Město zpřísní pravidla pro přijetí do pražských domovů seniorů

Přísnější ale zároveň spravedlivější pravidla pro přijímání starších lidí do domovů seniorů připravuje hlavní město pro svá zařízení. Důvodem je sjednocení těchto podmínek a reakce na změnu Zákona o sociálních službách, který od začátku roku převedl pravomoci přijímání seniorů na jednotlivá zařízení.

  • 2 minuty čtení

Přísnější ale zároveň spravedlivější pravidla pro přijímání starších lidí do domovů seniorů připravuje hlavní město pro svá zařízení. Důvodem je sjednocení těchto podmínek a reakce na změnu Zákona o sociálních službách, který od začátku roku převedl pravomoci přijímání seniorů na jednotlivá zařízení.

„Zároveň tento zákon změnil i nároky pro žadatele o umístění do těchto domovů. Hlavně tím, že sociální služba se poskytuje lidem, kteří potřebují ke svému životu pomoc druhé osoby a stali se příjemci příspěvku na péči. Právě příspěvek na péči se stal už jedním ze základních kritérií pro přijetí do zařízení hlavního města Prahy,“ vysvětluje radní pro sociální oblast Jiří Janeček.

Podle něj bude nový systém daleko průhlednější a transparentnější. Bude zaměřen hlavně na pomoc pro Pražany s potížemi se samostatným životem, kteří tyto služby nutně potřebují, a zároveň nastaven tak, aby nebyl zneužíván. „Nechceme, aby byly domovy seniorů odkladištěm seniorů třeba z důvodů, že jejich děti nebo vnuci potřebují byt a další materiální výhody, jak se tomu v některých případech stávalo,“ popisuje nešvary radní Janeček, který chce částečnou zodpovědnost přenést i na blízké nově přijímaných klientů do městských zařízení.

Některá pravidla jsou už uplatňována v současné době. Přihlíženo nebude už jenom  k tomu, jak dlouho má žadatel „odčekáno“, ale především v přijímacím procesu sehraje roli klienta potřebnost. Ta je mimo jiné dána příjmem příspěvku na péči II, III. či IV. stupně, kdy pobytovou službu senior může skutečně potřebovat vzhledem ke kvalitě svého osobního života.

Praha je totiž zřizovatelem 13 domovů důchodců s kapacitou 2 427. Ročně na jejich provoz vynakládá přes 200 milionů korun a dalšími nemalými financemi na něj přispívá i stát. „Proto budeme podporovat rozvoj terénních služeb, abychom pomohli i lidem, kteří bydlí ve svých bytech a zatím je nic nenutí žádat o přijetí do domovů důchodců nebo podle pravidel na to ještě nemají nárok. Naším záměrem je jim těmito službami odlehčit, zkvalitnit a  prodloužit co nejvíce jejich život v přirozeném prostředí, což je pro město i ekonomicky efektivnější,“ říká radní Janeček.

Terénní a ambulantní služby jsou pražským seniorům poskytovány prostřednictvím neziskových organizací a příspěvkových organizací městských částí. Mezi nejvíce žádané terénní služby patří donáška obědů, případně pomoc při jejich konzumaci, úklid, nákup a pomoc při osobní hygieně. Ambulantní služby jsou pak různé denní stacionáře, kde senioři mají svůj program, stravu a v odpoledních hodinách se vrací do svých domovů. Mezi ně patří i odlehčovací služby pro seniory, jejichž rodinní pečovatelé potřebují na kratší čas odjet a nemohou již seniora nechat samotného doma. 

 

V Praze 26.3.2007

Za správnost: Dobiáš / Tel.: 236 00 44 03

 

26. března 2007
26. března 2007