Marvanová jediná dodržuje sliby voličům. Spolu bude muset slevit, říká Hřib
22. 12. 2022, Tisk, Hospodářské noviny, Deník, Economia, a.s., Zdeněk Hřib
ODS se tváří, že hraje první ligu, ale stěží je to okresní přebor, komentuje patovou situaci v hlavním městě tři měsíce po volbách současný primátor Zdeněk Hřib. Občanským demokratům vyčítá i to, že se chtěli opírat o podporu ANO, když před volbami tvrdili opak.
Před týdnem si pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve své kanceláři balil poslední věci. Podle dohody Spolu s ANO měl být jako jeho nástupce zvolen Bohuslav Svoboda (ODS), zatímco paralelně vedle něj by ještě hlavní město řídila dosluhující rada složená z Pirátů, Prahy sobě, STAN a TOP 09. Jenže pro zvolení primátora nezvedla ruku Hana Kordová Marvanová (nestr. za Spolu). Bývalá disidentka, senátorka a dosluhující radní sice ještě ráno garantovala svůj hlas, ale poté jí prý došlo, že by legitimizovala opoziční smlouvu. K jednacímu stolu se tak budou muset zřejmě vrátit Spolu s Piráty a STAN.
HN: Dokdy si myslíte, že budete vykonávat funkci primátora?
Dokud někdo nebude schopen složit funkční koalici, což je primárně odpovědnost vítěze voleb, tedy Spolu. Chtěli se domluvit na opoziční smlouvě s ANO, to jim nyní nevyšlo, přestože před volbami tvrdili celou dobu, že s ANO určitě nepůjdou. Přesto se rozhodli udělat tenhle podraz na voliče. Teď jediná možnost je vrátit se k jednacímu stolu s námi, my jsme otevřeni dalšímu jednání. Varianta B je, že ANO doplní o tři hlasy SPD. To je varianta, kterou má ODS předjednanou.
HN: Jak to víte?
Víme.
HN: Myslíte, že by to voliči v Praze snesli?
To já nevím. Je ale otázka, jak na to budou reagovat ostatní části klubu Spolu.
HN: Spolu tvrdí, že ústupků, abyste se dohodli, udělalo dost. Nabídlo vám čtyři silové resorty (školství, životní prostředí, dopravu a majetek – pozn. red.) a vy jste odmítli.
Není to tak, že něco odmítají Piráti, Hřib. Tu nabídku za nevyváženou označil i lídr STAN Petr Hlaváček. Problém je v tom, že Spolu nemůže mít s výsledkem méně než čtvrtiny hlasů ve volbách absolutní nadvládu nad Prahou. Nemůžete mít primátora s právem veta a zároveň většinu v radě. To jsme říkali od října. Tento problém mělo vyřešit v posledních týdnech vyjednávání, a místo toho, aby vyjednávači ze Spolu jednali, přibyl problém číslo dva. Vymysleli si investičního gubernátora, který vykleštil pravomoci ostatních radních způsobem, který tady neměl obdoby. Takže radní pro dopravu, byť by byl kritizován za dopravní zácpy, by neměl možnost prosazovat opravy silnic nebo dopravní investice. To byl primární důvod, proč jejich nabídka nebyla akceptovatelná STAN ani námi.
Spolu postavilo kampaň v Praze jako Antibabiš, že s ANO fakt nepůjdou, a obdobné to bylo u druhé strany. Tam bylo motto „Spolu vám lžou“. A teď se takto domlouvají.
HN: Není výjimečné, že strany v kampani po sobě jdou a pak po volbách jsou schopny se dohodnout.
Ano, kdo sleduje politickou scénu, mohl by říct něco podobného. My Piráti ale děláme slušnou a zásadovou politiku, to je ta politika, o které mluví premiér Petr Fiala (ODS). Když si napíšeme do programu, že naši lidé nebudou sedět v radě s trestně stíhanými, tak to myslíme vážně a po volbách se toho držíme.
HN: Proč to Piráti nedrží celorepublikově, když třeba v Libereckém kraji jsou v radě s obžalovaným hejtmanem Martinem Půtou?
Nesleduji jiné kraje, ale pokud vím, tak tu koalici složili poté, co hejtmana Půtu prvoinstanční soud osvobodil. A potom to rozhodnutí o osvobození zrušil odvolací soud. Ale je tam samozřejmě rozdíl i v rozpočtu, který je více než desetkrát nižší, než má Praha. A je logické, že v Praze tu hranici máme nastavenou citlivěji.
HN: Je však jasné, že jste museli slevit. Před čtyřmi lety jste původně požadovali, aby vaši partneři nekumulovali funkce. Když se Piráti dostali do zastupitelstva současně v Praze a její městské části, jednoho postu se vzdali. Ale pak jste například tolerovali starostku Prahy 10 Renatu Chmelovou (Vlasta), která byla současně senátorkou.
My v žádném případě neustupujeme od toho, že naši lidé nesmí kumulovat placené funkce. To je zásadní věc, práci se z mého pohledu máte věnovat naplno. To je první věc. A na sebe budeme pochopitelně přísnější než na jiné. A pokud jde o souběh funkcí zastupitelů magistrátu a městské části, tak u politiků ostatních stran jsme to nikdy neřešili. Reálně to řešili jen Piráti v Praze, nikde jinde, a pouze se sjednotila republiková praxe.
HN: Když se podíváme do komunálu, tak ve více než polovině velkých měst sedí ANO v radě s někým z vládní koalice. A v Plzni ANO vládne s Piráty…
Já neřeším Plzeň, řeším jen Prahu, ale v Plzni je ta situace dána pravděpodobně tím, jak tam dlouhodobě fungovala místní ODS.
HN: Co je pro vás nyní cennější? Vznik koalice na půdorysu vlády, nebo fungování Aliance pro stabilitu, kterou jste v říjnu vytvořili s Prahou sobě Jana Čižinského?
Pro nás je prioritou vstoupit do budoucí koalice. Ale musí to být koalice, v níž se budou partneři vzájemně respektovat. A bude tam možnost pro Piráty plnit svůj program. Náš program byl založen na mohutných investicích. Problém je, že nabídka od Spolu nám tuto možnost nedávala kvůli gubernátorovi přes investice. Ten by neumožňoval, abychom investice, které jsme měli v programu, prosazovali. Celý ten koncept je nesmysl, který tu nikdy nebyl, není potřeba, jen by zpomaloval přípravu investic. Cítím v tom však skrytý dotaz, zda by to nebylo lepší než opozice. Nebylo. Taky bychom neměli možnost prosazovat naše hlavní programové priority. Naše priorita je být ve vládě, ale v takové, která bude dávat smysl.
HN: Spolu argumentuje, že pokud by přistoupilo na vaše podmínky a bylo v koalici s vámi i Prahou sobě, tak by Spolu bylo jen přívažkem stávající koalice a vy byste ji převálcovali. Co byste jim nabídli, aby se to nestalo?
Já bych jim nabídl především to, aby se smířili s výsledkem voleb, jak dopadli. Nakreslili si 40 procent a nakonec výsledek je méně než 25. Jen samotní Piráti a STAN získali víc hlasů ve volbách než Spolu. Teď se postupně ukazuje, že Spolu není tak moc spolu, ale tři samostatné partaje a k tomu sama Hana Kordová Marvanová. Ta jediná vzala vážně sliby, že nepůjdou s ANO.
HN: Co byste jim nabídli, aby se ODS necítila jako přívažek stávající koalice?
Těch nabídek je spousta. Některé byly od STAN, některé od nás, ať už je to poměr sil v radě 5–5–1, nebo 5–4–2.
HN: Ale to vždy znamená, že Spolu bude mít o jednoho méně, což odmítají.
Nemůžou mít víc. My jsme na začátku řekli, že respektujeme jejich právo na primátora, ale ten má právo veta. Nemůže být nikdy přehlasován svojí vlastní radou. Takže nemusí mít obavu z přehlasování, protože to nikdy ze zákona nemůže nastat.
HN: Nicméně právo veta funguje pouze v rámci rady a pak stejně zastupitelstvo může veto primátora přehlasovat.
Ano, i prezidentské veto parlament přehlasuje. Ale to nic nemění na tom, že rada ho přehlasovat nemůže. To, jak dopadly volby a jak jsou mandáty v zastupitelstvu nastavené, je výsledek rozhodnutí voličů. Jestli má některý politik obavu, že může být přehlasován, tak bych mu doporučil příště nekandidovat.
HN: Když pozorujeme jednání zastupitelstva, jsou to neustálé útoky jeden na druhého. Pokud přece jen složíte koalici, jak v ní budete komunikovat mezi sebou?
Je nutné odlišit běžný politický folklor od reálně důležitých věcí. My jsme ve čtvrtek schválili rozpočet, to je zásadní věc. Dosáhli jsme toho, že magistrát ani městské části nebudou v rozpočtovém provizoriu. Takže vidíte, že dohoda na hlavních věcech dosažitelná je.
HN: Nicméně nevraživost zejména části ODS vůči Pirátům a Praze sobě a naopak tam úplně tryská. Opravdu si myslíte, že je možné sedět spolu v radě?
Já jsem čtyři roky vedl koalici, která byla nejstabilnější od roku 2010, a šlo to. Stabilita koalice závisí na více faktorech a nepochybně i na osobnosti primátora. Stabilita je pro mě samozřejmě klíčová, to, jestli budou radní spolu chodit na pivo, není úplně nejdůležitější. Podstatné je, aby to byli lidé, kteří rozumí tomu, co mají dělat, mají kvalifikaci a zkušenost.
HN: Když se tak chválíte – jedna z věcí, kterou vám vyčítají, je, že jste příliš arogantní a dohoda do značné míry vázne na vás. Pokud by to pomohlo při vyjednávání, odblokovalo to situaci, uvažoval jste, že byste se stáhl a nechal třeba v čele Pirátů například vaši dvojku, paní Komrskovou?
Takže znovu. I Jana Komrsková už v říjnu řekla, že není možné, aby ODS měla většinu v radě a současně primátora. Tu nabídku jim hodil na hlavu i Petr Hlaváček, lídr STAN. A ten takzvaně arogantní Hřib, což šíří primárně ODS, tady udržel koalici nejstabilnější od roku 2010.
HN: Ze vzájemných přestřelek to však vypadá, že se těžko můžete na něčem dohodnout, polovina vystoupení byly útoky na oponenty. Třeba vaše přestřelka s panem primátorem, kdy jste ho označil za retro a on vás za floutka.
Politici jsou placeni i za to, že se dohodnou s lidmi, jejichž projev jim nesedí. A u pana Svobody jsem říkal retro názory. Je nutné vnímat, že názory mohu být odlišné, o tom politika je. O přesvědčování, obhajování názoru. A ano, vždyť se ho někdo na posledním zastupitelstvu ptal, zda si stále myslí, že emise z automobilové dopravy v Praze škodí lidem méně než erupce na Slunci. To není nic osobního, pokud někdo řekne faktický nesmysl, ukážeme na datech, že to tak není.
HN: Spolu tvrdí, že už se rýsovala dohoda s částí Pirátů, a pak jste přišel vy a už to nešlo.
Nevzpomínám si, že bych nebyl na nějaké oficiální vyjednávací schůzce. Naopak jsem zaznamenal, že od října říkají, že chtějí primátora a většinu v radě. Změnilo se jen to, že tehdy nám nabízeli, že to nebude Spolu 6, STAN 2 a Piráti 3, ale STAN 1 a Piráti 4. Tedy varianta my stále šest a poperte se o ten zbytek. Je naprosto absurdní vydávat to za ústupek, vstřícnější nabídku. Pak oznámil Marek Benda (ODS), že přijde s nabídkou, která nás uspokojí. Uskutečnila se poté schůzka ve sněmovně a nedorazila nejen nabídka, ale ani pan Benda. Takže mám pocit, že základní chyba je v té nabídce.
HN: Nyní tedy ta dohoda padla, Spolu navrhlo dvouměsíční odklad a vy jste ho odkývali. Proč jste netlačili na nějaký dřívější termín?
Protože bylo zjevné, že zastupitelstvo není schopné se potkat dřív. A já můžu svolat zastupitelstvo třeba v půlce ledna, když se ukáže, že dohoda existuje.
HN: Jak si vysvětlujete, že před čtvrtečním jednáním bylo prakticky jisté, že primátorem bude zvolen Svoboda, a nakonec pro to nezvedla ruku zastupitelka Spolu Kordová Marvanová?
Paní Kordová Marvanová si zaslouží ocenění, že byla jediná ze Spolu, kdo dodržuje sliby voličům. Já nechápu, jak se může stát, že je běžné, že si Spolu napíše „nikdy nepůjdeme s ANO“, a potom se jich nikdo neptá, jak je tedy možné, že jdou s ANO skládat vládu. A že se nikdo neptá ani Andreje Babiše (ANO) v prezidentské kampani: Co myslíte tím bojem proti vládě, když jim v Praze chcete podržet židličku? Tady se vytratilo to, že by někomu přišlo divné, že s něčím kandidujete a po volbách děláte něco jiného. My jsme měli v programu, že nebudeme sedět v radě s trestně stíhanými. A média se nás ještě ptají: Fakt? To jste mysleli vážně? Mně přijde jako záhada, že se to stalo normou.
HN: Skutečně se projevila Kordová Marvanová tak zásadově, když ve čtvrtek ráno tvrdila, že bude hlasovat pro Svobodu, a večer nehlasovala?
Ona pak vysvětlovala, že byla ochotna to podpořit, pokud by to nebyla exkluzivní dohoda s ANO. Až na zastupitelstvu se ukázalo, že je to exkluzivní dohoda s ANO a vlastně opoziční smlouva.
HN: Jak si představujete další měsíce?
Přesně podle zákona. Vládne dosavadní rada. Rozpočet jsme schválili, takže běžný provoz by neměl být ohrožen. Ale vidíte, že mám vyklizenou kancelář, byl jsem připraven, že skončím. Tři měsíce jako dosluhující primátor čekám, že budu moci předat moc nad městem nové koalici, kterou si vyjedná vítěz voleb. ODS se tváří, že hraje první ligu, ale stěží je to okresní přebor. Selhali v tom do‑ mluvit se s demokratickými stranami, pak v sestavení opoziční smlouvy s hnutím ANO a taky se nedokázali domluvit ani sami mezi sebou.
HN: Kdyby STAN souhlasil, vy byste byli ochotni obětovat Alianci pro stabilitu a jít čistě na půdorysu Spolu, Piráti a STAN?
Takto ale otázka nestojí. Protože ten základní problém je nevyvážená nabídka Spolu. Stojí to na tom, že chtějí mít většinu v radě, a Piráti naprosto jasně říkají od října, že toto není akceptovatelné. A totéž říká samostatně STAN.
HN: Proč je vlastně tak horkým tématem doprava, když vy říkáte, že za vás se pohnula nejvíc, co to šlo? Rozjely se opravy mostů, začala stavba metra D, ale ze strany Spolu je naopak kritizovaná jako nejnezvládnutější resort?
Ten problém je primárně v nedorozumění. Když ODS říká doprava, myslí výhradně individuální automobilovou dopravu. Zatímco my, když říkáme doprava, vnímáme ji v celé její komplexnosti, přičemž většina lidí se v Praze pohybuje s pomocí MHD nebo pěšky. Pouze menšina používá individuální automobilovou dopravu. To je hlavní názorový nesoulad. Takže když ODS říká, že tu nebyla odstartována žádná velká infrastrukturní dopravní stavba, tak nemá pravdu, protože metro D se začalo stavět za nás. Jenže to není stavba, po které by jezdila auta, takže to nebere jako dopravní stavbu.
HN: Kandidát na primátora Svoboda ale tvrdí i to, že neřešíte, že je Praha ucpaná více než dřív, nebo to, že metro už nestačí absorbovat zástupy cestujících.
To objektivně není pravda. Můžete se podívat na městskou datovou platformu Golemio. My jsme začali měřit průjezdnost na klíčových úsecích a tady vidíte, že třeba oproti roku 2019 se doprava v Praze zrychlila. Stejně je to i s kapacitou metra. Podle sčítačů dopravy jsme objemem cestujících na dvou třetinách objemu roku 2019. My řídíme město na základě čísel a proti dojmům nabízíme reálná fakta.