Kde je kamera, tam se moc nekrade

Právo . 3.1.2001
PŘEDSEDA BEZPEČNOSTNÍHO VÝBORU MAGISTRÁTU PETR HULINSKÝ (ČSSD) ŘEKL PRÁVU:

Proč se změnila magistrátní bezpečnostní komise na výbor, když to nevyžaduje zákon?

Především z důvodu optimální bezpečnosti Pražanů. Komise byla poradním orgánem rady, naproti tomu výbor je poradním orgánem zastupitelstva, popřípadě rady. Význam výboru spočívá zejména v řešeni otázek fungování pražské záchranné služby, hasičského záchranného sboru a různých bezpečnostních kauz, týkajících se města.

Jaké má váš výbor pravomoci, v čem spočívá jeho činnost?

Plní úkoly, jimiž ho pověřuje zastupitelstvo. Co se týká pravomocí, jsme poradním orgánem zastupitelstva, kterému se plně zodpovídáme. Jsem přesvědčen, že je to promyšlený a plně funkční systém kompetenci, který zaručuje plnění bezpečnostních úkolů na úrovni hlavního města.

Jak funguje vaše spolupráce s jednotlivými odbory vedenou magistrátu?

Výbor úzce spolupracuje s odborem krizového řízení, jehož ředitelem je Petr Beran. Ten je současně tajemníkem bezpečnostního výboru. Tuto spolupráci hodnotím pozitivně. Poznatků krizového odboru navíc využívá náš výbor také ke své činnosti. Velmi dobrou spolupráci máme i s příslušným radním pro bezpečnost Rudolfem Blažkem (ODS), ale i s ostatními.

Jak se vám spolupracuje se zastupiteli z ostatních politických stran?

Jak komise, tak i bezpečnostní výbor má tu podstatnou výhodu, že bezpečnost Pražanů je ryze nadstranickou záležitosti. Cleny výboru jsou navíc odborníci na danou problematiku z řad zastupitelů, kteří jsou členy jednotlivých politických stran.

Co si myslíte, že je pro bezpečnost Prahy nejdůležitější?

Prioritu spatřuji v prevenci. To
znamená v městských strážnicích, asistujících každé ráno na přechodech, kudy chodí děti do školy. V přítomnosti pochůzkářů v parcích, kde musí být rovněž bezpečno. A protože městských policistů nebude nikdy nadbytek, je pro město velmi důležité rozšířit kamerový systém. Podle našich zkušeností platí, že tam, kde je kamera, se téměř neloupí a nekrade.
A co koalice ODS-ČSSD v bezpečnostním výboru?

Sociální demokracie ve svém programu chtěla snížit počet služeben městské policie a tímto krokem dostat zhruba padesát strážníků přímo do pražských ulic, kde jsou nejpotřebnější. S tím souvisí i náš záměr reorganizovat městskou policii. V tomto bodě, ale i v dalších, kterými chtějí zvýšit bezpečnost Pražanů, jsme našli s ostatními politickými stranami na magistrátu společnou řeč.
3. ledna 2001
3. ledna 2001