Lanová dráha na Petřín slaví 115 let
Po tříměsíčním přerušení provozu se dnes 3. září v 15 hodin odpoledne znovu rozjela lanovka na Petřín. Během letní výluky prošla trať lanové dráhy rozsáhlou rekonstrukcí. Pro veřejnost ji slavnostně otevřeli pražský primátor Pavel Bém a generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Tomáš Jílek symbolickým přestřižením pásky. Součástí oslav bylo i připomenutí 115. let, které od vybudování Lanové dráhy na Petřín letos uplynuly.
- 4 minuty čtení
Po tříměsíčním přerušení provozu se dnes 3. září v 15 hodin odpoledne znovu rozjela lanovka na Petřín. Během letní výluky prošla trať lanové dráhy rozsáhlou rekonstrukcí. Pro veřejnost ji slavnostně otevřeli pražský primátor Pavel Bém a generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Tomáš Jílek symbolickým přestřižením pásky. Součástí oslav bylo i připomenutí 115. let, které od vybudování Lanové dráhy na Petřín letos uplynuly.
Výluku v letních měsících si vyžádala nezbytná oprava zárubních a opěrných zdí podél lanové dráhy a dvou mostních objektů za více než šedesát milionů korun. „Podstatnou část této sumy, konkrétně 52,6 milionů, se nám podařilo získat ze strukturálních fondů Evropské unie. Rekonstrukce Lanové dráhy na Petřín je jedním z příkladů, jak Praha dokázala využít zdrojů programů financovaných z Evropského fondu regionálního rozvoje, a prostřednictvím nich zajistit spolufinancování tak nákladné stavby,“ uvedl Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy.
Rekonstrukce byla vzhledem k zhoršujícímu se stavu tratě nezbytná. „V průběhu opravy se nevyhovující části zdí rozebraly, zajistila se jejich statika a odvodnění. Oba mosty prošly celkovou rekonstrukcí, včetně nového zábradlí a osvětlení,“ informoval pražský radní Radovan Šteiner, do jehož kompetence oblast dopravy spadá. Součástí rekonstrukce tratě jsou i sadové úpravy, konkrétně výsadba nového trávníku a více než 1600 kusů keřů.
Od roku 1891, kdy začala lanovka vozit první návštěvníky na Petřín, prošla několika zásadními rekonstrukcemi. Na samém počátku byl k pohonu dráhy využíván jednoduchý princip vodní převahy. V letech 1931 – 32 byly lanovka přestavěna na elektrický pohon a v této podobě sloužila do roku 1965, kdy trať poničil sesuv půdy. O dva roky později další sesuv zastavil provoz dráhy zcela. Znovu se s ní Pražané mohli projet až v roce 1985. „Současná rekonstrukce se tedy řadí k těm významnějším za uplynulých 115 let provozu lanovky, které se pojily s delší výlukou. Důkladná renovace tratě nám zaručuje, že se budeme moci vozit na Petřín bez přerušení další desítky let,“ dodal Tomáš Jílek, generální ředitel Dopravního podniku hl.m. Prahy.
Z historie lanové dráhy na Petřín
Petřínskou lanovou dráhu postavilo v rekordně krátkém čase pěti měsíců Družstvo rozhledny na Petříně, aby usnadnilo cestu návštěvníkům nové rozhledny, vybudované při příležitosti konání Zemské jubilejní výstavy. První cestující se lanovkou na Petřín svezli 25. července 1891. K pohonu dráhy byl využit jednoduchý princip vodní převahy. Do nádrže umístěné pod vozem se načerpala v horní stanici voda a takto zatížený vůz vytáhl druhý vůz z dolní stanice. Dole se voda vypustila do kanalizace a v horní stanici se načerpala do druhého vozu a celý cyklus se opakoval. Lanovka byla v provozu do roku 1914, kdy byl její provoz v důsledku první světové války přerušen. Po pokusech o jeho obnovu v letech 1919 a 1920 byl definitivně zastaven.
Technické parametry petřínské lanovky v roce 1891:
- Šikmá délka: 396,5 m
- Výškový rozdíl stanice: 102,2 m
- Maximální sklon: 295 ‰
- Rozchod: 1000 mm (tříkolejnicová trať)
- Maximální rychlost: 2 m/s
- Doby jízdy: 6 min
V letech 1931 – 1932 lanovku přestavěly a elektrifikovaly Elektrické podniky hlavního města Prahy – dnešní Dopravní podnik hl. m.Prahy, akciová společnost. Současně byla dráha na obou koncích prodloužena. Dolní stanice byla zřízena v barokním domě čp. 412 „U Knoflíčků“, horní stanice se strojovnou byla postavena až za Hladovou zdí. Na Nebozízku byla zřízena zastávka. Rekonstruovaná lanovka znovu zahájila provoz 5. června 1932 a spolehlivě sloužila Pražanům a návštěvníkům Petřína až do 7. června 1965, kdy její trať narušil sesuv půdy. Definitivně pak byla velká část tratě zničena dalším sesuvem půdy v roce 1967.
Technické parametry petřínské lanovky v roce 1932:
- Šikmá délka: 511 m
- Výškový rozdíl stanice: 130,45 m
- Maximální sklon: 298 ‰
- Rozchod: 1435 mm
- Maximální rychlost: 4 m/s
- Doby jízdy: 4,5 min
Po další dlouhé přestávce a sanaci petřínské stráně byla lanová dráha opět obnovena v letech 1983 – 1985. Na jejím směru a délce se proti stavu z roku 1932 nic nezměnilo. Pouze střední sesutá část tratě byla překlenuta železobetonovou monolitickou mostní konstrukcí, uloženou na podpěrách založených na mikropilotách, dosahujících až na úroveň nezvětralé horniny petřínského svahu. Také celé strojní vybavení lanové dráhy zůstalo původní z roku 1932 a strojovna byla vybavena prosklenou stěnou, aby i cestující mohli vidět její atraktivní zařízení. Potřetí tak mohl být provoz lanové dráhy na Petřín zahájen 15. června 1985. Od té doby opět slouží veřejnosti.
Technické parametry petřínské lanovky v roce 1985:
- Šikmá délka: 510,4 m
- Výškový rozdíl stanice: 130,45 m
- Maximální sklon: 295,7 ‰
- Rozchod: 1435 mm
- Maximální rychlost: 4 m/s
- Doby jízdy: 4,95 min
V Praze 3. 9. 2006