Náměstkyně primátora Marie Kousalíková předala Cenu Petra Parléře
Náměstkyně primátora Marie Kousalíková předala včera v prostorách Rezidence primátora Cenu Petra Parléře 2009. Cenu ve výši 200 tisíc korun získal návrh úpravy vlakového nádraží v Poděbradech, jehož autory jsou MgA. Bronislav Stratil a Ing. Mgr. art. Jan Roháč.
- 2 minuty čtení
Náměstkyně primátora Marie Kousalíková předala včera v prostorách Rezidence primátora Cenu Petra Parléře 2009. Cenu ve výši 200 tisíc korun získal návrh úpravy vlakového nádraží v Poděbradech, jehož autory jsou MgA. Bronislav Stratil a Ing. Mgr. art. Jan Roháč.
„Dnes si cenu převezmou ti z vás, kteří dokázali svou představivost, cit pro detail, estetické cítění i praktičnost a schopnost dovést tyto vlastnosti k vynikajícím výsledkům a obohatit tak životy nás všech,“ a dodala: „Říká se, že architekt je člověk, který má místo fantazie pravítko. Není to pravda. Právě architekti musí mít fascinující dar představivosti a vizionářství, aby viděli to, co si my ostatní neumíme ani představit.“
Národní urbanisticko-architektonická soutěž o Cenu Petra Parléře 2009 je prestižní soutěží českých měst a architektů o nejzajímavější architektonické návrhy řešení veřejných prostranství, budov a interiérů ve veřejné správě. Koná se pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj a primátora hl. m. Prahy Pavla Béma.
Vítězný návrh zajistí snadnou a přehlednou komunikaci mezi vlakovým a autobusovým nádražím s přímou vazbou na město nejen prostřednictvím lázeňského parku. Nově koncipované prostranství zvyšuje hodnotu nádražní budovy a přidává jí na důležitosti v rámci celého území.
Do soutěže byla vybrána zadání sedmi měst: Hlučína, Jihlavy, Klecan, Mostu, Písku, Poděbrad a Štramberka. Na tato zadání došlo 12 studií, na jejichž tvorbě se podílelo 36 architektů.
MgA. Bronislav Stratil (1978) vystudoval gymnázium v Kroměříži. Je absolventem bakalářského studia fakulty architektury VUT v Brně. V letech 1999 - 2000 se zúčastnil studia na Ecole d´architecture La Villette v Paříži. Praxi získával v pařížských kancelářích Peripherique architectes a Dominique Perrault architecture v letech 2003 a 2004. V r. 2005 absolvoval školu architektury prof. Emila Přikryla na AVU v Praze. Od roku 2005 provozuje vlastní architektonickou praxi.
Ing. Mgr. art. Jan Roháč (1976) vystudoval gymnázium v Praze. V r. 2000 absolvoval fakultu stavební na ČVUT v Praze. V letech 2001 - 2003 studoval školu architektury prof. Emila Přikryla na AVU v Praze. V r. 2006 absolvoval laboratórium architektúry doc. Imra Vaška na VŠVU v Bratislavě. Od roku 2002 provozuje vlastní architektonickou praxi.
V Praze 24. 9.2009
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.