Hlavní město bude realizovat další před lety odložený projekt domova pro seniory
Pražští radní včera posunuli o krok kupředu výstavbu domova pro seniory Dolní Počernice, když rozhodli o výběru dodavatele na zpracování projektové dokumentace. Vzniknout by měla kapacita 96 lůžek.
- 2 minuty čtení
Radní schválili výběr dodavatele, jehož úkolem bude zpracovat projektovou dokumentaci pro změnu územního rozhodnutí, stavební povolení i projektovou dokumentaci pro zadání stavby a výkon autorského dozoru. Cena veřejné zakázky nepřekročí 5,54 mil. Kč. Jedná se o výstavbu domova pro seniory, jehož areál tvoří správní budova a dvě obytná křídla pro celkem 96 rezidentů. Využitím celé kapacity by se podle Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy mohly uspokojit potřeby širšího okolního území, kromě Dolních Počernic především oblasti Kyjí, Běchovic, případně Štěrbohol.
„Jedná se o další z projektů, které již měly dávno stát a sloužit Pražanům. Původní záměr pochází z roku 2011, územní rozhodnutí bylo vydáno v roce 2013 a původní termín dokončení byl rok 2014. V roce 2016 ale tehdejší vedení města projekt zcela odložilo. Nechali jsme původní projekt z roku 2011 zrevidovat, abychom měli jistotu, že za stovky milionů postavíme objekt odpovídající nárokům 21. století,“ vysvětluje Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví, úpravy původního záměrů.
Odborníci na seniorské rezidenční stavby navrhli doplnit projekt o otevřenou plochu před vstupem, která může sloužit k různým volnočasovým aktivitám v interakci s veřejností a posílit tak vazby rezidentů objektu s okolím a umístit sem například herní prvky pro děti využitelné pro návštěvy. Mezi další doplňky, které by měly v novostavbu posunout mezi rezidenční služby 21. století patří využití dvora se zahradou, aby obyvatelé domu měli k dispozici nejen různá místa k setkávání, společnému posezení, či jiným aktivitám, ale aby navržené cesty vytvářeli okruh pro procházky v rámci tohoto dvoru, dále doplnění venkovních předzahrádek u přízemních bytů, které by zvýšily standard bydlení a současně definovat „zelený pás“ mezi domem a komunikací, či úpravu „jídelny“ na místo, kam na oběd a posezení chodí nejen obyvatelé zařízení, ale také sousedé všech věkových kategorií.
Hlavní město aktuálně pracuje na rekonstrukcích starších rezidenčních zařízení, jako domov seniorů v Bohnicích nebo Malešicích. „Kromě oprav vlastních zařízení podporujeme také projekty městských částí, pro které zajišťujeme finanční i metodickou podporu. Takto jsme již společně otevřeli nová a rekonstruovaná lůžka v Praze 11 nebo v Praze 15. Další projekty městských částí, jako jsou Praha 3 nebo Praha 14, jsou v realizaci. Jsem ráda, že rozvoj sociálních služeb posouváme i v oblasti rezidenční péče o seniory. Není divu, že když jsem nastupovala před čtyřmi lety do funkce radní, měla Praha deficit přes 1 000 lůžek. ale vracíme do hry nebo posouváme v realizaci hned několik magistrátních projektů, které již měly dávno fungovat, jako je například trojdomí Šolínova v Dejvicích, nebo nový pavilon v domovech v Krči a v Dobřichovicích,“ řekla radní Johnová.