Evropské dotace pomohou zlepšit život v hlavním městě, Praha pokračuje v revitalizaci ekologicky znehodnocených území

Ekologické zátěže v podobě skládek a zanedbaných sídlištních ploch jsou v hlavním městě stále problémem. Odbor ochrany prostředí pražského Magistrátu ještě v roce 2004 registroval téměř 8 000 tun odpadu, který město muselo odklidit na své náklady. V loňském roce toto číslo sice kleslo pod 1 000 tun, ale černé skládky trápí zejména okrajové částí Prahy nadále. Jejich odstraňování a následná revitalizace jsou nákladné, s řešením pomáhají evropské dotace. Operační program Praha – Konkurenceschopnost vyhradil pro tuto oblast podpory v rámci své první výzvy přes 546 milionů korun. Příspěvek z Evropské unie získalo dohromady 14 rekultivačních projektů a některé z nich se právě nyní začínají realizovat.

  • 5 minuta čtení

 

Ekologické zátěže v podobě skládek a zanedbaných sídlištních ploch jsou v hlavním městě stále problémem. Odbor ochrany prostředí pražského Magistrátu ještě v roce 2004 registroval téměř 8 000 tun odpadu, který město muselo odklidit na své náklady. V loňském roce toto číslo sice kleslo pod 1 000 tun, ale černé skládky trápí zejména okrajové částí Prahy nadále. Jejich odstraňování a následná revitalizace jsou nákladné, s řešením pomáhají evropské dotace. Operační program Praha – Konkurenceschopnost vyhradil pro tuto oblast podpory v rámci své první výzvy přes 546 milionů korun. Příspěvek z Evropské unie získalo dohromady 14 rekultivačních projektů a některé z nich se právě nyní začínají realizovat.

 

V Praze 19 vznikne na čtyřech hektarech bývalé zahrádkářské kolonie nový park. „Zahrádkářská kolonie dlouhá léta rozdělovala městskou část. V posledních letech se s odchodem zahrádkářů pomalu stávala oploceným prostorem plným plevele, který lidé museli složitě obcházet. Nový "Centrální park" propojí dosud oddělné lokality a stane se odpočinkovou zónou pro všechny obyvatele Kbel," říká místostarosta městské části Vladimír Olmr.

V parku, na který Kbely získaly z EU přes 32 milionů korun, najdou návštěvníci dětské hřiště, jezírko a také přírodní amfiteátr pro letní akce. Oblast, v níž areál vznikne, prochází v současné době rozsáhlou obnovou. „Vinořský potok i okolní půda byly v minulosti znečištěny těžkými kovy, které po léta unikaly z blízké galvanovny. Jde o staré ekologické zátěže a v parku v okolí potoka proto musí dojít k odtěžení kontaminované zeminy. Náhradou za vykácené ovocné stromy bude vysázena nová parková zeleň,“ přibližuje akci Vladimír Olmr. Během jara proběhne výstavba stezek a hřišť, v létě by se mělo začít osazovat. Na jaře příštího roku nový park přivítá své první návštěvníky.

Revitalizace se dočká také oblast v Praze – Hloubětíně. Upraveno bude území kolem říčky Rokytky, které bylo poškozeno skládkou. Po celkové rekultivaci, zahrnující novou výsadbu zeleně, se obyvatelé městské části mohou těšit i na bruslařské in-line dráhy a lezecké stěny. Na projekt přispěla Evropská unie částkou téměř 11 milionů korun.

Odstraňování černé skládky čeká rovněž městkou část Praha – Dubeč. Na hranici přírodního parku Říčanka a chráněné krajinné oblasti Lítožnice vznikne nový odpočinkový park, na který EU přispěla více než 84 miliony korun. Po likvidaci skládky město zajistí úpravy terénu a vyčištění Říčanského potoka, kterým dosud protékala znečištěná voda. Na ploše větší než dva a půl hektaru  návštěvníci najdou například přírodní bludiště. S úpravami se začne již letos na jaře. Po vyčištění bude území osazeno novými stromy a projektanti našli místo i pro malou vinici. První etapa projektu by měla být dokončena za rok, definitivní podobu získá park do tří let.

„Zdevastovaná území a černé skládky rozhodně nepřispívají k atraktivitě lokalit v hlavním městě. Pro Prahu je proto velmi důležité nejen černé skládky odstranit, ale současně najít pro podobná místa nové uplatnění. To nejlépe zabrání obnovení černých skládek a současně přispěje k příjemnějšímu životu v Praze,“ vysvětluje Patricia Tiso Ferulíková z pražského Magistrátu, proč město podobné projekty podporuje.

Kromě ekologicky znehodnocených území se obnovy dočkají také některá pražská sídliště.

Zlepšit úroveň panelového bydlení by měl například projekt městské části Praha 13 na sídlištích Stodůlky, Lužiny a Nové Butovice. Městská část získala přes 38 milionů korun z evropských fondů na úpravy v několika vnitroblocích. Investice odstraní nepoužívané asfaltové a betonové plochy a stará pískoviště, památky na sídlištní život doby minulé, a místo nich vzniknou zelené odpočinkové plochy, nové cesty a dětská a sportovní hřiště. S realizací projektu by se mělo začít již v červenci, definitivně bude vše hotovo na podzim příštího roku.

V rámci nedávno skončené druhé výzvy do Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost má hlavní město na revitalizace a ochranu území připraveno 400 milionů korun. O dotaci na své projekty projevilo zájem celkem 32 žadatelů, kteří požadují dohromady více než 1 miliardu korun. Které projekty budou nakonec úspěšné, se rozhodne v následujících měsících.

 

Informace o finančních zdrojích EU pro hl. m. Praha:

Hl. m. Praha může čerpat ze dvou speciálních operačních programů - Operační program Praha - Konkurenceschopnost a Operační program Praha – Adaptabilita. Jejich řídícím orgánem je hlavní město Praha. V rámci Magistrátu hl. m. Prahy se o řízení obou programů stará odbor fondů Evropské unie. Tyto dva programy nepředstavují sice jediný finanční zdroj pro hlavní město, jsou však zdrojem největším a tím i nejdůležitějším.

Operační program Praha – Konkurenceschopnost podporuje investiční projekty zaměřené především na zkvalitnění dopravní infrastruktury, životního prostředí, vědy a výzkumu a podnikání v Praze – například rozšiřování tramvajových tratí, revitalizace bývalých průmyslových areálů či výstavba podnikatelských inkubátorů.

Operační program Praha – Adaptabilita se orientuje na počáteční i další vzdělávání a sociální projekty. Financuje se zavádění moderních metod výuky do škol, které by motivovaly mladé lidi ke studiu. Dotuje se také rozšiřování kvalifikace zaměstnanců. Tento program pomáhá i ekonomicky, sociálně či zdravotně znevýhodněným lidem při hledání práce.

 

 

V Praze 15. 4. 2009

 

 

15. dubna 2009
15. dubna 2009