Na Výstavišti se koná studentský veletrh fiktivních firem
Marie Kousalíková, náměstkyně primátora hl.m. Prahy se včera zúčastnila slavnostního zahájení již 14. ročníku Mezinárodního veletrhu fiktivních firem. Ten potrvá až do 14. března 2008 a lze jej navštívit v malé sportovní hale na Výstavišti Incheba Praha v pražských Holešovicích. Nad celou akcí převzal záštitu primátor hlavního města Prahy Pavel Bém.
- 3 minuty čtení
Marie Kousalíková, náměstkyně primátora hl.m. Prahy se včera zúčastnila slavnostního zahájení již 14. ročníku Mezinárodního veletrhu fiktivních firem. Ten potrvá až do 14. března 2008 a lze jej navštívit v malé sportovní hale na Výstavišti Incheba Praha v pražských Holešovicích. Nad celou akcí převzal záštitu primátor hlavního města Prahy Pavel Bém.
Fiktivní firmy mají při výuce na odborných školách své opodstatněné místo. Představují pro studenty nový rozměr studia – netradičním způsobem získávají a ověřují informace nabité v běžných hodinách: především v ekonomice, účetnictví, webových technologiích, v cizích jazycích, psychologii. Navíc typ této činnosti nabízí obrovskou volnost, takže mohou naplno projevit a rozvinout svou kreativitu, schopnost improvizace, schopnost pracovat v týmu, mohou ověřit a zdokonalit jazykové schopnosti. Veletrh je jednou z prvních možností pro studenty, jak využít své znalosti v praxi a zúročit je s ostatními v mezinárodním "skoro tržním" prostředí. Kvalita fiktivních firem je velmi různorodá, od převážně úsměvných pokusů, až po téměř profesionální výrobky a služby. Letošní již 14. ročník Mezinárodního veletrh fiktivních firem, získal záštitu od primátora hlavního města Prahy Pavla Béma. Včerejšího slavnostního zahájení veletrhu se zúčastnila náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková a popřála veletrhu mnoho úspěchů „Jsem velmi ráda, že Veletrh fiktivních firem vstupuje již do svého 14. ročníku. Každoročně zvyšující se zájem jak zúčastněných firem, tak návštěvníků veletrhu svědčí o smysluplnosti a zdařilosti myšlenky vzniku fiktivních firem. Studenti zapojení do takové firmy nejen, že modelují a řeší situace, které jsou běžné v reálných podmínkách, ale zároveň prezentují svůj potenciál na trhu práce, nikoliv fiktivně, ale naprosto reálně. Právě takto koncipovaný způsob výuky se jeví jako nejefektivnější a je třeba jej podporovat a dále rozvíjet. Přeji všem vystavovatelům i návštěvníkům příjemně strávené inspirativní chvíle na letošním veletrhu.“
Žáci zakládají fiktivní firmy na základě vlastního zájmu. Aby získali lepší představu o práci firmy, je dobré navázat kontakt se skutečnou firmou, jejíž činnost by mohli do určité míry kopírovat. Skutečná firma může rovněž zajistit sponzoring fiktivní firmy, tedy poskytnout finanční prostředky tam, kde vznikají fiktivní firmě skutečné náklady (poštovné, telefonní poplatky, případný nájem za provozní prostory …). Fiktivní firma může na oplátku zajišťovat skutečné firmě reklamu.
Ve fiktivní žákovské firmě probíhají všechny základní činnosti:
- nákup, prodej, reklama;
- písemný i telefonický hospodářský styk;
- fakturace a účtování;
- činnosti podnikového sekretariátu.
Fiktivní žákovská firma pracuje s originálními podklady z praxe, s fiktivním zbožím a fiktivními penězi. Firmy mohou navázat kontakt se zahraničními fiktivními firmami, kde je jejich práce již plně rozvinuta.
Duchovním otcem celého veletrhu je Obchodní akademie Heroldovy sady na Praze 10, jejíž studenti zde založili mnoho fiktivních firem s různými předměty činnosti. Během doby se jejich zaměření vyvíjelo a vedle firem, které prodávaly květiny, kancelářské potřeby, výpočetní techniku, nebo popř. poskytovaly různé fiktivní služby, vznikly fiktivní firmy, které jsou velmi prospěšné nikoli svým fiktivním zákazníkům obecně, ale přímo škole samotné.
Jedná se především o studentskou fiktivní firmu Antre, s.r.o., která se právě zabývá organizováním konajícího se Mezinárodního veletrhu fiktivních firem, a o firmu Academia, s.r.o., jejíž hlavní náplní činnosti je prezentace a propagace školy, zajišťování a organizování charitativních akcí a také pomoc při organizování veletrhu. Od letošního roku začalo při fiktivní firmě vysílat školní rádio HeSa, které má velmi příznivou odezvu mezi studenty i pedagogy.
První veletrh fiktivních firem se uskutečnil v březnu roku 1994 za účasti téměř 70 tuzemských společností. Letošního ročníku se účastní na 200 fiktivních firem z mnoha zemí Evropy.
V Praze 13.3.2008
Za správnost: Michal Mikšík / tel. 236 004 402
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.