Komparace dat z šetření rizikového chování žáků 2. stupně ZŠ a SŠ v Praze z let 2016 - 20

Centrum sociálních služeb Praha, Pražské centrum primární prevence připravilo komparaci dat z dotazníkových šetření rizikového chování, které provádělo v letech 2016 - 20 na pražských školách. Komparace dat umožnila srovnání aktuálního stavu se stavem před příchodem koronavirových opatření a distanční výuky. Z dat vyplývá, že je aktuálně nutná zejména podpora zajištění funkčních sociálních kontaktů mezi dětmi, žáky a studenty a péče o jejich duševní zdraví, a to jak ve školách, tak v domácím prostředí prostřednictvím sociálních a intervenčních služeb.

Jaká jsou nejdůležitější zjištění průzkumu z prosince 2020:

Narostl podíl žáků, kteří mají problémy kvůli času strávenému na technologiích (např. mobil, počítač, internet), zejména času strávenému na sociálních sítích a sledováním videí (častěji dívky) nebo času strávenému hraním her (častěji chlapci).Závislost na technologiích je problém nejen z hlediska času, ale také zdravotního stavu či financí. Až 20 % žáků utratilo v loňském roce na internetu více peněz, než si mohli dovolit, což je nejvíce za sledované období od roku 2016.

Žáci se během karantény potýkali zejména se zhoršenou náladou (62 %), úzkostmi a depresivními stavy (34 %) a problémy se spánkem (34 %).

Časté byly také problémy související s poruchami příjmu potravy (nechuť k jídlu, výkyvy hmotnosti), a to zejména u středoškolských dívek (uvedlo až 50 % dívek).

 

Podrobné výsledky jsou zde.

 

 

 

 

19. dubna 2021
19. dubna 2021