl pravý opak.
Bém: Chci postihovat i nejmenší zločin |
|
|
|
Mladá fronta DNES | 20.10.2005 | rubrika: Praha | strana: 2 | autor: PETRA BENEŠOVÁ
Pražský primátor chce po vzoru New Yorku posílit v Praze policejní hlídky a snížit kriminalitu na polovinu
Nulová tolerance Primátor říká, jak se vypořádá s největšími problémy města
Ještě před dvěma roky tvrdil primátor Pavel Bém, že tvrdé postihy vůči kriminálníkům, které v New Yorku zavedl bývalý starosta Rudolph Giuliani, moc nechápe. Při jeho nynější návštěvě v Praze však primátor řekl pravý opak.
Praha - I za opakovanou jízdu načerno se mohl lehce dostat člověk do vazby. Za překročenou rychlost ve městě přišel řidič i o auto. Takzvaná nulová tolerance, kde se potírá jakákoliv, i sebemenší drobná kriminalita. Přestupky se řeší vysokými sankcemi a postihy.
Zní to jako utopie? V polovině devadesátých let to však byla běžná praxe v New Yorku, kterou nastolil bývalý starosta Rudolph Giuliani. Podobně chce postupovat i primátor Pavel Bém v Praze.
„Koncept nulové tolerance fungoval v New Yorku skvěle, proto nevidím důvod, proč by nemohl fungovat stejně dobře i v Praze,“ nechal se před dvěma dny při návštěvě bývalého newyorského starosty slyšet Bém.
* To jsou silná slova, pane primátore. Praha není New York. Navíc ještě před dvěma lety jste tvrdil: „Přiznám se, že na represi moc nejsem.“ Co se změnilo? Jste opravdu přesvědčen, že lze nulovou toleranci zavést i v hlavním městě?
Odpověď zní jednoznačně ano. Ani nic jiného nemůžu říct. Není to tak, že přijel Rudolph Giuliani do Prahy a pražský magistrát procitl. Systematicky se o to snažíme už dlouho. K žádné formě nezákonného chování, ať už se jedná o drobnou majetkovou kriminalitu nebo o organizovaný zločin, se nemůžeme stavět zády. Uvědomuji si však, že nemám takové prostředky ani pravomoce, abych mohl postihy vůči kriminalitě tak důsledně potírat.
* Máte na mysli třeba metropolitní policii, kterou Giuliani ve městě dokonale ovládal?
No například. Pod jeho vedením se řídila policie sloganem, že i malý zločin otevírá cestu k velkému zločinu. A samozřejmě známá teorie rozbitého okna. Jediné rozbité okno v budově povede k rozbití všech oken, když první střepy zůstanou bez potrestání. Potírat od začátku i drobné přestupky, které následně dělají prostor pro ty velké zločiny. Policie byla v jeho rukou naprosto sehraným týmem, tvrdě uplatňujícím pravomoce. Já bohužel z postu primátora mohu řídit pouze městskou policii. Metropolitní bych si přál. Spojení městské a státní policie.
* Ale je ve vaší kompetenci, abyste zvýšil počet strážníků v ulicích Prahy. Neustálé kontroly mohou dealerům drog či prostitutkám velice znepříjemnit jejich nezákonné obchody.
To rozhodně. Také se už o to aktivně snažíme. Jsem si vědom toho, že v současné době ta situace není úplně uspokojivá. Před měsícem jsme proto opět navýšili počet strážníků v řádu stovek. V příštím roce v tom budeme pokračovat. Je to relativně hodně na metropoli, ale přesto to nestačí.
* Kde na to seženete potřebné peníze?
Je to nesmírně finančně náročné, to přiznávám. Navíc když skoro 40 procent z rozpočtu vezme doprava. Pohybujeme se řádově ve stovkách milionů korun a ty v rozpočtu hlavního města vždy nejsou. Paradoxně to navíc není stát, který Praze dává finanční prostředky, ale právě hlavní město, které poskytuje některé peníze na služebny státních policistů. Já se však řídím jednoduchou rovnicí. Když my pomůžeme jim, požaduji od státu nejen příslib, ale i skutečné rozhodnutí. No a dostaneme samozřejmě do ulic i více státní policie, která musí být vidět. Jsme domluveni, že i většina absolventů pražských policejních akademií zůstane nakonec v hlavním městě.
* Takže budoucí Praha bude mít na každém rohu policejní hlídku?
To zase úplně ne, ale rozhodně budou městští strážníci se státní policií znepříjemňovat život každému, kdo se pokusí nějakým způsobem i nepatrně porušit městské vyhlášky či se pokusí o drobný majetkový zločin. Navíc se zlepší i důvěra občanů k samotné policii, že efektivně pracuje.
* Když za měsíc po tom, co někomu ukradnou auto, dotyčný dostane obsílku, že se zloděje nepodařilo vypátrat? To mi nepřijde efektivní...
A právě to se změní. Policie bude neustále pod kontrolou a výsledky její práce budou vidět. Lidé jí začnou postupně důvěřovat.
* Zvýší se například i cena pokut za přestupky?
Určitě. Sankce musí být v takové výši, aby to mělo nějaký preventivní efekt.
* Můžete být konkrétní?
Třeba oblíbená nepoctivá taxislužba. Dříve byla pokuta v řádech tisícikorun. To se nám každý taxikář vysmál v přepočtu toho, co si za den nepoctivě vydělal. Dnes už ze zákona může dostat pokutu i v řádech desítek tisíc korun. Plánujeme i více kontrol.
* To i v dopravních prostředcích městské hromadné dopravy?
Neoblíbených revizorů přibude. Pravděpodobnost, že potkáte revizora, je nyní jedna ku tisíci. Trápit vás bude ale představa, že se to změní třeba na jedna ku padesáti.
* Za jízdu načerno se mohl dostat v New Yorku člověk i do vězení. Bude to i v Praze?
To zase ne, ale určitě nebude postih příjemný.
* Není to utopie? Čisté Václavské náměstí bez prostitutek, dealerů, hlavní nádraží bez bezdomovců...
Samozřejmě nejsem naivní. Ale chci si za čtyři roky říct, že snížit kriminalitu drobnou i tu závažnější se podařilo téměř o polovinu. Vyčistit Václavské náměstí nemohou strážníci sami, potřebují k tomu specializované jednotky policie. Pomoci však mohou neustálým hlídáním nejnebezpečnějších míst.
Foto popis| PRAŽSKÝ GIULIANI? Primátor Pavel Bém chce podle vzoru bývalého starosty New Yorku zasáhnout proti kriminalitě v Praze. Zvýší počet strážníků v ulicích.
Foto autor| FOTO: MAFA - PETR NOVOTNÝ