Kampě a Karlínu už velká voda nehrozí-článek náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgermeistera, otištěný v Listech hl. m. Prahy, v čísle květen 2005
Malá Strana a Kampa se dočkaly ochrany proti pětisetleté povodni, jaká město zasáhla před třemi lety. Město dokončilo poslední úpravy na výsuvných ocelových vratech u ústí Čertovky. Zbylou část břehu bude chránit v případě nebezpečí mobilní hrazení.
Kampě a Karlínu už velká voda nehrozí |
|
|
|
Listy hlavního města Prahy | 2.5.2005 | rubrika: Pražské zpravodajství - finance - legislativa - zastupitelstvo - bezpečnost - doprava | strana: 3 | autor: Ing. Jan Bürgermeister
Protipovodňové stěny na Čertovce nenaruší panoráma historického centra
Malá Strana a Kampa se dočkaly ochrany proti pětisetleté povodni, jaká město zasáhla před třemi lety. Město dokončilo poslední úpravy na výsuvných ocelových vratech u ústí Čertovky. Zbylou část břehu bude chránit v případě nebezpečí mobilní hrazení.
Obyvatelé Malé Strany už konečně mohou klidněji spát. Město dokončilo významnou část projektu ochrany před pětisetletou vodou. Ta se do míst, kde před třemi lety stála do výše několika metrů, už nedostane.
Před třemi týdny byla poprvé smontována mobilní hrazení od mostu Legií k ústí Čertovky a ta byla uzavřena výsuvnými vraty. Těchto více než 800 metrů protipovodňových zábran je součástí stavby druhé etapy Malá Strana-Kampa, která řeší část ochrany levého břehu v úseku Karlův most-most Legií. Stála 273 milionů korun a v případě potřeby může být instalována za 12 hodin.
Pojízdná uzávěra Čertovky byla jednou z nejsložitějších etap protipovodňové ochrany Malé Strany. Více než padesátitunová vrata byla složena ze čtyř dílů a na místě svařena. Součástí úprav byla i rekonstrukce nábřežní zdi, za kterou bude uzávěra v normálním stavu schována. Do horní části hradicí stěny jsou osazeny slupice pro zasunutí hliníkových hradidel a hrazení takto navazuje na mobilní hrazení na přilehlých nábřežních zdech. Opatření nenarušuje panoráma historického centra, protože z vrat uvidí lidé za běžných okolností pouze dva ocelové pilíře u ústí Čertovky. Vrata jsou vysoká téměř pět metrů, zvýšit je je ještě třeba pomocí mobilního hrazení.
V současnosti je možné před pětisetletou povodní ochránit Modřany, Smíchov, Prahu 2, Malou Stranu, Staré a Nové Město. Ochrana Karlína byla dokončena v prvních květnových dnech a ochrana Libně proti vodě z roku 2002 bude dokončena v září tohoto roku. Již dnes by ale pomocí mobilního hrazení a speciálního vaku, který ucpává Voctářovu ulici, odolaly povodni na úrovni stoleté vody. Letos bude ještě dokončena ochrana Holešovic, poslední části Smíchova a Modřan. Zbylá část Prahy, to jsou oblasti Zbraslavi, Radotína a Chuchle, bude řešena v příštím roce. V současné době se zde zpracovávají variantní technická řešení, která ochrání rodinné domky v zátopové oblasti, cenově budou dostupná městskému rozpočtu a hlavně nepoškodí kvalitu bydle - ní v dané lokalitě. K tomu je zapotřebí zpracovat další podrobné hydrogeologické průzkumy v oblasti Chuchle a Zbraslavi. Technické řešení bude připraveno k projednání s městskými částmi do poloviny roku. Z budování všech protipovodňových opatření bude celkově stát až 2,5 miliardy korun. Město maximálně urychlilo jejich výstavbu po roce 2002. Čísla vypovídají přes - ně. Do roku 2002 bylo na výstavbu zábran vynaloženo 45 milionů korun, v letech 2003 a 2004 to bylo 650 milionů korun a v letošním roce 1 300 milionů korun. Výstavba protipovodňových zábran je bezesporu efektivní investicí. Stojí totiž několikanásobně méně, než byly náklady na odstranění škod po poslední povodni. Důležitější ale je, že vrací pocit jistoty a bezpečí lidem, kteří v zátopových oblastech žijí, pracují a podnikají. Je to jediná cesta, jak zajistit další rozvoj oblastí podél řeky. Proto byla také zpracována a schválena změna územního plánu pro celou oblast, která byla v roce 2002 v Praze zaplavena. Je důležité, aby tvrdá zkušenost s řekou byla poučením a impulzem pro další rozvoj města. Symbióza řeky s městem je úžasnou urbanistickou hodnotou Prahy. Musíme ji ale využít s pokorou, s plným vědomím síly přírodního živlu.