Hodina Země zve k ochraně klimatu. Není už na co čekat
Hodina Země, největší celosvětový happening na ochranu klimatu, se koná v sobotu 27. března 2021. K akci se připojují obce, firmy i jednotlivci a dávají najevo svou podporu ochraně životního prostředí. Během Hodiny Země se tradičně na hodinu zhasínala světla v ulicích měst a obcí, konaly se akce pro veřejnost, zapojovaly se instituce, potemněly památky. Letos se akce koná již podruhé jen virtuálně, s klimatickými závazky. Hodina Země připomíná, že změna klimatu se týká nás všech a nečeká, je nutné ji řešit i v době pandemie. Kampaň v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.
- 1 minuta čtení
Do kampaně se zapojují města a obce, instituce i jednotlivci. Přihlašování probíhá přes webové stránky Hodiny Země (www.hodinazeme.cz). Na stejných stránkách je vidět i mapa a seznam aktuálně přihlášených.
Celý svět je ohrožen nejen pandemií, ale i klimatickou krizí způsobenou zejména používáním fosilních paliv – uhlí, ropy, zemního plynu. Důsledkem je i extrémní počasí – vlny veder, sucho, přívalové povodně, suchem oslabené lesy napadené kůrovcem. „Symbolickým propojením světa v Hodině Země dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet,” vysvětluje důvody pořádání Hodiny Země Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.
Východiskem z klimatické krize, na němž se shoduje svět i Evropa, je cesta k uhlíkové neutralitě, opuštění fosilních paliv, dekarbonizace. „V tomto procesu je velmi významná role obcí. Spočívá v přípravě strategických plánů na dosažení uhlíkové neutrality, v pozornosti věnované využívání obnovitelných zdrojů energie, v důrazu na úspory energie v budovách - při výstavbě, rekonstrukcích i provozu. Jsme moc rádi, že se obce hlásí i v této složité době,“ dodává Yvonna Gaillyová.
Loni se do Hodiny Země 2020 i v čase pandemie, zapojilo 124 obcí, včetně 8 statutárních měst, dále 62 firem a organizací a 5 památek. Přihlásilo se rekordních skoro 3 500 jednotlivců, z nichž si 722 stanovilo svůj klimatický závazek, celková roční úspora ze všech závazků je skoro 2 000 tun CO2. V Praze postupně, po 1 minutě, zhaslo 10 pražských dominant, od nejstaršího Strahovského kláštera ze 12. století po památník obětem komunismu z 21. století. V Olomouci zhasla radnice a Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí (UNESCO), v Ostravě Most Miloše Sýkory a radniční věž či třeba v jihočeském Vimperku zámek a městská zvonice.
Projekt je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí: www.sfzp.cz a www.mzp.cz.
Co je hodina Země?
Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená WWF. První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Akci každoročně v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.