Hlavní město podpoří výuku češtiny pro žáky s odlišným mateřským jazykem, v první fázi se zapojí dvaadvacet škol
Pražští radní na úterním jednání schválili projekt systémové podpory výuky českého jazyka jako cizího jazyka v celkem dvaadvaceti školách na území hlavního města. Žákům s odlišným mateřským jazykem tak bude nabídnuta možnost bezplatné výuky českého jazyka přizpůsobená jejich potřebám. Po jednání městské rady to uvedla radní pro školství Irena Ropková.
- 1 minuta čtení
/zpráva ze 7. jednání Rady hl. m. Prahy 21. února 2017/
Hlavní město odstartuje v tomto roce ve spolupráci s městskými částmi pilotní fázi projektu systémové výuky češtiny pro žáky s odlišným mateřským jazykem. V celkem dvaadvaceti městských částech bude jednou týdně probíhat dvouhodinová výuka na jedné ze zdejších základních škol. „Výuka bude přístupná všem žákům s odlišným mateřským jazykem, kteří doposavad nejsou v tomto směru vzděláváni na své kmenové škole. Přístup do výuky budou mít nejen žáci z cizích zemí, ale rovněž ti žáci, kteří mají sice české občanství, ale doposud neovládají dostatečně český jazyk,“ vysvětlila pražská radní pro školství Irena Ropková.
Projekt by se měl podle potřeby v příštích letech rozšiřovat i na další městské části, v pilotní fázi na něj město vydá přibližně 620 tisíc korun. Náklady na výuku v jedné základní škole tak vycházejí na přibližně třicet tisíc korun. „Myslím si, že město vytvoření sítě škol, jež by se zabývaly problematikou výuky českého jazyka pro žáky s odlišným mateřským jazykem, nutně potřebuje. Srovnáme-li očekáváné náklady s přínosem, který bude mít pro jednotlivé žáky i jejich okolí, jde o jednoznačně výhodnou investici, která se nám mnohonásobně vrátí,“ řekla radní Ropková.
Odbornou supervizi nad projektem zajistí Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací učitelů češtiny jako cizího jazyka. „Součástí této odborné podpory budou dva půldenní semináře pro pedagogy o problematice výuky žáků s odlišným mateřským jazykem a rovněž návštěva odborníků přímo v průběhu výuky. Pedagogové budou mít navíc možnost telefonických konzultací s odborníky,“ dodala radní.
Příloha: Seznam škol zapojených do pilotní fáze projektu