Dle studie Mastercard je v Praze druhá nejlepší sociální situace v ČR
Společnost MasterCard představila výsledky 4. ročníku unikátní socioekonomické studie MasterCard česká centra rozvoje, na které pracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze. Studie se letos zaměřila na hodnocení 63 největších českých měst. Hlavní město Praha získalo v rámci hodnocení sociální situace 90,09 indexních bodů a umístilo se tak na druhém místě. Prahu předčil o 1,7 bodu Jindřichův Hradec, který tak dosáhl na vrchol žebříčku.
- 2 minuty čtení
Oproti loňskému roku, kdy byla pozornost věnována kvalitě života a ekonomické kondici 50 nejvýznamnějších českých měst, má veřejnost nyní nově k dispozici srovnání šedesáti tří největších měst České republiky, a to z hlediska sociální si
„Studie ukazuje klasické klady i zápory velkých měst: na jedné straně výhody v podobě například nižší míry nezaměstnanosti, na druhé straně zvýšené množství trestných činů. Je to pro nás potvrzení toho, co již víme a zároveň motivace, abychom pokračovali v naší snaze dlouhodobě snížit kriminalitu a odstranili i dalších negativních jevy v našem hlavním městě,“ řekl ředitel magistrátu hlavního města Prahy Martin Trnka.
„Přestože hlavní město dominovalo v mnoha kategoriích studie, několik zohledněných faktorů mu znemožnilo získat v průzkumu takzvaně zlatou. Praha se například umístila na prvních příčkách v žebříčcích nejnižší míry nezaměstnanosti, nejvyšší úrovní mezd a starobního důchodu. Hlavní město ovšem vykazuje také nejvyšší ceny bydlení a první místo získalo i v tabulce kriminality. S 57,57 trestnými činy na 1000 obyvatel. Praha tak může být označena za centrum kriminality v České republice. V tomto negativním hodnocení městu Praha konkuruje město Ostrava, které vykázalo jen o něco menší počet trestných činů. Na druhé straně je třeba dodat, že hlavní nebo největší města státu jsou centra kriminality obvykle,“ prohlásil prof. RNDr. René Wokoun, CSc. ředitel Střediska regionálních a správních věd Vysoké školy ekonomické, vedoucí metodického týmu studie MasterCard česká centra rozvoje.
Mezi další úspěchy hlavního města patří například druhé místo v kategorii naděje dožití mužů či pátá příčka v tabulce měřicí stejné hodnoty u žen. Ovšem i když získala Praha první místo v žebříčku s nejvíce trestnými činy na 1000 obyvatel, v tabulce násilných trestných činů se umístila až na dvacátém osmém místě. V dolní půlce žebříčku se pak hlavní město objevilo v tabulce s nejvyšším invalidním důchodem. Dále vykazovala Praha k 31. 4. 2011 s 4 % nejnižší míru registrované nezaměstnanosti, ovšem podíl dlouhodobé nezaměstnanosti, který činil 23 %, vynesl hlavnímu městu až čtvrtou příčku.
Podle projektu MasterCard česká centra rozvoje je nejlepší sociální situace v Jindřichově Hradci, který získal 91,81 bodů, třetí příčku obsadil Hradec Králové (89,38 bodů).
Celkové výsledky sociální situace v 63 největších českých městech naleznete v příloze.