Cestovní ruch v metropoli nemá systém
Právo | 28.7.2012 | Rubrika: Praha - Střední Čechy | Strana: 12 | Autor: Jana Hanušková | Téma: Václav Novotný
RADNÍ PRO CESTOVNÍ RUCH A ZAHRANIČNÍ VZTAHY VÁCLAV NOVOTNÝ (TOP 09) ŘEKL PRÁVU:
* Radním hlavního města jste od listopadu minulého roku, před tím jste ale byl do roku 2008 ředitelem Pražské informační služby (PIS), problematika cestovního ruchu je tedy vaší doménou. Co cítíte v Praze jako její největší nedostatek?
Největší problém je to, jak u nás zatím cestovní ruch funguje. Není v tom žádný systém. Jako funkční ideál se v Evropě bere Vídeň, jak se tam o turisty starají. Celou rakouskou metropoli má přitom na starosti jediná organizace, vídeňská turistická centrála WienTourismus. Žádný radní, žádný úředník na magistrátu. Jde to i proto, že to je odborně nezpochybnitelná organizace s dostatkem financí.
* A Praha by si mohla dovolit také jen jednu organizaci? Kde by vzala to nejdůležitější, peníze?
Chci, aby tuto funkci převzala PIS. Bohužel nemá zatím žádnou z výše popsaných vlastností vídeňské turistické centrály. Peníze naproti tomu nejsou žádný problém, když česká metropole ročně vybere na rekreačním poplatku 160 miliónů korun, padesát procent z něj je přímo určeno na podporu a rozvoj cestovního ruchu. To je osmdesát miliónů. Dřív se do cestovního ruchu přidělovaly peníze v tak zvaném režimu partnerství, který neměl v lepším případě logiku. Třeba se dalo někomu víc než milión na výrobu map, ale to přece umí vyrobit i PIS!
* Na místo ředitele či ředitelky PIS je ale vypsané výběrového řízení, předpokládám, že i to je součástí nové koncepce řízení cestovního ruchu v hlavním městě.
Samozřejmě, nabídky je možné posílat do 31. srpna. Nový člověk v čele Pražské informační služby dostane ohromnou pravomoc, kdy bude nakládat z osmdesáti milióny ročně. Dohlížet na to, jakými směry se budou peníze rozdělovat, bude dozorčí rada.
* Kdo by v radě měl zasednout?
To je jasné – zástupci asociace hotelů, letiště, významného turistického serveru a další, kteří mají co do činění s turismem v metropoli.
* Ve vašem výčtu chybí zástupci cestovních kanceláři. Tomio Okamura se scházel s jedním z vašich předchůdců, aby řešili třeba mnoholetý problém s pražskými taxikáři, směnárnami aj.
Domnívám se, že asociace cestovních kanceláří není v radě až tak potřebná, protože osmdesát procent turistů k nám ze zahraničí jezdí individuálně. Taxikáři a směnárny jsou zase problémy, kvůli kterým si myslím, že by se přece jen vyplatilo nechat na magistrátu nějakého úředníka. Minulý týden jsem byl osobně v České národní bance, abych s nimi jednání směnáren typu – u nás neplatíte žádný poplatek, ale až při směně od padesáti tisíc, což nikde není nepsáno – řešil. To opravdu nemůže vyjednávat nikdo z PIS, od toho jsou úředníci.
* Trochu mi také v celé koncepci chybí CzechTourism, agentura, která má Česko propagovat v zahraničí.
Tam je to trochu zvláštní, protože ministerstvo pro místní rozvoj, jehož příspěvkovou organizací CzechTourism je, chce nejspíš rozvíjet málo rozvinuté regióny a ty rozvinuté nechává tak, jak jsou. Záleží také na tom, jestli jsou zrovna ministři z Prahy či nikoliv. Podle toho spolupráce rezonuje nebo ne. Teď zrovna nerezonuje.
* Jak dál dozorčí rada určí, co s přidělenými penězi?
Rada stanoví směry, které jsou v podstatě tři a šroubovitě do sebe zapadají: jsou to zdroje, segmenty, nástroje. Tedy z jakých zemí, jakou cílovou skupiny a prostřednictvím jakých nosičů bude PIS oslovovat budoucí návštěvníky naší metropole. Nezbytný samozřejmě bude i pravidelný průzkum trhu, který se zatím nedělá.
* Kdy myslíte, že celý systém, který už máte schválený radou hlavního města, začne fungovat?
Nebude to hned, určitě se nevyhneme počátečním potížím, protože lidé v dozorčí radě budou každý z jiného oboru, musí se naučit spolu mluvit, na věcech se dohodnout. V září bude jasné, kdo povede PIS, v říjnu, listopadu se vše bude ladit a od ledna příštího roku by už vše mělo být plně funkční.