Cenu Maxe Broda za literární text ovládli pražští studenti
Společnost Franze Kafky dnes pořádala slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen studentské literární soutěže o nejlepší esej – Cena Maxe Broda. Soutěž je určena studentům středních škol v České republice, letos se konal již 16. ročník. Porota tentokrát vybírala vítěze ze 120 přihlášených prací.
- 2 minuty čtení
„Tato soutěž je skvělou příležitostí pro studenty středních škol z celé naší republiky, kteří tak mohou prezentovat svoji literární práci, dokázat, že jsou schopni jasně a srozumitelně zformulovat svůj názor na společnost či zhodnotit významná literární díla. Vyjádřit krásnou nebo zajímavou myšlenku slovy a dát ji na papír není vůbec snadná záležitost. Hledat pravdu tam, kde ji jiní nenalézají nebo nevidí je úkol ještě obtížnější. Velmi mě těší, že se na všech třech hodnocených místech letos prosadili studenti pražských středních škol. Děkuji jim tímto za vzornou reprezentaci našeho hlavního města,“ řekla Marie Kousalíková, náměstkyně primátora pro oblast školství, která se vyhlašování vítězů Ceny Maxe Broda účastnila. Cena byla nazvána po velké osobnosti středoevropské kultury, spisovateli a mysliteli, neúnavném organizátorovi kulturního života v českých zemích a Izraeli - Maxi Brodovi.
Mladí lidé, kteří se letos rozhodli přihlásit do soutěže, si mohli vybrat ze tří témat: Hrdinové románů Franze Kafky; Cestuji rád/ráda, protože... ; Esej o životním stylu v ČR.
Soutěže se účastnilo 120 mladých lidí. 22 z nich studuje pražskou střední školu, 98 soutěžících studuje jak státní, tak soukromé střední školy v České republice, zastoupeny jsou všechny kraje. Zájem o jednotlivá témata byl letos téměř vyrovnaný: mírně převažoval zájem o téma druhé: „cestování“ (44%), „životní styl“ zaujal 39% soutěžících a „hrdinové románů“ 37% studentů.
Texty hodnotila porota ve složení: Viola Fischerová (básnířka), Jiřina Šiklová (socioložka), Marie Vodičková (redaktorka), Vladimír Karfík (literární badatel) a Petr Matoušek (nakladatelský redaktor a literární kritik). Porota rozhodla následovně:
3. místo Kristýna Večeřová z Prahy; studuje Gymnázium na Vítězné pláni. Psala na téma Hrdinové románů Franze Kafky
2. místo Barbora Kukrechtová z Prahy. Psala na téma Hrdinové románů Franze Kafky
1. místo Jan Komárek z Prahy. Psal na téma Hrdinové románů Franze Kafky
Porota udělila dvě čestná uznání, která získali:
Markéta Lapáčková z Vysoké nad Labem; studuje Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína v Hradci Králové. Psala na téma Cestuji rád/ráda, protože...
Vlastimil Mazura – studuje Gymnázium v Chodovické ulici v Horních Počernicích. Napsal Esej o životním stylu.
Cena Maxe Broda je spojena s finanční odměnou: 6 000 Kč, 3 500 Kč a 2 000 Kč za první až třetí místo. Všichni soutěžící dostanou knihu Jak porozumět Kafkovi od Hanse Dietera Zimmermanna z produkce Nakladatelství F. K.
Odpolední diskuse se studenty se zúčastnili mimo jiné Arnošt Lustig a Jiřina Šiklová. Na akci vystoupil také zpěvák, spisovatel a předseda českého Pen klubu Jiří Dědeček.
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.