Karel Březina: Na letiště by mohly jezdit vlaky. Chci o tom ještě jednat
iHNed.cz | 8.2.2011 | rubrika: Domaci.iHNed.cz | strana: 0 | autor: Luboš Kreč
Kromě železnice by spojení s Ruzyní mohlo zajišťovat metro, tramvajové linky a nebo expresní autobusy, říká náměstek primátora Karel Březina (ČSSD).
HN: Docela elegantní cestou, jak ven ze šlamastyky s tunelem Blanka, by bylo zveřejnit smlouvy s Metrostavem. Uděláte to?
Minimálně principy, na kterých jsou ty smlouvy postavené, se zveřejnit mohou. Nedokážu říct, jestli v těch smlouvách nejsou nějaké tajné části, které zveřejněny nemohou být, nebyl jsem u sepisování těch smluv, ale aspoň základní parametry by se zveřejnit měly.
HN: Lepší by bylo ukázat smlouvy celé.
Určitě. Pokud tomu nebrání nějaké ustanovení uvnitř smluv, mělo by se to zveřejnit co nejdřív.
HN: Budete žádat vysvětlení od bývalých členů rady, kteří jsou dnes koaličními zastupitely, jak se to mohlo tahle prodražit, aniž by o tom komukoli řekli?
Tušil jsem, že tam jsou valorizace, změna DPH, nějaké dodatečné práce, ale že to bude v těchto rozměrech, to pro mě bylo velké překvapení. Co se týče kolegů, kteří seděli v bývalém vedení, tak podle mých informací to rada vůbec neprojednávala. To je jedna z věcí, kterou chci změnit - že budu radě pravidelně podávat informace o velkých stavbách. Tady byl nastavený systém, že zadavatelem byl odbor městského investora, který to celé korigoval.
HN: Chcete říct, že z městské kasy odteklo deset miliard a vedení města o tom v podstatě nemělo tušení?
Nemůžu odpovídat za ně. Moje informace je zkrátka taková, že tyto věci do rady nechodily. To odteď musí být jinak, nad velkými investicemi musí mít samospráva kontrolu.
HN: Není Blanka důvod k tomu, abyste přezkoumali i jiné velké stavby, hlavně pak metro?
Shodou okolností jsme teď měl kontrolní den na stavbě metra A. Zatím tam všechno běží podle harmonogramu. Nicméně jsem požádal, aby se kontrolní dny konaly právě i na úrovni prvního náměstka pravidelně. Zároveň já a předseda dopravního výboru zastupitelstva budeme nově zařazení do měsíčního výkaznictví. Budeme dostávat na stůl soupis všech faktur.
HN: Jen v letošním roce máte na investice o čtyři miliardy méně než loni, do budoucna to asi nebude lepší. Není to příležitost zkusit PPP projekty?
Problém PPP projektů je, že s nimi je v České republice velmi malá zkušenost. V čerstvě zveřejněné dopravní superkoncepci je zmíněno, že části pražského okruhu, které ještě nejsou otevřené, budou financovány jako PPP. Obávám se ale, že stát to nebude schopen zajistit tak, aby se začalo včas. Nejvíc nás teď pálí úsek mezi Běchovicemi a D1, ten byl v rámci PPP projektů odsunut na rok 2013, ale nejsem si jistý, že je to datum reálné. To ale samozřejmě neznamená, že bychom se spolupráci se soukromým sektorem neměli ve vedení města zabývat. Jedním z momentů, kdy se o tom bavit, je nějaká forma partnerství při provozování metra D.
HN: A co provozování a stavba linky na Ruzyň?
To je také možnost. Na druhou stranu u těchto infrastruktur jsme úplně v plenkách. Co se týče spojení na letiště, tento problém nám vznikl, když stát odsunul stavbu rychlodráhy do Kladna s odbočkou na Ruzyň za rok 2025. Máme teď čtyři možnosti: bavit se se státem o využití stávající železniční trati, postavit metro, protáhnout na letiště tramvajovou linku a nebo nechat stávající stav a zavést třeba expresní autobusy. Na zastupitelstvu jsme se dohodli, že necháme vypracovat analýzu, která spočítá každou z těch variant.
HN: Kdy řeknete, jak to s dopravou na letiště bude?
Já nepřestávám věřit, že se nám podaří dohodnout se na lepším vlakovém spojení. A záměrně říkám lepším vlakovém, protože připouštím, že projekt rychlodráhy je velmi drahý a Česká republika si ho teď nemůže dovolit. Měli bychom se bavit, zda neexistují jiné varianty, které by byly levnější a splnily ten základní účel. Zkrátka nechci uzavírat téma vlakové tratě vedoucí na letiště.
HN: Už jste o tom hovořil s ministerstvem dopravy?
Za hlavní město jsem psal připomínky k dopravní superkoncepci a tam jsem některé ty problémy a náš pohled na ně nastínil - jak vlakové spojení do Kladna, tak dostavbu pražského okruhu. A očekávám, že nad koncepcí se ještě povede debata.
HN: Vyjadřoval jste se i k severní části obchvatu Prahy, která má vést přes Suchdol? To je stavba, proti které protestují nejen místní, ale i ekologové a odborníci, navíc soudy tento projekt de facto zastavily.
Ve strategii je zmíněno, že tato investice by měla proběhnout mezi léty 2021 až 2025. Je to jedna z věcí, o které bychom se měli se státem začít opět bavit, zvlášť když se to odsouvá takhle daleko. To nám dává příležitost si říct, zda to vést přes Suchdol nebo zda nezvážit druhou variantu.
HN: To je významná změna. Dosud magistrát trval na tom, že se obchvat povede přes Suchdol, ačkoli severní varianta kolem Řeže je sice delší, ale mnohem levnější.
Padá totiž ten původní argument, pro který jsem obchvat přes Suchdol podporoval i já. A to, že proces přípravy stavby byl už tak daleko v této variantě, že kdybychom se rozhodli pro druhé řešení, tak se stavba o několik let oddálí. Musíme se s ministerstvem začít vážně bavit, zda by překážky v severní variantě nebyly menší než překážky v jižní variantě.
HN: Vyhnout se Suchdolu by asi bylo i politicky lepší řešení.
S tím souhlasím. Proto avizuji, že rozhodnutí ministerstva dopravy o odložení stavby otevírá prostor, abychom znovu promysleli, kudy se vydat. Ale z pohledu tohoto volebního období to pro mě nemá takovou prioritu jako část obchvatu z Běchovic na dálnici D1.
HN: Nepokusíte se také zprovoznit mýto v historickém centru Prahy?
Ten projekt mně shodou okolností leží v kanceláři. Praha za to vydala nemalé peníze naprosto zbytečně. Než se to začalo řešit, měla se hledat politická shoda a legislativní cesta. Zákon totiž Praze neumožňuje vybírat mýto. Když jsme o tom jednali v rámci koaličních rozhovorů, dohodli jsme se, že mýto v Praze nebude, dokud nebude zprovozněný městský okruh. A že až se tak stane, uspořádáme, pokud budeme mít ještě na dění ve městě vliv, kvůli tomu pražské referendum. To se ale tohoto volebního období netýká.
HN: Máte pod sebou i oblast životního prostředí poté, co loni odstoupil radní za ČSSD Lukáš Plachý kvůli podezření, že si koupil místo na kandidátce. Kdy bude rada opět kompletní?
Byl bych rád, kdyby se to vyřešilo co nejdřív, protože zvládat dvě takhle velké oblasti současně je dost náročné. Vidím to na březnové zasedání zastupitelstva. V únoru se bude řešit rozpočet.
HN: A vrátí se Plachý, nebo to bude někdo jiný?
To musíme probrat v rámci sociální demokracie. Všechny kontrolní orgány ČSSD ale daly za pravdu panu Plachému. Tedy že všechno proběhlo v pořádku.
HN: Jste místopředseda pražské ČSSD - měl by se Lukáš Plachý do funkce vrátit?
Pokud se neobjeví nějaká nová skutečnost, tak podle mě všechno vyřešily stranické orgány a jeho návratu nic nebrání.