Dvacet let na to nikdo moc nesáhl, a teď Praha trpí, reaguje náměstek primátorky Dolínek na špatný stav pražských mostů

Zdroj: ČRo Plus Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 19. ledna 2018, 5:14

Moderátor: Praha dnes v noci dlouhodobě uzavře Libeňský most pro auta i tramvaje. Část soumostí je v havarijním stavu. Nutná je tedy jeho celková rekonstrukce. V Praze se nachází přes 700 mostů a lávek různých velikostí, z nich 122 je podle informací TSK (Technická správa komunikací) ve špatném stavu. Ve velmi špatném stavu je podle TSK 23 mostů. Mezi nimi jsou i velké historické mosty, přes které denně jezdí nebo chodí tisícovky lidí. Jde o Palackého, Karlův a Libeňský most. Nedávno spadlá Trojská lávka přitom byla v mírnější kategorii vedené jako špatný stav, do níž se řadí další velké mosty, např. Jiráskův a Mánesův most anebo Most Legií. V havarijním stavu je mj. i železniční most mezi Smíchovem a Výtoní. Pozvání do diskuze přijal poslanec a náměstek primátorky hl. m. Prahy pro oblast dopravy, sportu a volného času Petr Dolínek a stavební inženýrka, soudní znalkyně v oblasti stavebnictví a také bývalá ředitelka úseku kontroly kvality staveb ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic) Miloslava Pošvářová. Nejdříve vám oběma pustím záznam vyjádření předsedy představenstva TSK (Technická správa komunikací) Petra Smolky, ve kterém potvrzuje závažnost špatného stavu.

Petr Smolka, předseda představenstva TSK: Libeňské soumostí tvoří 6 mostních celků, z toho je v tuto chvíli v havarijním stavu jedna rámová konstrukce, ale není možné ten most držet s jednou částí v havarijním stavu, z tohoto důvodu se uzavírá.

Moderátor: Starosta Prahy 8 Roman Petrus řekl, že se o uzavření Libeňského mostu dozvěděl až dnes v 17 hod. Pane Dolínku, proč jste tak narychlo rozhodli uzavřít Libeňský most?

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, ČSSD: Ta věc je jednoduchá. Já jsem nebyl na dopoledním jednání, kde se správce mostu TSK po 10. hodině dopoledne dozvěděl, že měření a následné výpočty na základě těchto měření ukázaly, že maximální nosnost právě v té jedné části té konstrukce je pět tun. Když se to dozvěděli, tak následně měli takový minikrizový štáb TSK a zhruba kolem 15. hodiny došli k závěru, že ten stav je havarijní, že ta čísla mluví jasně a že je potřeba most zavřít, vysoutěžit urychleně stavební firmu, která podepře tu danou část toho mostu, a jak se to za dva, tři týdny podaří, tak potom se podívat, zda je možné tam obnovit aspoň částečně tramvajový provoz. A všechno to byla otázka hodin, nebyla to otázka týdnů ani znalostí, které bychom měli dříve než dnes. Ostatně o tom svědčí i vyjádření odborníků z Kloknerova ústavu, který pro nás dělá podklady.

Moderátor: Nutná oprava části Libeňského mostu, která je v havarijním stavu, potrvá podle Petra Smolky nejméně tři týdny, možná i déle.

Petr Smolka, předseda představenstva TSK: Stav té konstrukce nám neumožňoval, abychom dále technický stav přehlíželi. V tuto chvíli se připravují podklady pro výběrové řízení, abychom urychleně vybrali firmu, která tuto část zabezpečí, podepře... Toto bude trvat minimálně tři týdny. Budeme se snažit, aby potom jsme byli schopni část dopravy buď veřejné, nebo i soukromé na ten most vrátit.

Moderátor: Paní Pošvářová, je podle vás zmiňovaná lhůta tří týdnů reálným odhadem? Jaké jsou podle vás reálné časové lhůty k řešení problému, jako je havarijní stav Libeňského mostu?

Miloslava Pošvářová, stavební inženýrka a soudní znalkyně v oblasti stavebnictví: Myslím si, že ty tři týdny jsou reálné. Tady je potřeba upozornit na to, že ten nevyhovující stav byl zjištěn už v r. 1992, takže před 26 lety to soumostí nebylo v pořádku, a hlavní příčinou těch problémů, které tam jsou, je zatékání do toho mostu shora. Myslím si, že tam byla dostatečně dlouhá doba na to, aby se to soumostí opravilo a aby tento stav nevznikl. Takže ta rámová konstrukce mohla být už dávno v dobrém stavu a nevím, z jakého důvodu nedošlo k tomu, že se to mělo opravit. Ty tři týdny, to je samozřejmě lhůta, která je reálná, oni to opravdu musejí podepřít, musejí to zainjektovat a zasanovat, nicméně pořád ta voda tam shora téct bude, to znamená, že půjde o dočasné zabezpečení.

Moderátor: Ale jezdit se tam tedy po třech týdnech bude moci?

Miroslava Pošvářová, stavební inženýrka a soudní znalkyně v oblasti stavebnictví: Já si myslím, že ano.

Moderátor: Libeňský most patří mezi hlavní dopravní tepny mezi Holešovicemi a Libní. Pane Dolínku, s jak dlouhým uzavřením Libeňského mostu poté počítáte, když se bude dělat ta kompletní rekonstrukce, a jak bude fungovat náhradní autobusová doprava? A to mě zajímá i v případě těch tří týdnů, které zmiňoval váš pan kolega.

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, ČSSD: Já bych nejprve zareagoval na paní Pošvářovou. Já s ní plně souhlasím v tom, že už dávno se mohlo konat, ale bohužel před dvěma lety na základě snah pana starosty Čižinského z Prahy 7 zastupitelstvo schválilo usnesení, že nemohu postupovat v soutěži na opravu tohoto mostu – já jsem už dávno chtěl to soumostí opravovat, ale bohužel jsem musel čekat na rozhodnutí MK (Ministerstvo kultury) a to je velmi limitující. Takže kdybychom s tím začali už v r. 2015, kdy jsem navrhoval, aby ta oprava začala, tak v r. 2018 ta oprava mohla být hotová. Mohli jsme mít opravený most. Ale to už je historií a bohužel to nevrátíme a myslím si, že to ukazuje, že nemůžeme pouze dělat rozhodnutí líbivá, ale musíme dělat rozhodnutí vedoucí k tomu, aby mosty fungovaly pro to, pro co jsou stavěny, tj. pro dopravu. A co se týká toho vašeho dotazu, tak zítra bude náhradní doprava zabezpečena tak, že ty tramvaje budou mít především cestu prodlouženou přes Hlávkův most, ale už od soboty budou pravidelné trasy. Na ten stávající most nemůžeme bohužel pustit ani náhradní autobusovou dopravu, takže tramvaje budou objíždět přes Hlávkův most z Libně zpátky do Holešovic. Propojení mezi Palmovkou a Vltavskou je možné přes přesednutí v rámci metra a posilujeme autobusové linky, které jsou třeba z nádraží Holešovice na Bulovku.

Moderátor: A co ta kompletní oprava? Můžete nám říct jakousi hrubou představu, jak dlouho se bude rekonstruovat ten most?

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, ČSSD: Co se týká toho celkového mostu, tak ten rozsah oprav bude znám do konce tohoto měsíce, kdy dostaneme celkovou zprávu o stavu toho Libeňského mostu. Už mám dílčí zprávy, že většina mostů musí být nahrazena, to znamená, tam už nejsme ve stavu, kdy bychom si říkali, že jen něco opravujeme a děláme dílčí opravy, ale obávám se, že ten most bude muset být úplně nový.

Moderátor: Při opravách významných dopravních mostních tepen jsou o to více zatěžovány okolní mosty. Paní Pošvářová, jak by měla Praha postupovat, aby v následující dekádě vyřešila špatné, velmi špatné a havarijní stavy svých 122 mostů? Předpokládám, že další mosty se dostanou do těchto kategorií v následujících letech kvůli zanedbané anebo odkládané údržbě.

Miroslava Pošvářová, stavební inženýrka a soudní znalkyně v oblasti stavebnictví: Podle toho, jak jsem to sledovala a jak jsem měla možnost nahlédnout do toho systému správy mostů, tak to vypadá tak, jako když běháte s kloboukem a chytáte do toho vodu. Je to prostě stav, který je absolutně neúnosný, ta situace se správou mostů je katastrofální, tam se vůbec neprovádí systémové opravy a ani systémová evidence. Když jsem nahlédla do té evidence mostů, tak jsem byla velmi překvapena ze stavu, který je v Praze. Do toho systému není vůbec vloženo, jaká je pořizovací cena toho mostu, jaké jsou cykly jednotlivých oprav... Tam se hasí požáry. Ve chvíli, kdy ten mostní objekt v havarijním stavu, tak se zavře a opravuje se místo toho, aby se dělaly systémové kroky naplánované podle času, kdy je potřeba vyměnit izolaci a odvodňovací systémy.

Moderátor: Paní Pošvářová, já se od vás nedozvídám ty lhůty, stejně tak jako od pana Dolínka, a dokonce vy jste zmínila peníze... Kolik by to vlastně mohlo stát, celé tyhle ty opravy? Vy jste soudní znalkyně, a přeci jen o těch penězích něco víte... Zkuste si tipnout, co by to stálo.

Miroslava Pošvářová, stavební inženýrka a soudní znalkyně v oblasti stavebnictví: Pan Dolínek tady mluvil o tom, že před dvěma lety se mohlo začít s opravou. Tam nešlo o opravu, ale demolici celého soumostí. Proti tomu se postavili aktivisté, kteří chtěli to soumostí zachránit, a proto je ta situace taková, jaká je. Dneska se dozvídáme, že budeme stejně ta soumostí bourat, protože je to v tak katastrofálním stavu, že to opravit nejde. To znamená, já bych chtěla vidět ty podklady, na základě kterých tyto informace pan Dolínek má, protože já si to nemyslím. Myslím si, že tady dochází k tomu, že záměrným způsobem se snaží někdo docílit toho, aby se to soumostí zbouralo, protože já jsem si prohlížela všechny ty jednotlivé mosty po objektech, a nemyslím si, že jsou ve stavu, kdy by se musely úplně zbourat. Pokud je tam zadání, že ty mosty se mají rozšířit, to znamená, že je kapacitně potřeba dosáhnout větší šířky, tak to je něco jiného. Ale pokud je to ve stávajícím stavu šířky, ve stávajícím stavu dopravního zatížení, tak já si nemyslím, že taková devastující rekonstrukce, to znamená bourání těchto objektů, je potřeba. A co se týká ceny, jak jste zmínil, tak tady si myslím, že ta cena může dosahovat, pokud se jedná o bourání, ceny nového mostu. Kdyby se provádělo postupné bourání těch objektů a nahrazování novými konstrukcemi, jako replikami, tak si myslím, že by to mohlo dosáhnout ceny bourání a pořízení celého nového mostního objektu, takže přes miliardu.

Moderátor: Pane Dolínku, vás poprosím ještě o krátkou reakci.

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, ČSSD: Já jsem ten hlavní most přes Vltavu nikdy nechtěl celý bourat. Já jsem vždycky nabízel variantu ve smyslu ‚pojďme se bavit, jak upravit ten projekt na opravu mostu‘, ale v zásadě víme, že drtivá většina – přes 60 % materiálu – toho mostu bude vybrána, to znamená, on to už nebude ten stávající most, ono to bude něco mezi replikou a opravou. A já v žádném případě neprosazuji šířku mostu 27 m, Praze stačí pro dopravní obslužnost ten stávající most v šířce, jaká je. Ale nemůžeme si hrát na to, že ten most zůstane, jaký je. Jakmile více než polovinu mostu nahrazujete něčím novým, tak už to není stávající most. Ale s paní Pošvářovou souhlasím v tom, že je to velmi zanedbáno, je to absurdní, že dvacet let, ještě než přišla tato rada města, na to nikdo moc nešáhl, pořád se o něčem diskutovalo, dělaly se nějaké velké megalomanské stavby, místo aby se opravil stávající majetek. A teď Praha trpí – doběhlo nás to.

 

19. ledna 2018
19. ledna 2018