ČISTÁ PRAHA JE PRIORITA
Datum vydání: 17.06.2019, Zdroj: Hospodářské noviny +1 | Rubrika: Speciál | Strana 10 | Autor: Benedikt Lederer, Téma: Zdeněk Hřib
BĚHEM 11 LET BY MĚLA PRAHA PODLE JEJÍHO PRIMÁTORA ZDEŇKA HŘIBA INVESTOVAT PŘES 500 MILIONŮ KORUN DO ELEKTROMOBILITY. CHCE TAK DOSTÁT ZÁVAZKU, ŽE RADIKÁLNĚ SNÍŽÍ MNOŽSTVÍ OXIDU UHLIČITÉHO V OVZDUŠÍ.
Mladá Švédka Greta Thunbergová začala loni vyzývat politiky k řešení klimatické krize. Její snaha se za necelý rok rozšířila do celého světa, Česko nevyjímaje. Stovky až tisíce studentů po celém Česku několikrát demonstrovaly za to, aby se vláda začala zabývat kritickou situací. Právě Praha jim vyšla vstříc, i proto, že už má vzhledem ke zlepšování klimatu z minulosti závazky. Je jedním z 11 českých měst, které je součástí celoevropského Paktu starostů a primátorů. Podle něj by do roku 2030 mělo každé město na svém území snížit emise oxidu uhličitého nejméně o 40 procent. V souvislosti s tím připravuje česká metropole strategii, jak na svém území rozvíjet elektromobilitu. „Je jedním z hlavních nástrojů, jak snížit znečištění ovzduší,“ říká v rozhovoru pro HN pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti).
* HN: Snížit v hlavním městě emise oxidu uhličitého skoro o polovinu je poměrně ambiciózní meta. Je dosažitelná?
Máme takový závazek a ten budeme muset splnit. Pokud by se to nepovedlo, nebude to sice penalizované, ale děláme závazky proto, abychom je plnili,a ne naopak. Také nejde jen o oxid uhličitý, ale i třeba polétavý prach, který má přímý vliv na zdraví obyvatel. Takže určitě je na místě se tomu intenzivně věnovat už nyní.
* HN: Budou vůbec Pražané chtít přejít na elektromobily?
Nepochybně taková chvíle přijde. Je to vidět i z plánů jednotlivých automobilek. Ekologické vozy budou, předpokládám, v budoucnu levnější. Pokud mají lidé používat elektromobily jako normální auta, musíte jim ale dát zásuvku, kde si mohou elektromobil nabít. A to v místě, kde parkují přes noc. Což v Praze znamená, že by měly být na ulicích.
* HN: Připravujete už rozmach dobíjecích stanic?
Nyní pracujeme na strategii, jak rozvíjet elektromobilitu v Praze. Jejím jádrem je právě budování dobíjecích stanic. Chystáme se využít síť stávajícího veřejného osvětlení, protože už je tam zavedena elektřina a zároveň není třeba řešit stavební povolení na vznik dobíječky. Uděláte ji z lampy.
* HN: Kolik lamp upravených na dobíjecí místa by mohlo být hotových do roku 2022, kdy budou další komunální volby?
Koncepce ještě není hotová, takže vám takové detaily nemohu říct. Obecně je plán takový, že by se zmíněné nabíjení pro elektromobily spojilo s výměnou kabelů u lamp, kterou PREdistribuce stejně musí udělat. Tím ušetří město peníze. Kdy by se s tím mohlo začít, teď nejsem schopen říct, více budu vědět do konce prázdnin. Do roku 2020 by mělo být v Česku pět tisíc elektromobilů, takže na to musíme reagovat. Už nyní využívá v Praze 1200 aut na elektropohon výhodu velmi levného stání. V zásadě je skoro zdarma (jejich majitelé mohou v Praze stát v modrých zónách a ročně platí za parkování pouze 100 korun – pozn. red.).
* HN: Pražští zastupitelé minulý měsíc schválili plán, jak rozvíjet dopravu v Praze. Podle něj by se do elektromobility mělo investovat v nadcházejících 11 letech asi půl miliardy korun. Je taková investice reálná, nebo je to spíš přání?
To nám řeknou ještě detailnější studie, ale do elektromobility budeme určitě investovat. Přitom se pokusíme využít i evropské fondy. Městu se to jednoznačně vrátí – ať už v ekologii dopravy, nebo v ekonomickém rozvoji. Je nutné počítat s tím, že nabíjecí stanice budou komerční, za dobíjení se bude platit. Elektromobilita je záležitost, kde by nám jako Česku neměl rozhodně ujet vlak. Myslím tedy, že půl miliardy by neměl být ze strany města problém v elektromobilitě do roku 2030 proinvestovat.
* HN: Váš náměstek Petr Hlubuček, jenž má na starost životní prostředí, chce vyhlásit takzvanou klimatickou nouzi, po které volají i protestující studenti. V rámci souvisejících opatření hovořil třeba o zpoplatnění vjezdu do centra. Podporujete ho?
Já se to dočetl z novin a na téhle otázce není shoda ani v rámci Spojených sil pro Prahu (koalice STAN a TOP 09, která vede Prahu s piráty a uskupením Praha sobě – pozn. red.). Ještě se o tom budeme bavit. Brzy jedu na setkání starostů hlavních měst Evropy do Londýna, kde mýto mají. Takže se chci podívat, jak jim to tam funguje. V Praze půjde v této věci o politické rozhodnutí a je otázka, zda na něm bude shoda.
* HN: Vy jste pro zpoplatnění vjezdu do centra Prahy?
Ještě se o tom budeme bavit na klubu pirátů.
* HN: Myslel jsem vás osobně, nehledě na kolegy ze zastupitelského klubu.
Nemám v tom zatím jasno, budu se muset poradit s našimi dopravními experty.
* HN: Jde lidi dovést k ekologickému chování jen za pomocí cukru, tedy pozitivních pobídek?
Sám jezdím do práce z Hájů metrem, protože je to rychlejší než autem. Několikrát jsem měl možnost srovnat různé způsoby cestování v Praze. A i na trasách, kde jsem to nečekal, se ukázala hromadná doprava minimálně stejně rychlá jako auto, i když člověk přestupoval. Tuto výhodu však někteří stále nedoceňují.
* HN: Jak právě tyto lidi chcete přesvědčit?
Určitě jsem pro pozitivní motivaci. Teď se například připravuje instalace klimatizací do všech tramvají, tedy i do starších modelů, kde zatím není. Je to jeden z nástrojů, jak zpříjemnit lidem cestování hromadnou dopravou. Druhá věc je budování nových tras MHD a posilování spojů. Jejich přetíženost je dlouhodobý problém.
* HN: Plánujete ještě zlevnit jízdné v hromadné dopravě?
Určitě se nechystáme dělat MHD zdarma. V Praze je momentálně hromadná doprava velice levná. Roční kupon je jeden z nejlevnějších v Česku, se zahraničím se ceny vůbec nedají srovnávat. Co se týče jejich úprav, máme v programu, aby se cena měsíčního kuponu přiblížila dvanáctině toho ročního.
* HN: Jak jste v tom za půl roku pokročili?
Dělá na tom městská společnost Operátor ICT, do konce roku by to mohlo být.
* HN: Nejde to udělat tak, že schválíte snížení ceny a dopravní podnik ceny změní?
Když měníte ceník, tak musíte například přelepit všechny cedule, takže vás to vychází zbytečně draho. Proto to řešíme v rámci dalších věcí, které souvisí s hromadnou dopravou.
* HN: Kromě hromadné dopravy se k elektromobilitě mohou řadit i sdílené elektrokoloběžky. Jsou pro město přínos, nebo spíše postrach s ohledem na to, že často na chodníku překáží?
Přínos to určitě je, spadá to do mixu elektromobility, ale musí tu být pravidla, která budou všichni dodržovat. Osobně elektrokoloběžku také používám, je to perfektní vozítko na kratší vzdálenosti. Je třeba mít ale dostatečný počet cyklostezek, po nichž by mohly jezdit. Není vhodné s tím jezdit po krajnici cest a po chodníku je to nelegální, ohrožuje to i chodce. Zároveň připravujeme aplikaci, která pomůže lidem cestovat po městě. Uživatel v ní zadá, odkud a kam se chce v Praze dostat, a ona mu naplánuje trasu. Bude propojovat sdílená kola, sdílené automobily i hromadnou dopravu. Dal by se do ní uložit i řidičský průkaz, aby se nemusel zájemce opakovaně registrovat do carsharingových služeb. Přihlášení do všech služeb by tak měl na jednom místě.