Dočká se Libeňský most rekonstrukce, nebo zbourání?
Zdroj: ČRo Plus Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 6. února 2018, 9:32
Veronika Sedláčková, moderátor: Tento týden by mělo Ministerstvo kultury rozhodnout, jestli je pražský Libeňský most kulturní památkou, a toto rozhodnutí se zřejmě také odrazí na verdiktu, zda 90 let starou stavbu zbourat, nebo spíš zrekonstruovat. Stejná diskuze se vede v metropoli už několik let a situace vygradovala v půlce letošního ledna, kdy vedení hlavního města Libeňský most zavřelo ze dne na den pro veškerou dopravu kvůli jeho kritickému stavu. Dlužno podotknout, že se během devíti desítek let její existence cennou stavbu architektů Pavla Janáka a Františka Mencla nepokusilo opravit žádné pražské zastoupení. Do jaké míry vypovídá příběh Libeňského mostu o schopnosti pražského magistrátu vést v metropoli? Našimi hosty jsou náměstek pražské primátorky pro dopravu za ČSSD Petr Dolínek a také starosta 7. městské části, zastupitel hlavního města za KDU-ČSL Jan Čižinský. – Pane náměstku, dělá současné vedení hlavního města dost, aby metropole fungovala, nebo je málo aktivní a ukazuje se to i na tom, jak dopadá Libeňský most?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Myslím si, že oproti těm letům, kdy zde byly pouze velké megalomanské projekty, které sice Praze pomáhají, jako tunelový komplex Blanka, ale veškeré finanční prostředky, které tam byly soustředěny, jsou poslední tři, čtyři roky ve znamení toho, že Praha dělá všechno pro to, aby byla opravená – aby se opravovaly stanice metra, chodníky, vozovky, tramvajové koleje – proto aby mohla metropole plynule fungovat. Kdybychom pokračovali v tom, že si necháme prohlubovat ten deficit v těchto investicích (obdobně třeba i kolegyně Plamínková, co má na starosti vodovodní a kanalizační síť, zvýšila investice do této oblasti), to znamená, že bychom to nechali stále ve stavu, v jakém to bylo, tak se nám budou vozovky za pár let propadat, budeme mít daleko více havárií v oblasti vodovodů a kanalizací... A bude to nepříjemné. Zvýšili jsme výrazně opravy v Praze.
Veronika Sedláčková, moderátor: Tedy to není důkaz toho, že by Praha špatně fungovala?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já myslím, že ne, ale samozřejmě dohnat některé staré resty je těžké nebo takřka nemožné a těch restů je velká řada. Třeba stav mostů přes Vltavu: Tam vždycky chyběla odvaha na to, ty mosty začít opravovat, kdy zavření mostu přes Vltavu je výrazným zásahem do Prahy, tak bohužel na tu neodvahu teď doplácíme.
Veronika Sedláčková, moderátor: Jan Čižinský má na to jaký názor?
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Chybí dlouhodobější plán. Ten Libeňský most je příkladem toho, že se spousta věcí řeší ad hoc, a Libeňský most byl řešen opačně: Nejprve byl vytvořen špatný projekt a potom teprve proběhla diagnostika, která zjistila, že ten projekt je na vyhození. Dále probíhá proces, který je nepřijatelný, a sice, že pan náměstek nerespektoval usnesení zastupitelstva z února 2016, kdy to usnesení řeklo ‚zastavujeme ten špatný proces toho širšího, nového mostu a chceme ten most opravit‘, a nestalo se nic, protože se prostě čekalo na to, až...
Veronika Sedláčková, moderátor: ... spadne?
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: ... až se něco stane nebo až se bude moci oprášit ten nový projekt. Diagnostika zjistila, že ten projekt je na vyhození, že se musí prostě nějak jinak... Ale vůbec to, že se nerespektuje to usnesení a že není ten most opravován za dohledu památkářů, i jak předpokládá památkový zákon, je pro mě velmi alarmující.
Veronika Sedláčková, moderátor: Pane náměstku, chybí plán hlavnímu městu Praze na opravu důležité infrastruktury, jako jsou mosty, silnice? Můžeme se my Pražané a Pražanky spolehnout na to, že nespadne další lávka?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já se nejprve vyjádřím k tomu, co sdělil pan starosta: Za prvé, že bych nerespektoval usnesení zastupitelstva, je lež – naopak – a vyplynulo to i z úst odborníků z Kloknerova ústavu, když prezentovali minulý týden závěry své analýzy, kdy jasně zaznělo, že celá analýza, která vznikala více než rok, směřovala k tomu, jakým způsobem by šel opravit most, to znamená, sbírala se taková data, aby most teoreticky šlo opravit a mohlo se z těch dat vyhodnotit, zda to lze nebo nelze. To znamená, je to nejenom nepřesnost, ale lež, co říká pan starosta.
Veronika Sedláčková, moderátor: Že to nelze opravit, ten Libeňský most?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Ne, ne, ne. To, že nebylo nic konáno v souladu se zastupitelstvem.
Veronika Sedláčková, moderátor: Dělali jste si analýzu a zjistili jste, že je to neopravitelné?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: V tuto chvíli to, co z té analýzy vychází, je, a je to poměrně jednoduché srovnat třeba se starými domy, když někdo nechal 90 let chátrat dům, tak nakonec z památkového pohledu je také důležité zachovat aspoň tu vnější fasádní stěnu do veřejného prostoru, ale vzadu ten dům je v zásadě celý přestavěný, a toto přesně zjistil Kloknerův ústav, že hlavní části mostu musejí být vybrány, že navenek by ten most mohl nějak vypadat, byť za účelem toho, že i ty vnější části by musely být opraveny, a de facto zbyde částečná replika toho mostu. Ale ještě k tomu, že by se ten most neopravoval: Tam docházelo k opravám komunikací, chodníků, vozovky. Všechny věci tam byly konány. A to je to, co jsme maximálně mohli dělat.
Veronika Sedláčková, moderátor: A stejně se ten most v polovině ledna uzavřel pro veškerou dopravu.
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Ano, protože tam je v zásadě problém, který já jsem říkal zavčas: Když budeme čekat na rozhodnutí památkářů (a oni neposuzovali pouze ten most nad Vltavou, ale posuzovali celé soumostí, včetně těch problémových rámových mostů), tak budeme mít jednou problém. A řekl jsem jasně v r. 2016, jestliže se takto rozhodne – a rozhodlo se – že udělám všechno pro to, abych tam co nejdéle zachoval veřejnou dopravu. Tramvaje tam ještě dva roky jezdily. A stěžejní je, že my jsme nemohli zasahovat do toho, že bychom třeba nahrazovali části mostu, protože jsme na to neměli stavební povolení ani data na jeho získání.
Veronika Sedláčková, moderátor: Jan Čižinský se hlásí o slovo...
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Problém je na místě, o kterém všichni věděli, že bude to místo vysoce pravděpodobně nahrazeno celé, a nikdo nekontaktoval památkáře, jestli to je možné udělat.
Veronika Sedláčková, moderátor: Teď mluvíme o památkářích z Ministerstva kultury?
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Ne, teď mluvíme o památkářích z NPÚ (Národní památkový ústav) a o magistrátních památkářích, kteří, kdyby byli kontaktováni, tak by řekli ‚ano, tuto konstrukci vyměňte, protože ji nejde zachránit, a ani podle nás není památkově cenná‘. Ministerstvo jedná převážně o tom, jestli je kulturní památka ten obloukový most, který navazuje na ty pražské mosty – je to taková galerie mostů po celé Praze. Já bych se možná ještě vyjádřil k tomu, že po tom pádu lávky v Troji jsem se začal pořádně zabývat tím, jak funguje TSK (Technická správa komunikací), a například jsem zjistil, že tam není žádný elektronický nástroj, který by umožňoval řádnou péči o ty mosty – který by umožňoval to, že blikají červené praporky, pokud není někde něco natřeno, není obnovena izolace... Takový nástroj tam vůbec není. Pokud bychom se teď zeptali TSK, co hodlá v dalších deseti letech dělat, tak se to vlastně nedozvíme. A ta absence dlouhodobého plánu se projevuje i na tom, že teď je problém s Libeňským mostem. Pokud by se někdo kouknul na celou tu dopravní situaci, tak buď připraví nějaké náhradní spojení vedle Libeňského mostu, aby se mohl opravovat, anebo je v ose ulice Komunardů je plánován další most, ten už je v územním plánu, a tam by také mohlo vzniknout spojení.
Veronika Sedláčková, moderátor: A já se ptám i pro lidi, kteří nežijí v Praze, na důležitou otázku: TSK je firma, která se stará o důležitou infastrukturu v Praze pro magistrát. Chybí, pane náměstku, dlouhodobý plán, nějaké online sledování toho, co je potřeba udělat? Protože to je velmi důležitá věc pro lidi, kteří v tom městě žijí, aby se nemuseli bát, že po těch mostech chodí.
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Mně se líbí, že pan starosta přesně ví, co by dělali památkáři, pan starosta přesně ví, co může říct TSK nebo ne – pan starosta je velký všeuměl – a já si toho vážím, že máme mezi sebou takové lidi, kteří jsou schopni rozumět všemu a mluvit za jiné... Aktuálně mluvil za zhruba dvě stě až tři sta odborníků sám. Mně se to líbí, že je takto schopen vystupovat, a přeju mu v tom pokračování...
Veronika Sedláčková, moderátor: Já jsem ráda, že se vám to líbí, ale teď ještě k té samotné otázce...
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: K té otázce: Samozřejmě, že tam jsou dlouhodobé plány. Minimálně v okamžiku, kdy jsem nastoupil, se tam tyto plány jasně zrevidovaly. Když se třeba podíváte na Barrandovský most, tak jsem oznámil v r. 2016, poté, co jsem v r. 2015 zadal revizi těch zásadních mostů, že je potřeba Barrandovský most připravit, připravily se soutěže, soutěží se diagnostika, aby se určil postup opravy, řeklo se, že do r. 2020 by měly začít opravy, a toto všechno je připravováno. To znamená, systematičnost tam je. Co se týká další oblasti, tak to je vůbec sledování nejen mostů, ale komunikací a všech oprav, co jsou v majetku města, které spravuje TSK. Já jsem věnoval minulý rok hodně času tomu, že jsme se dívali na softwary, které jsou vůbec k dispozici. V krajích nic takového neexistuje a já jsem o tom hovořil s ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic), kteří jsou první v ČR, kteří nějaké softwarové řešení připravují, a nyní ho soutěží, a díval jsem se na zkušenost třeba z Velké Británie, kde takovýto software existuje, a právě v tyto dny a měsíce, a ne kvůli mostům, ale je to vygradování nějakého konzultačního procesu, chceme připravit první kolo oslovení na poradce, resp. na někoho, kdo s tím má zkušenosti ze zahraničí, kdo tento software do ČR zavede. V tuto chvíli, a pan starosta to může potvrdit, není to případ Prahy 7, ale jiných městských částí, často má větší prioritu to, co potřebuje starosta, než co reálně potřebuje technický stav vozovek. Praha 7 je toho čestnou výjimkou; musím říct, že tady je ta spolupráce velmi korektní. A ten software bude spočívat v tom, že se tam dá veškerý majetek v oblasti mostů, silnic, chodníků...
Veronika Sedláčková, moderátor: ... který ale ještě nemáme ani vysoutěžený. Já se ptám, jestli teď se nemusíme bát chodit po těch pražských mostech... (?) Taková byla moje otázka.
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: V tuto chvíli na základě dat, která máme k dispozici, můžu říct, že nikoliv, protože mosty jsou ve stavu, kdy víme, jaké opravy by měly být v budoucnu, ale zase nelze vyloučit nějaké neočekávatelné události – to nelze samozřejmě nikdy vyloučit. A ono se to dá zase připodobnit k silnicím: Nikdo asi nemohl vědět, že se propadne vozovka ve Vysočanské (Prosecké) estakádě.
Veronika Sedláčková, moderátor: Pane starosto Čižinský, když tady pan náměstek říká, že toto zastoupení vedení hlavního města nemá jinou možnost než opravovat, aby se Praha Pražanům nesesypala na hlavu (řeknu-li to obrazně) ...? Můžeme jim vyčítat, že se snaží uvést věci do pořádku?
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Tady určitě nikdo nevyčítá, že někdo dává věci do pořádku, ale před chvilkou se mi pan náměstek vysmál, že jsem všeználek, a pak potvrdil, že žádný takový nástroj neexistuje.... Takže vlastně potvrdil moje slova. Takový nástroj není zas tak složitý. Pokud je 700 mostů a ty mosty nemají plány – s výjimkou jednoho, což je ten Barrandovský, všechny ostatní plány nemají, mají jenom, když se otevře nějaká karta, tak se tam objeví, co tam v tom mostě bylo uděláno, co tam ti lidé zanesou, ale neexistuje nástroj, s jakým třeba vyjet, co se musí se kterým mostem za 5 let udělat. Jsme v situaci, kdy třeba na Čechově mostě rezne zábradlí.
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já se omlouvám, já do toho musím vstoupit. V tuto chvíli každý most pravidelně prochází každý rok obhlídkou; některé, které jsou v horším stavu, procházejí obhlídkou dvakrát ročně, z toho vychází seznam prací, které jsou doporučeny v oblasti běžné údržby, to jsou přesně zábradlí, chodníky, vozovky, tam se ty opravy dějí, a u těch mostů, kde je to závažnější, se připravují opravy. Nemáme jenom těch 18 (ať neřeknu špatné číslo) mostů přes Vltavu a lávek a dalších věci kolem Vltavy, máme zde až 600 mostů, sto lávek.
Veronika Sedláčková, moderátor: Takže 23 je v kritickém stavu podle dostupných informací?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Ano, ale byly úplně jiné v kritickém stavu, když jsem nastupoval v r. 2014, a řadu z nich jsme opravili. Třeba v Korunovační ulici, aniž bychom zastavili vlakovou dopravu, byl nahrazen most novým mostem. Jiné mosty byly postaveny... To znamená, ty mosty se průběžně opravují, kontrolují – připravují se opravy, kde je potřeba kompletní náhrada, jenom ty mosty přes Vltavu jsou prostě výrazně složitější než všechny jiné mosty. Jednak je tam historický odkaz, je tam památková péče, což je naprosto v pořádku, a díky tomu je to celé složitější. Na Hlávkově mostě se tři roky diskutuje se zmíněnými památkáři. Je to opravdu složité.
Veronika Sedláčková, moderátor: Jistě je složité řídit metropoli, spravovat ji – to nerozporuji, ale my se na to musíme jako lidé, kteří tady žijí, spolehnout. A, pane Čižinský, ta kontrola, o které mluví pan náměstek Dolínek, nestačí, když zmiňuje pravidelné obhlídky mostů, soupis plánovaných prací atd.?
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Pokud by tomu tak bylo, tak by na Čechově mostě nerezlo zábradlí. To zábradlí tam objektivně rezne, to znamená, tam žádný praporek ve smyslu ‚je potřeba natřít zábradlí na Čechově mostě‘ evidentně nezafungoval. Ale podle mě je potřeba se na to podívat v nějaké časové ose, je potřeba konečně opustit to, že se velké stavby v centrech měst nesoutěží architektonickými soutěžemi. Já jsem teď velmi zvědav hlavně na to pokračování toho Libeňského mostu, protože pokud bude navrhován postup, že se vezme nějaký projekt, který vznikl tak, že se dalo ‚firmy, dejte nám nabídku, kolik to bude stát, a pak ten most nakreslete‘, a takovým způsobem byl „vysoutěžen“ ten most, na kterém se trvalo, ten širší, že tedy má být místo toho Libeňského mostu, tak to je špatný postup.
Veronika Sedláčková, moderátor: Proč?
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Protože nejprve je potřeba ten most vysoutěžit architektonickou soutěží, aby to byl hezký most, a teprve poté soutěžit...
Veronika Sedláčková, moderátor: ... jak bude drahý?
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Přesně tak. Teprve poté soutěžit toho dodavatele. A ne opačně. Já jsem velmi zvědavý na ten postup, který teď bude. Za mne je nejšetrnější a nejlepší postup v tuto chvíli Libeňský most opravit, i proto, že když si vezmeme mosty, které jsou staré 30 let, tak už třeba Barrandovský most musíme znovu po 30 letech opravit. A pokud se nepodaří, že se TSK skutečně bude o ty mosty starat, tak každý most zchátrá za 30, 40 let, a ta délka té životnosti bude vždy krátká.
Veronika Sedláčková, moderátor: Jestli to není tak (aspoň já takto čtu slova Jana Čižinského), že vedení hlavního města spíš nechává stavby zchátrat a pak bourá, než aby se snažila opravovat?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Toto vedení určitě ne. Musíme se podívat do historie, ale za poslední tři roky tomu tak rozhodně není. Myslím si, že i v diskuzi o mostech se objevilo, že stoletá stavba, která má mít životnost sto let, potřebuje každých 25 až 30 let nějakou podrobnější údržbu, a to se teď snažíme dohnat. A k těm architektonickým soutěžím: Za posledních 80 let nebylo nikdy tolik soutěží na mosty a lávky přes Vltavu, jako je tomu nyní.
Veronika Sedláčková, moderátor: Architektonických?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Ano. Touto soutěží máme z loňska vybraného vítěze na lávku Karlín – Štvanice – Holešovice. Nyní se dosoutěžuje podoba Dvoreckého mostu mezi Prahou 5 a Dvorcem na Praze 4. Ten most bude pro tramvaje, pro pěší, pro cyklisty, pro autobusy.
Veronika Sedláčková, moderátor: Takže nejdřív architektonická soutěž a pak cena?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Další soutěž se vypisuje v řádu týdnů na jednu ze dvou lávek na Císařském ostrově, to je ta nižší lávka, která nově vznikne, a připravují se podklady, aby se architektonicky vysoutěžil most přes Vltavu na spojení mezi Sedlcí a Prahou 8, resp. Trojou, který má v budoucnu sloužit opět ne pro auta, ale pro tramvaje, pro pěší, pro MHD a pro IZS (Integrovaný záchranný systém). To jsou věci, které probíhají teď standardně soutěží. Když se díváme na úpravu nějakých veřejných prostranství, také to děláme soutěžemi, a to buď velkými, nebo aspoň minitendry, když jsou to nějaká menší náměstíčka, ale vždycky skrz architekty. Takže výrazně jsme se posunuli. Na druhou stranu ten Libeňský most je důležitá tepna v Praze...
Veronika Sedláčková, moderátor: To teď pociťují všichni Pražané...
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já myslím, že daleko větší problém je, že jiným kolegům se nepodařilo zachránit Budějovickou, a z pohledu dopravy je všechno na Budějovické v pořádku...
Veronika Sedláčková, moderátor: Všechno je problém pro lidi, kteří žijí v Praze. To možná nemusíte připomínat.
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Budějovická, cítím, že je velmi výrazný problém – že tam blokoval soukromý majitel opravu té místní pasáže.
Veronika Sedláčková, moderátor: Ale ještě k těm architektonickým...
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: A k tomu mostu: Já z pohledu dopravy potřebuji co nejrychleji zabezpečit, aby fungoval pro veřejnou dopravu, což jsou tramvaje, a to je pro mě hlavní klíč. Jestli v minulosti byly soutěže zanedbány, může mi to být líto, ale v tuto chvíli potřebuju, aby to co nejrychleji fungovalo pro Pražany.
Veronika Sedláčková, moderátor: K těm architektonickým soutěžím se ještě dostaneme. Pane starosto, když pan náměstek mluví o tom, co všechno se daří dělat v poslední době, nezlepšuje se přece jen ta situace?
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Zlepšuje. Tady musím uznat, že co se týče těch budoucích projektů, tak ty skutečně teď začínají být soutěženy pomocí architektonických soutěží, a proto také apeluji na to, aby případně, ať už bude postup jakýkoliv, byl ten Libeňský most také, pokud bude někdy nahrazován, soutěžen. A je potřeba tady nebagatelizovat to, jaké problémy to zavření mostu působí. Nesrovnával bych to s Budějovickou. Budějovická působí strašné problémy, Libeňský most působí strašné problémy, ale ten Libeňský most byl právě určitým symbolem toho, že dobíhal špatně připravený projekt.
Veronika Sedláčková, moderátor: Na jeho opravu?
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Na jeho zboření a postavení širšího, zbytečného mostu.
Veronika Sedláčková, moderátor: Na těch starých pilířích...
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: A tady pan náměstek několikrát hovořil posměšně o jakýchsi aktivistech, ale myslím si, že ve skutečnosti je potřeba jim všem poděkovat – těm lidem, kteří se starali o to, aby vzniklo to usnesení v r. 2016, protože zabránili té obrovské blamáži. Pokud by se jelo dál, tak ten most by se zbořil a zjistilo by se, že ty pilíře neunesou ten širší a těžší most, a žádný most by tam roky nebyl. A to usnesení, které řeklo ‚podíváme se na to tak, jak se na most v centru města podívat máme‘, té blamáži zabránilo.
Veronika Sedláčková, moderátor: Ale stejně je Libeňský most zavřený.
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Ano, ale doufejme, že je to jen dočasně. Ten most tam pořád je, a pokud se podepře, doufejme, že to bude fungovat aspoň pro MHD.
Veronika Sedláčková, moderátor: Pro tramvaje... Pane náměstku, nemělo by se naopak poděkovat, jak vy jste řekl, aktivistům, panu Čižinskému, a myslím, že jste zmiňoval pana Stropnického...?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Pan Stropnický, to jsou vyjádření posledních dnů, a já bych ho nerad komentoval. On si vždycky jen najde nějaké politické téma...
Veronika Sedláčková, moderátor: Já myslím vaše slova, kdy vy jste označil jeho a pana Čižinského za aktivisty.
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já myslím pana Čižinského dlouhodobě kolem toho mostu a pana Stropnického – ten jeho aktivismus, že vždycky najde nějaké téma, které by bylo mediálně zajímavé, začne se vyjadřovat...
Veronika Sedláčková, moderátor: Ale děkovat se jim nechystáte, že vás ochránili od blamáže?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: V tuto chvíli ne a vysvětlím proč: Obdobně to můžeme opět přirovnat ke starému domu, který opravujete. Požádáte o stavební povolení, začnete ten most opravovat a zjistíte, že má problém někde, kde jste to nečekali, a potom následně na to jsou instrumenty v rámci stavění, které můžete využít na to, abyste tu stavbu mohli dokončit. To znamená, když by se zjistilo, že něco je v horším stavu, než bylo, tak v ten okamžik můžete třeba danou věc nahradit, zbourat, a máte ty kroky tak, abyste zabezpečili dopravu. Pro mě je stěžejní jedna věc: Kdyby se začalo v r. 2016, a mohlo se začít stavět a ten most mohl být už v r. 2018 opravený, resp. mohl být nový, a důležité je si říct, že když to budeme odkládat dva, tři roky, že to teď podepřeme a nějak to bude fungovat, my nedoženeme tu 90letou ztrátu. Jenom v čase politicky posuneme to, že ten most tam v jednu chvíli nebude fungovat, a musíme se jako Praha 8, Praha 7 a hl. m. Praha shodnout na tom, že budeme dělat takové kroky, které na co nejkratší dobu znemožní přepravu pro veřejnost.
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Tady musím protestovat, protože ten most by se zbořil, zjistilo by se, že ty pilíře ten širší most neunesou a neexistoval by žádný projekt na založení těch pilířů a na stavbu toho nového mostu. To, co tady pan náměstek říká, není žádná pravda, protože určitě celý rok by se řešily jenom papíry a jenom ty pilíře.
Veronika Sedláčková, moderátor: Co tedy teď bude? Podepře se Libeňský most, pane náměstku, aby po něm mohly jezdit tramvaje, a pak se zbourá, nebo se bude rekonstruovat? Jaký je plán?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Na rekonstrukci je potřeba stavební povolení, které musí odpovídat těm pracím, které by tam měly být provedeny. Nebavíme se opět o opravě vozovek, zábradlí nebo veřejného osvětlení, ale bavíme se o celkové rekonstrukci. Na to povolení nemáme, my jimi nedisponujeme, není jednoduché je získat, a jak pan starosta ví, a řešili jsme to v oblasti Troje a náhrady Trojské lávky, ty zákony nejsou úplně vstřícné na to, aby v případě těchto mostů jsme mohli být nějak rychlejší. Musíme se pořád držet těch zákonných limitů. Ale v tuto chvíli jde o to podepření, jde o to, co nejrychleji navrátit veřejnou dopravu na tento most, z mého pohledu minimálně co nejrychleji tu autobusovou dopravu, v řádu skutečně týdnů, potom, jestli jsou potřeba ještě nějaká měření, prověření, tak tam mohou probíhat tak, aby tam mohla být vrácena i tramvajová doprava, také v řádu týdnů, a co se týká násilných kroků, tak jak bylo na začátku zmíněno – dozvíme se verdikt památkářů, který se má týkat celého soumostí, to znamená, dozvíme se jejich verdikt o celém soumostí nebo o jednotlivých mostech, a podle toho se samozřejmě můžeme podívat, zda na to stavební povolení a územní rozhodnutí, které v minulosti bylo vydáno, lze navázat nějakou formou či nikoliv, nebo zda a jakým způsobem se bude postupovat. Samozřejmě teď se na nic nečeká, jsou připraveny harmonogramy i pro případnou opravu, jaké kroky se budou muset ihned dít. Důležité je, že ta série těch měření a to vyhodnocování, co probíhalo poslední rok a něco, vedla k tomu, abychom měli podklady pro projektovou přípravu na opravdu.
Veronika Sedláčková, moderátor: Pane starosto, jaké vy byste navrhoval řešení kolem Libeňského mostu?
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Jsme v situaci, kdy jsme ztratili dva roky – ten čas se bohužel promrhal. Bylo samozřejmě možné projekt na opravu té památky připravovat v souladu se stanoviskem památkářů a bylo možné připravovat i projekt na opravu, pokud to památkou nebude. Za mne je tam stěžejní udržet dopravu. A podle toho, co jsem slyšel od odborníků, tak je šetrnější pro tu dopravu ten most opravit. Ten most je tvořen čtyřmi oblouky vedle sebe, po určitou dobu by se mohla opravovat jen ta jedna část, potom ta druhá část – postupně, a podle mne, pokud není připraven teďka třeba ten most právě v ose Komunardů, alespoň třeba nějaký provizorní, nebo pokud není připraven nějaký ten provizorní most podél Libeňského mostu, tak je potřeba postupovat touto cestou i proto, že ten most je pořád ještě hezkým obloukovým mostem přes Vltavu.
Veronika Sedláčková, moderátor: Pane Dolínku, na jak dlouho má Praha zpracovány důkladné plány na opravy mostů?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já bych chtěl zmínit, že si pan starosta protiřečí, protože říká, že se mohly připravovat projekty a že všechny peníze by byly vyhozeny, když bychom něco dělali minulý rok bez dat z Kloknerova ústavu. Minulý týden i pan starosta zjistil, že ty pilíře nelze použít. Nemohli jsme u toho mostu pokračovat.
Veronika Sedláčková, moderátor: Takže jsme čekali na nějakou analýzu... Pane Dolínku, na jak dlouho máme plány dopředu na opravy pražských mostů, abychom se už nemuseli ocitnout v této situaci?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Máme dvě kategorie oprav, jedny jsou ty běžné – tam je, jak jsem řekl, každoročně jasný seznam prací, které tam mají proběhnout, a potom je výhled u těch zásadních pražských mostů přes Vltavu, kde se u každého mostu ví, jak se má nyní postupovat, a jsou zadávány během února a první půlky března, kde to zatím nebylo připraveno, rozběhnuto, soutěže na projektové dokumentace. To znamená, že u těch mostů, které jsou v nejhorším stavu, je to otázka toho, že něco se opravuje letos, něco příští rok a nejpozději v r. 2020...
Veronika Sedláčková, moderátor: Na kolik let dopředu máte ty plány? O to mi jde.
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Co se týká těch velkých mostů, tak je to i na dvanáct, patnáct let. Když si vezmete, že musíte tu sérii mostů postupně opravit a že na to dialog s památkáři a s dalšími byl veden velmi zdlouhavě, tak teď by měly začít z těch výsledků, lidově řečeno, vypadávat závěry, které se můžou přetvořit v projekty. Ale je to velmi složité a myslím si, že u velkých mostů je to na deset až dvanáct let jasné, co se bude dít, a záleží zase na rychlosti získání povolení.
Veronika Sedláčková, moderátor: Pane Čižinský, to je možná odpověď na vaši původní otázku nebo poznámku, že tady nejsou dlouhodobé plány: 12 let dopředu – stačí to?
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Ale ty plány prostě neexistují.
Veronika Sedláčková, moderátor: Takže se bavíme o nějakém fantomovém plánu?
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Kdybychom si řekli, která práce bude na kterém mostě v průběhu dvanácti let, tak pokud bychom řekli TSK ‚dneska nám to v 15 hod. vyjeďte z počítače‘... Nic takového neexistuje, nic takového nevyjede. Prostě někdo dostane za úkol, ať si prokliká ty hlavní mosty, a potom to ve wordu sepíše. Koneckonců i novináři to zkoušeli, kdy říkali ‚představte nám ten plán údržby‘. Plán údržby podle mého názoru existuje jen na ten Barrandovský most.
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Je rozdíl mezi plánem údržby a plánem oprav. Údržba je jasná a opravy jsou to, o čem se bavíme.
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, KDU-ČSL: Já jsem přesvědčen o tom, že TSK by nám ten dokument nevyjela, protože nemá nástroj, jak to vyjet. Ten elektronický nástroj se teprve soutěží. V případě těch mostů jsou to tak velké mosty, že i variantní řešení má smysl, a ta rámová konstrukce, která teď působí ty uzavírky, mohla být normálně opravena.