Metropolitní očkovací centrum funguje v pilotním režimu. Za tento týden bude podána vakcína přibližně tisícovce lidí
V pondělí 22. března začal pilotní provoz Metropolitního očkovacího centra na Vyšehradě. V prvních dnech byli očkováni městští policisté a dále lidé například s handicapem, poruchou intelektu či pečovatelé. Celkem bylo naočkováno vakcínami za pondělí a úterý více jak 400 lidí, do pátku by mělo být naočkováno asi 1 000 osob. Oficiální spuštění centra pro veřejnost je plánováno na 6. dubna.
- 3 minuty čtení
- 19 fotografií
„Metropolitní očkovací centrum, jehož ostrý provoz bychom rádi spustili 6. dubna, je díky své strategické poloze v Kongresovém centru Praha dobře dostupné Pražanům i Středočechům. Jsem moc ráda, že toto velkokapacitní očkovací místo mohlo díky dohodě mezi oběma vlastníky objektu, tedy státem a hlavním městem, vzniknout. Moc děkuji všem, kteří se na jeho přípravě a realizaci podíleli. Pandemii společně zvládneme jen pokud budeme vzájemně spolupracovat na všech frontách,“ říká Milena Johnová, radní pro zdravotnictví a sociální politiku.
V Kongresovém centru Praha, které je ve spoluvlastnictví státu a hlavního města, začal v pondělí pilotní provoz velkokapacitního očkovacího centra. Za první dva dny zde bylo očkováno vakcínou Pfizer přibližně 400 lidí z řad strážníků, handicapovaných lidí nebo například pečovatelů. U drtivé většiny z nich nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky, ve výjimečných případech očkování doprovázela únava, nevolnost či bolest v místě vpichu. Do konce týdne, kdy bude ukončen pilotní provoz, by mělo centrum naočkovat více jak 1 000 lidí.
„Věřím, že městské očkovací centrum nebude mít žádný problém se zásobováním očkovacími látkami od státu. Pana premiéra jsem žádal o urychlené vyočkování vakcín od společnosti Pfizer, které leží na státních očkovacích místech, nebo o jejich rozvoz do ostatních krajů. Tempo státních očkovacích míst se sice o něco zrychlilo, ale přesto je zjevné, že pan premiér nesplní svůj slib prázdných mrazáků na apríla, jak sliboval 14. března ve svém nedělním Čau lidi. V tuto chvíli je jen v Praze přes 42 tisíc dávek vakcíny Pfizer,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
Metropolitní očkovací centrum bude do pátku fungovat každý den od 8:00 do 14:00 hodin. Kromě Českého červeného kříže, Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy a administrativních pracovníků se o provoz starají dále také dva lékaři a dvě sestry. Celkem provoz v pilotním režimu zajišťuje 35 lidí. Samotný proces očkování trvá přibližně 10 minut a dalších 30 minut je pak vyhrazeno pro pozorování případných vedlejších účinků.
„Za Ministerstvo financí coby většinového vlastníka kongresového centra mohu říci, že jsme potřebné kapacity pro očkovací centrum vyčlenili velmi rádi. Očkování je naprostou prioritou vlády a Kongresové centrum Praha je strategické místo se skvělou dopravní dostupností přímo uprostřed hlavního města,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.
Již v tuto chvíli je do Metropolitního očkovacího centra zaregistrováno několik stovek lidí. Centrum bude koncipováno tak, aby mělo denní kapacitu 200 až 1 000 naočkovaných lidí s tím, že kapacita může být navýšena díky rozšíření provozu na sedm dní v týdnu až dvanáct hodin denně. Případným navýšením denní kapacity bude hlavní město pružně reagovat na aktuální epidemickou situaci a dodávky očkovacích látek.
„V prvních dvou týdnech standardního provozu pojedeme na poloviční kapacitu a budeme očkovat přibližně 500 lidí denně. Dodávky vakcín od firmy Pfizer pro toto období jsou po dohodě s paní Baťhovou a panem ministrem Blatným zajištěny. S národní koordinátorkou očkování současně intenzivně pracujeme na tom, aby se v některých očkovacích místech na území hlavního města zbytečně netvořily rezervy a v jiných naopak fronty lidí, kteří čekají na očkování,“ říká Martin Ježek, krajský koordinátor očkování.
Přístup do očkovacího centra je řešen přímo z parkoviště u Kongresového centra Praha, přičemž zde jsou zřízeny jak jednotlivé čekárny a koridory, aby se potkalo v ideálním případě co nejméně lidí, tak stanoviště s lékaři, kteří budou kontrolovat zdravotní stav klientů, a dále místa pro samotné očkování a archivaci jednotlivých záznamů. Současně jsou zde bezpečnostní rámy, lidem je kontrolována teplota i speciální koridor pro lidi s handicapem. Předběžné náklady na následujících šest měsíců ze strany hlavního města se předpokládají na přibližně 9,3 milionu korun bez DPH.