Bezpečné cesty do školy pro rok 2011
Hlavní město Praha ve spolupráci s občanským sdružením Pražské matky a Oživení vyhlašuje program Bezpečné cesty do školy pro rok 2011
- 8 minut čtení
Hlavní město Praha ve spolupráci s občanským sdružením Pražské matky a Oživení vyhlašuje program Bezpečné cesty do školy pro rok 2011
Program probíhá pod záštitou primátora hl. m. Prahy Bohuslava Svobody a ve spolupráci s občanskými sdruženími Pražské matky a Oživení. V minulých letech byl tento program úspěšně odzkoušen již na třech desítkách pražských škol.
Cílem programu je
- zvýšení dopravní bezpečnosti v okolí škol
- zapojení škol a žáků do hledání nebezpečných lokalit v jejich okolí
- zvýšení povědomí žáků a rodičů o pravidlech dopravního chování
- podpora udržitelné dopravy (chůze a jízdy na kole) a zdravého životního stylu
- zvýšení zájmu žáků i rodičů o dění v okolí škol
- snížení provozu v okolí škol a tím i zlepšení životního prostředí v okolí škol
Souhrnné údaje o programu
maximální výše podpory pro školu |
107 500,- Kč |
předkládání žádostí o zařazení do programu |
od 18. 1.2011 |
uzávěrka příjmu žádostí o zařazení do programu |
do 28. 2. 2011 |
zveřejnění seznamu podpořených projektů |
do 14. 3. 2011 |
ukončení projektových aktivit a jejich fakturace |
do 30. 11. 2011 |
závěrečná zpráva a závěrečné vyúčtování |
do 20. 12. 2010 |
Stručný popis školního projektu
Projekt je založen na práci s dětmi v rámci vyučování, projektových dnů a případně i volnočasových aktivit školy. Žáci či studenti do mapek okolí školy vyznačují místa, kde se necítí bezpečně. Při práci s dětmi nad jednotlivými mapami pak vznikne souhrnná mapa okolí školy se seznamem nebezpečně vnímaných lokalit. Na základě této mapy a seznamu je zpracována dopravní studie navrhující opatření k odstranění nebezpečných míst a zklidnění dopravy v okolí školy. Tato studie pak slouží jako podklad pro další kroky, jejichž konečným cílem je realizace návrhů opatření obsažených ve studii (v delším časovém horizontu než doba trvání projektu).
Povinnou součástí školního projektu je i vypracování školního plánu mobility, který popisuje, jak se žáci či studenti dopravují do školy, jak by se dopravovat chtěli, a také návrh opatření a aktivit, kterými bude škola dlouhodobě ovlivňovat dopravní chování dětí udržitelným směrem. Škola může tedy v rámci projektu sama navrhnout a uskutečnit opatření podporující bezpečnou, zdravou a udržitelnou mobilitu a začlenit aktivity spojené s uskutečňováním projektu do svých výukových i rozvojových plánů (viz metodická příručka Bezpečné cesty do školy ke stažení na webových stránkách Pražských matek a hlavního města Prahy).
Projekt tak představuje příležitost nejen pro zvýšení dopravní bezpečnosti v okolí školy, ale také pro zavedení aktivní dopravní a ekologické výchovy, která vede děti – zejména při dlouhodobější práci s nimi – k odpovědnému dopravnímu chování a návykům.
Kdo se může do programu přihlásit?
Do programu se mohou zapojit veškeré školy a školská zařízení nacházející se na území hl. města Prahy. Při realizaci svých projektů musí školy dodržovat jednotnou metodiku uvedenou v příručce Bezpečné cesty do školy.
Jak žádat o finanční příspěvek?
Škola se může přihlásit do programu vyplněním přihlášky, jejíž formulář naleznete v příloze a na webových stránkách Pražských matek a hlavního města Prahy.
Přihlášku zasílejte v elektronické podobě na adresu: jarmila.johnova@prazskematky.cz a jaroslav.mach@cityofprague.cz. Uzávěrka přihlášek je 28. 2. 2011.
Podmínky pro udělení finančního příspěvku města
V rámci programu Bezpečné cesty do školy může být podpořen projekt, který bude popsán v přihlášce a navržen v souladu s metodikou programu (viz metodická příručka Bezpečné cesty do školy). Poradcem v odborných i metodických záležitostech a organizačním pomocníkem na jednotlivých školách bude konzultant, kterého si škola vybere nejlépe z řad rodičů, přátel či koordinátorů ekologické výchovy na škole a jehož pro tuto funkci vyškolí zástupci občanských sdružení Pražské matky a Oživení. Tato sdružení program koordinují a jsou garantem dodržování jeho metodiky a kvality.
Rozhodnutí o přidělení příspěvku
Počet škol v projektu bude určen na základě dostupných finančních prostředků pro kalendářní rok 2011, které budou upřesněny po schválení rozpočtu hl.m. Prahy na jaře tohoto roku. V případě více zájemců vybere účastníky z došlých přihlášek pracovní skupina BESIP při odboru dopravy MHMP podle vyhodnocení přínosu projektu pro bezpečnost dopravy a rozvoj udržitelné dopravy na škole. Seznam podpořených projektů bude zveřejněn na webových stránkách Pražských matek a MHMP dne 14. 3. 2011. Úspěšní žadatelé budou co možná nejdříve po tomto termínu vyrozuměni e-mailem a bude s nimi uzavřena smlouva o dílo.
Způsob využití finančních prostředků
Hlavní kritéria pro rozhodování o podpoře projektu
1) Přínos projektu
- jakým způsobem a do jaké míry budou do přípravy a realizace projektu zapojeni žáci, rodiče, popř. další občané
- jak projekt ovlivní výchovně vzdělávací proces (např. jak se promítne do občanské výchovy, dopravní výchovy, apod.)
- jakým způsobem budou na projektu participovat další subjekty (např. spoluúčast zástupců veřejné správy, policie, rodičů, veřejnosti respektive dalších partnerů v pracovní skupině)
2) Realizovatelnost projektu
- základní ukazatele (např. předpokládaný počet zapojených žáků, učitelů a rodičů, složení pracovní skupiny, předpokládané výstupy projektu apod.)
- srozumitelnost, logičnost, uskutečnitelnost všech fází projektu
- zkušenost s realizacemi jiných projektů na škole
3) Udržitelnost projektu
- přínos projektu pro vznik dlouhodobé strategie udržitelné mobility (zvýšení podílu šetrných způsobů dopravy při cestách do a ze školy)
- následná péče o projekt až do viditelného výsledku (využití výsledků projektu při výchově a vzdělávání, další činnost se školním plánem mobility, úpravy komunikací v okolí školy)
Na co lze využít finanční podporu
Prostředky z příspěvku hl. m. Prahy na školní projekt jsou určeny zejména na:
- provozní náklady spojené s přípravou a realizací projektu (mapky, letáčky, kopírování náklady na telefon, internet apod.) spolu s náklady na odměnu za organizační a koordinační činnosti pro vedoucího projektu (200,- Kč/h) do 17 500 Kč.
- náklady na zpracování dopravní studie do 50 000,- Kč, studii musí vypracovat autorizovaný dopravní inženýr, resp. projektant (vybrat si lze například i ze seznamu spolupracujících projektantů, který je uveřejněn na webových stránkách Pražských matek), celková cena studie se odvíjí od předpokládaného počtu řešených míst v dané lokalitě v ceně cca 10 000,- Kč za jedno místo)
- náklady na opatření podporující udržitelnou dopravu, která může škola provést sama; opatření musí vycházet ze školního plánu mobility (např. stojany, přístřešky na kola, úschovna kol, sprchy pro cyklisty, apod.) do max. výše celkem 40 000 Kč (prostředky nejsou určeny pro zřizování dopravního hřiště či pomůcek pro dopravní výchovu, jako jsou příručky, programy atp.)
Způsob financování školních projektů
Zapojené školy uzavřou smlouvu o dílo s hl. m. Prahou. Její součástí je harmonogram projektu a předpokládaný rozpočet školního projektu. Náklady vzniklé při uskutečňování projektů budou školy nejdříve financovat z vlastních prostředků a následně fakturovat hl. m. Praze, a to postupně, maximálně ve třech svodných fakturách, které potvrdí koordinátor programu a odbor dopravy Magistrátu hlavního města Prahy (viz kontakty níže).
Další podmínky financování
První fakturace může proběhnout nejdříve po vypracování průběžné zprávy o plnění projektu, kterou škola odevzdá nejpozději do 30. 6. 2010.
- Podmínkou pro fakturaci nákladů na realizaci opatření na podporu udržitelné dopravy je zpracování školního plánu mobility, který potvrdí koordinátor programu a odbor dopravy Magistrátu hlavního města Prahy (viz kontakty níže).
- Poslední fakturace může proběhnout nejpozději 31. 11. 2011.
Závěrečné vyúčtování školního projektu spolu se závěrečnou zprávou proběhne nejpozději do 20. 12. 2011.
Výstupy projektu
- mapa dopravně nebezpečných či problematických míst v okolí školy
- přehled dopravního chování žáků (obvyklý způsob dopravy do školy)
- přehled dopravních preferencí žáků (jaký způsob dopravy by nejraději volili a co jim v tom brání)
- školní plán mobility (jak a proč chce škola ovlivňovat dopravní chování dětí, stanovení cíle, kterého chce škola v daném termínu dosáhnout)
- opatření podporující udržitelnou dopravu, která vyplynou ze školního plánu mobility a povedou ke zlepšení podmínek pro cesty do školy pěšky nebo na kole
- dopravně inženýrská studie úprav nebezpečných míst v okolí školy
Příklady výstupů z minulých projektů jsou k dispozici na webových stránkách Pražských matek. V dlouhodobém horizontu je výstupem realizace návrhů z dopravní studie - úprava komunikací v okolí školy, která je financována z rozpočtu města.
Škola je povinna poskytnout veškeré výstupy projektu o.s. Pražské matky, Oživení a hlavnímu městu Praze, kteří si vyhrazují právo na jejich zveřejnění.
Harmonogram projektu
Škola vypracuje po ukončení mapování průběžnou zprávu o plnění projektu, kterou odevzdá nejpozději do 30. 6. 2011. Projektové aktivity a jejich fakturace musí být ukončeny nejpozději do 31. 11. 2011. Závěrečná zpráva, jejíž součástí bude i celkové vyúčtování, musí být odevzdána nejpozději do 20. 12. 2011. Se závěrečnou zprávou bude předáno alespoň 5 fotografií z průběhu projektu, školní mapa se seznamem nebezpečných míst, dopravní studie, školní plán mobility a dokumentace k opatřením na podporu udržitelné dopravy, které zajistí sama škola (například fotografie, projekt stavebních úprav na zřízení přístřešku, sprch atp.) Všechny zprávy a dokumenty mohou být odevzdány v elektronické podobě koordinátorovi programu. Z obsahového hlediska je projekt ukončen předáním dopravní studie hlavnímu městu a příslušné městské části, zpracováním školního plánu mobility a ukončením dalších opatření ke zlepšení podmínek pro udržitelnou dopravu, která uskuteční sama škola.
Metodická příručka Bezpečné cesty do školy
Metodika programu je obsažena v brožuře Bezpečné cesty do školy, která je k dispozici v elektronické podobě na webových stránkách Pražských matek a hlavního města Prahy nebo v tištěné podobě u koordinátora projektu. Naleznete zde základní informace jak projekt uskutečnit, které můžete využít též při psaní žádosti o podporu.
Upozornění
- přihlášením do projektu se škola zavazuje k dodržování metodiky uvedené v metodické příručce.
- Počet škol zařazených do programu v roce 2011 je limitován částkou vyčleněnou pro tento kalendářní rok v rozpočtu hl. m. Prahy; nejlepší školní projekty proto vybere pracovní skupina BESIP podle daných kritérií – viz výše.
- Výše finančního příspěvku hl. m. Prahy na realizaci projektu se může před uzavřením smlouvy změnit v souvislosti s konečnou podobou rozpočtu hl.m. Prahy, jehož schválení se předpokládá v únoru t.r.
Kontakty
Veškeré informace k projektu naleznete na webových stránkách o.s. Pražské matky. Základní informace o projektu, včetně přihlášky a brožury ke stažení, naleznete též na webových stránkách hlavního města Prahy.
V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na:
o.s. Pražské matky a Oživení (koordinátor programu)
Pelléova 7, 160 00 Praha 6
kontaktní osoba:
Jarmila Johnová, tel.: 257531983, 721 761 474, e-mail: jarmila.johnova@oziveni.cz
www.prazskematky.cz (sekce Bezpečné cesty do školy), www.oziveni.cz
Magistrát hl.m. Prahy - odbor dopravy:
Jungmannova 35/29, 110 15 Praha 1
kontaktní osoba:
Mgr. Jaroslav Mach, tel.: 236 004 286, e-mail: jaroslav.mach@cityofprague.cz
Václav Jukl, tel.: 236 002 578, e-mail.: vaclav.jukl@cityofprague.cz