Den ptačího zpěvu je opět tady
Druhý květen je Světovým dnem ptačího zpěvu. Při této příležitosti pořádá Česká společnost ornitologická každoročně akce s názvem Vítání ptačího zpěvu. Zváni jsou všichni milovníci ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili krásu jarní přírody.
- 3 minuty čtení
Druhý květen je Světovým dnem ptačího zpěvu. Při této příležitosti pořádá Česká společnost ornitologická každoročně akce s názvem Vítání ptačího zpěvu. Zváni jsou všichni milovníci ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili krásu jarní přírody.
„Během mapování hnízdního rozšíření ptactva byla v Praze potvrzena řada chráněných druhů, jako například potápky malá a roháč, ledňáček říční, čáp černý nebo moták pochop. Dokládá to skutečnost, že se v hlavním městě stále ještě nacházejí velmi cenné biotopy, které se snažíme náležitou péčí zachovat. Na území Prahy bylo během mapování ptactva zjištěno přes 100 ptačích druhů. Takové množství je srovnatelné s většinou velkoplošných chráněných území. Je to dáno především mimořádnou pestrostí pražského prostředí. Praha se může pochlubit mimořádně členitým reliéfem, velkou řekou s mnoha postranními přítoky, několika lokálními rybničními soustavami, světlými i hlubšími lesy, vlhkými loukami, poli nebo rozsáhlými plochami ruderální vegetace při okrajích souvislé zástavby. Každý takový biotop je domovem pro jinou skupinu ptáků,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek. „Cenné z hlediska ornitologie jsou také pražské rybníky. Zejména ty větší jsou krom jiného důležitým místem zastavení se ptáků na tahu. V Praze tak můžeme pozorovat volavky bílé, lžičáky pestré, čírky modré nebo hoholy severní. Město také aktivně pomáhá budovat vhodná hnízdiště. Ať už je to vyvěšování a údržba ptačích budek – v minulém roce jich bylo nově vyvěšeno na 450 kusů, vytváření nepřístupných ostrůvků na rekonstruovaných vodních nádržích nebo hloubení hnízdních nor pro ledňáčky,“ doplnil radní.
Akce Vítání ptačího zpěvu se konají od dubna do konce května po celé republice. Seznam všech vycházek lze nalézt na webových stránkách České společnosti ornitologické (ČSO): www.cso.cz/vitani. Na vycházkách mohou účastníci pozorovat ptáky v ranních hodinách, tedy v době, kdy nejvíce zpívají. Vedoucí exkurzí poskytnou účastníkům výklad o určování ptáků, jejich zpěvu a životě. Na vybraných místech budou exkurze doprovázeny ukázkami kroužkování ptáků, přednáškami
o ptácích a jejich ochraně, popř. ukázkami a kontrolami ptačích budek, soutěžemi pro děti apod.
Vítání ptačího zpěvu se koná v České republice již sedmnáctým rokem a navazuje na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day. Počet míst, na kterých se v ČR Vítání ptačího zpěvu koná, každoročně roste – v letošním roce proběhnou vycházky na rekordních 85 místech.
Česká společnost ornitologická (založena 1926) je občanské sdružení profesionálních i amatérských ornitologů a milovníků přírody, spolupracující v rámci mezinárodního sdružení BirdLife International s podobně zaměřenými organizacemi
z celého světa. Zabývá se výzkumem a ochranou ptáků a jejich prostředí, pořádáním vzdělávacích a výchovných akcí pro veřejnost a vydáváním publikací.
V Praze, 30. 4. 2009
Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí
Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.