Hluk magistrály k Ústavnímu soudu
Rada hl. m. Prahy projednala informativní zprávu o rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ze dne 24. 11. 2010 o dovolání Hl. m. Prahy týkajícího se rušení hlukem z provozu pozemní komunikace 5. května v Praze 4 v úseku mezi ulicí Vyskočilova a Michelská.
- 4 minuty čtení
/zpráva z 5. jednání Rady hl. m. Prahy 8. února 2011/
„Na základě Analýzy rozsudku Nejvyššího soudu České republiky ze dne 24. 11. 2010 předložené JUDr. Františkem Gebaurem a na základě doporučení zpracovatele jsme dnes rozhodli, že podáme do uvedeného rozsudku Nejvyššího soudu ústavní stížnost. Budeme se tedy dále bránit právně proti rozsudku, který nám uložil snížit hlukovou zátěž v okolí magistrály, ale to samozřejmě neznamená, že pro odhlučnění dotčených obytných částí neuděláme věcně maximum," řekl 1. náměstek primátora hl. m. Prahy Karel Březina. Jak konstatoval, Praha snížila rychlost na komunikaci a navrhla další opatření včetně stavebních, ale jejich provedení částečně zabránili sami lidé, kteří si na hluk z magistrály stěžují, protože s řešením nesouhlasí. Podstatné nicméně je především to, že rozhodnutí soudů je v současné situaci a čase prakticky nevykonatelné a de facto se zde dostávají do střetu dva, jinak oprávněné a právem hájené, zájmy.
Analýza zdůvodňující ústavní stížnost proto jako důvody pro podání stížnosti udává zejména porušení Ústavy České republiky (čl. 1), a Listiny základních práv a svobod (č. 4 odst .4, čl. 36 odst. 1 a čl. 37 odst. 3).
Analýza dále poukazuje na skutečnost, že důsledky dřívějšího usnesení Nejvyššího soudu (z 12. 3. 2009), kterým byla odložena vykonatelnost rozsudku Městského soudu v Praze (ze dne 30. 1. 2008 o lhůtě jednoho roku realizaci opatření, která by vedla k dodržení hygienických limitů hluku) rozhodnutí Nejvyššího soudu z listopadu 2010 fakticky ruší.
Faktografie:
Pokud jde o řešení hluku na ulici 5. května, Magistrát hl. m. Prahy nechal již v roce 2006 vypracovat hlukovou studii pro obytnou zástavbu v ulici Vyskočilova, Jihlavská, Bítovská a Pod Dálnicí s respektováním ochranné bariéry o výšce 8 m, nájezdovou rampou z ulice Vyskočilova a sjízdnou rampou na ulici Michelská. K projektové dokumentaci akce "Sjízdná rampa z ulice 5. května na ulici Michelskou - ochranné bariéry na ulici 5. května" vydala Hygienická stanice hl. m. Prahy souhlasné stanovisko. Rovněž v roce 2006 požádala Technická správa komunikací hl. m. Prahy žádost o udělení časové omezeného povolení překročení hygienických limitů pro tuto komunikaci a Hygienická stanice hl. m. Prahy v únoru 2007 časově omezené povolení provozu na komunikaci 5. udělila.
V listopadu 2007 obdrželo město „Odborné posouzení účinku protihlukových clon projektovaných podél ulice 5. května, sjízdné rampy z ulice 5. května na ulici Michelskou a nájezdové rampy z ulice Vyskočilovy na ulici 5. května“, které potvrdilo, že realizace protihlukové clony o výšce 8 m podél ulice 5. května včetně uvedené sjízdné a nájezdové rampy by znamenala významné snížení hluku v dané lokalitě.
V lednu 2008 vydal odbor stavební MČ Praha 4 rozhodnutí o umístění stavby nazvané „Sjízdná rampa z ulice 5.května na ulici Michelskou – ochranné bariéry“. V březnu 2008 bylo podáno společenstvími vlastníků bytů v ulici Bítovská, Pod Dálnicí a Jihlavská odvolání proti umístění stavby. Odbor stavební MHMP svým rozhodnutím potvrdil rozhodnutí MČ Praha 4. Následně byla podána žaloba proti tomuto rozhodnutí u Městského soudu v Praze, který zrušil rozhodnutí MHMP a vrátil kauzu k novému projednání. Na základě rozsudku Městského soudu v Praze byl spis v dubnu 2010 vrácen MČ Praha 4 k novému projednání.
V lednu 2008 byl Městským soudem v Praze při odvolacím řízení změněn rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 v neprospěch Hlavního města Prahy a byla uložena lhůta 1 roku k realizaci opatření, která by vedla k dodržení hygienických limitů hluku, přestože orgán ochrany veřejného zdraví udělil pro tuto komunikaci časově omezené povolení provozu. V návaznosti na toto rozhodnutí advokátní kancelář JUDr. Gebauera podala v květnu 2008 dovolání k Nejvyššímu soudu ČR s návrhem odložení vykonatelnosti rozsudku odvolacího osudu. Usnesením Nejvyššího soudu ČR ze dne 12.3.2009 byl návrh JUDr.Gebauera akceptován.
V roce 2009 Rada hl. m. Prahy zřídila Komisi RHMP pro zklidnění Severojižní magistrály, jejímiž členy kromě zástupců Hlavního města Prahy se stali i starostové MČ Prahy 1, 2, 4 a 7. V lednu 2010 byla snížena rychlost dopravy na ulici 5. května na 50km/h a toto omezení platí v obou směrech dosud.
Ing. Karel Březina – první náměstek primátora hl. m. Prahy
Do funkce zvolen 30. 11. 2011. Působnost v oblasti dopravy a informatiky, dočasně mu byla svěřena oblast životního prostředí. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním, neurčí-li primátor jiného náměstka.