FAQ k vyhlášenému Programu podpory sportu a tělovýchovy v hlavním městě Praze pro rok 2025

V tomto článku je průběžně publikován přehled nejčastěji položených dotazů (FAQ) od žadatelů k vyhlášenému Programu podpory sportu a tělovýchovy v hlavním městě Praze pro rok 2025 (dále jen "Program"). Otázky a odpovědi jsou pro lepší přehlednost strukturovány po jednotlivých opatřeních Programu (aktualizováno 15. 11. 2024)

Opatření I. Sportovní činnost dětí a mládeže

Jak máme řešit případy hostování členů? Mají tyto členy vykazovat oddíly, kde hostují, nebo mateřské oddíly, kde platí členské příspěvky? 

Co se týče hostování, měl by člena vykazovat mateřský oddíl, ve kterém platí členské příspěvky.

Opatření II. Investice do sportovních zařízení

Máme vlastní prostředky na financování spoluúčasti projektu v Opatření II. a banka nám odmítla založit jistotní účet, tudíž nemůžeme předložit výpis z tohoto účtu? Lze doložit spolufinancování jiným věrohodným způsobem?

Jedním ze způsobů, jak věrohodně doložit spolufinancování, může být založení samostatného bankovního účtu s vkladem ve výši odpovídající minimální spoluúčasti uvedené v žádosti o dotaci. Zároveň musí žadatel doložit k potvrzení o tomto účtu a o aktuální zůstatku např. čestné prohlášení, ve kterém hl. m. Praha garantuje, že účet byl založen za právě za účelem financování investičního projektu uvedeného v žádosti o dotaci a  zůstatek na tomto účtu nebude po dobu mezi podáním žádosti o dotaci a rozhodnutím o (ne)přidělení dotace nižší, než je výše uvedená minimální spoluúčast žadatele.

Opatření III. Provoz, opravy a údržba sportovních zařízení

Jsme spolek, jehož členy jsou kluby s právní osobností, které evidují členy, kteří jsou registrováni ve svazu a pravidelně platí příspěvky a je jich více než 20. Jsme oprávněným žadatelem v Opatření III. Provoz, opravy a údržba sportovních zařízení?

Ano. Žadatel, který sdružuje právnické osoby a tyto dohromady splňují podmínky týkající se členské základny (počet, registrace ve svazu, účast ve sportovních soutěžích a placení členských příspěvků), bude považován taktéž za oprávněného žadatele. Stejný výklad platí i u oprávněných žadatelů v Opatření II. Investice do sportovních zařízení.

V Opatření III. je způsobilým žadatelem organizace, která eviduje minimálně 20 členů ve věku 6 - 18 let, registrovaných u příslušného sportovního svazu, účastnících se pravidelně sportovních soutěží, kteří pravidelně platí členské příspěvky. Jsou pod pojem sportovní svaz zahrnuty i střešní organizace?

Ano, pod pojem sportovní svaz jsou v tomto případě zahrnuty také střešní organizace jako je např. Česká obec sokolská nebo Česká unie sportu.

Je možné dát do způsobilých nákladů pod bod c) služby spojené s opravami a údržbou sportovního zařízení materiál na opravu (například stavební materiál na opravu šaten, barvu na výmalbu šaten…)? Máme zaměstnaného na hlavní pracovní poměr údržbáře, kterého mzdu do dotace v roce 2025 dát nemůžeme, ale zda tam může být materiál. Připadá nám škoda platit vyšší peníze nějaké firmě za tyto opravy, když to dokážeme udělat vlastními silami, i když chápu, že pak je to služba spojená s opravami a údržbou sportovního zařízení – materiál na opravu je nezpůsobilým nákladem a nelze na něj žádat.

Ne, není to možné, samotný materiál použitý na opravu je nově nezpůsobilým nákladem. Spotřebu materiálu může v sobě obsahovat pouze služba, která je za účelem opravy příjemcem dotace sjednána, a tato prokazatelně souvisí s účelem (zařízením), na který (é) byla poskytnuta dotace.

Jednorázové profesionální čištění sportovních povrchů a hal (objednanou firmou), včetně čištění koberců se považuje za úklid nebo za způsobilý náklad bod c) službu spojenou s opravami a údržbou sportovního zařízení? Běžný denní úklid nám zajišťuje zaměstnankyně na DPP – což je nezpůsobilý náklad.

Jednorázové profesionální čištění sportovních povrchů a hal (objednanou firmou), včetně čištění koberců je způsobilým nákladem, neboť se jedná o službu spojenou s opravami a údržbou sportovního zařízení.

Opatření IV. Sportovní akce

Jaká by měla být ideální podoba výsledkové listiny ze sportovní akce, na kterou žádáme o dotaci?

Z výsledkové listiny, popřípadě jmenného seznamu účastníků akce by měl být snadno zjistitelný celkový počet účastníků akce za vybrané 2 předchozí ročníky.

Jaké mám doložit výsledkové listiny, když se letošní ročník akce bude konat v prosinci 2024?

Pokud se akce konala i v minulých letech, vyplníte počet účastníků za poslední 2 ročníky.

Co máme vyplnit do výsledkové listiny, když jsme v minulých letech ve výsledkových listinách uváděli pouze názvy týmů?

Ve výsledkových listinách u názvů týmů doplňte počet účastníků (z kolika osob se tým skládal).

Dotazy k povinným přílohám žádosti o dotaci v Programu

Lze jako přílohu žádosti o dotaci na rok 2025 použít úplný výpis z evidence skutečných majitelů a doklad o aktuálním bankovním účtu z loňského roku?

Ano, v případě, že nedošlo k žádným změnám a přílohy jsou stále platné.

Za jaký rok musí být ve Sbírce listin založena účetní závěrka, aby byla splněna povinnost způsobilého žadatele?

K poslednímu dni termínu pro podání žádosti o dotaci mají spolky povinnost mít ve Sbírce listin uloženou závěrku za rok 2022, resp. všechny závěrky od roku 2014 (nebo od roku založení spolku) do roku 2022. Účetní závěrka za rok 2023 musí být do Sbírky listin uložena nejpozději k 31.12.2024.

Máme individuální statutární orgán – předsedu. Jak máme správně podepsat a podat žádost o dotaci? Platí v našem případě tzv. fikce podpisu?

V případě, že za spolek jedná jediný zástupce, stačí žádost elektronicky odeslanou prostřednictvím on-line formuláře uložit do PDF souboru a ten odeslat do datové schránky HMP. Tento způsob podání žádosti bude stejný i v případě, když má spolek kolektivní statutární orgán, jehož členové mohou jednat za spolek samostatně, nebo v případě, kdy za spolek jedná zmocněnec na základě plné moci.

Lze považovat za zaručený elektronický podpis, podpis přes bankovní ID?

Podpis přes bankovní ID možný není, protože nesplňuje náležitosti dle zákona. Je to vidět i na webových stránkách bankovní ID.

obecně prospěšné společnosti byly z dotačního programu vyjmuty z důvodu, že činnost obecně prospěšných společností byla upravena zákonem o obecně prospěšných společnostech č. 248/1995 Sb., který byl k 1. lednu 2014 zrušen novým občanským zákoníkem.

Může být oprávněný žadatel základní škola, která spravuje sportovní hřiště a tělocvičny, které jsou využívány v rámci tělesné výchovy ve škole a dále jsou pak sportoviště využívány širokou veřejností včetně sportovních klubů? 

O dotaci mohou žádat právnické osoby podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), tj. spolek, nadace či nadační fond a ústav.

13. listopadu 2024
15. listopadu 2024