Náměstek primátora Antonín Weinert zahájil činnost nových výukových polygonů
Náměstek primátora hlavního města Prahy pro školství Antonín Weinert dnes zahájil činnost nových výukových polygonů, které se budují v rámci projektu Řemeslo žije! z prostředků operačního programu Praha- Adaptibilita. Zavítal do provozovny Zámečnictví Josef Fábera v Praze 5 – Radotíně, které je partnerskou firmou Střední školy elektrotechniky a strojírenství, Jesenická.
- 2 minuty čtení
- 9 fotografií
„Jsem rád, že mohu být u toho, kdy se ujímají činnosti nové polygony, které přinášejí do výuky učebních oborů nové technologie, materiály či novou metodiku,“ uvedl náměstek Antonín Weinert v radotínské firmě, která se specializuje na výrobu špičkových zámečnických a klíčařských systémů včetně systémů řízených elektronicky.
Výukové polygony budují společně školy a podniky, a tím umožňují výuku v reálném prostředí výrobní nebo obchodní organizace. „Jsou novým typem vzdělávacího zařízení, ale současně využívají dobré zkušenosti dříve existujících učňovských linek,“ dodal Weinert. „Navazujeme na něco, co už tady bylo a fungovalo. Z pro mě nepochopitelných důvodů to zaniklo,“ konstatovala i ředitelka magistrátního odboru školství, mládeže a tělovýchovy Lenka Němcová.
Pro výukové polygony platí specifická kritéria, kromě nových technologií a materiálů je to například reálnost, což znamená, že musí být součástí technologického procesu v reálném prostředí, aby žáci byli vystaveni časovým, kvantitativním, kvalitativním a dalším normám a obdobným požadavkům nebo přímému kontaktu s klienty. Výukový polygon musí tyto podmínky reálně simulovat. Navíc musí být přístupný ostatním středním školám, které vyučují stejné nebo podobné obory a musí podporovat obory vzdělání s výučním listem zařazené do příslušného operačního projektu Praha – Adaptibilita.
Dnes byl také představen a uveden do provozu polygon firmy GIQ s.r.o. v provozovně Ristorante&Pizzeria Prosecco v Praze 9, která je partnerskou provozovnou Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Praha 9 – Čakovice. Provozovna má špičkové kuchyňské vybavení přímo v restauraci, které umožňuje přípravu pokrmu před hostem. Prostředky investované do polygonu umožní rozšířit v partnerské škole výuku o nové technologie práce se zmrazenými potravinami a jejich úpravu za nízkých teplot, tzv. sous vide. Provozovně také začíná sloužit multi kuchyňský přístroj, který umožňuje vyrobit pokrm v jedné nádobě. Je to vlastně dvanáct přístrojů v jednom, který zvládne vaření v páře, mixování, sekání, míchání, mletí, šlehání a další kuchyňské operace.
Cílem projektu Řemeslo žije! je rozšíření dalších forem přímé účasti podniků na výuce tak, aby žáci středních škol získali praxi přímo v provozu firmy. Projekt se snaží eliminovat důsledky situace, kdy od devadesátých let nejsou podniky a školy přímo propojeny. Žáci potom často nejsou připraveni pro výkon svého řemesla a vzniká rozdíl mezi výstupem ze školy a požadavky firem. „Projekt byl zahájen v listopadu 2010 a bude probíhat do dubna 2013. Na jeho realizaci bylo z prostředků operačního programu vyčleněno 23,5 milionu korun,“ konstatoval Weinert. Projekt se člení na dvanáct klíčových aktivit, výukové polygony tvoří jednu z nich.