Náplavky zvyšují svůj standard, další vylepšení budou následovat
Více toalet s lepšími hygienickými podmínkami, více odpadkových košů, častější úklid a lepší nakládání s odpady. To jsou první viditelné znaky změny na pražských náplavkách, které jsou hlavně v letních měsících oblíbeným cílem mnoha Pražanů. Jak ale uvádí Městský správce nábřeží Daniel Hagen, je ještě mnoho věcí, které je potřeba vyřešit a zlepšit.
- 1 minuta čtení
„Jsem rád, že se s náplavkami po dlouhé době něco smysluplného děje. Když vidím ty tisíce Pražanů, kteří na ně každý den míří, projít se, posedět nebo nakoupit, tak jsem opravdu velmi rád, že jsme se do řešení jejich dlouhodobého využívání pustili,“ uvedl pražský primátor Tomáš Hudeček.
Velmi podstatnou změnou k lepšímu je například zvýšení počtu toalet, které jsou z důvodu zachování čistoty, a tedy i zachování určité míry komfortu, zpoplatněné. Nyní mají lidé na náplavkách možnost využít dvoje pevné toalety (nově byly zřízeny u limnigrafu – hodin na Výtoni) a tři WC kontejnery. I kontejnery mají k dispozici splachovací toalety a tekoucí vodu. Jsou také podstatně čistější, o jejich obsluhu a úklid se starají ženy bez domova.
Odpadky mohou návštěvníci náplavek odhodit do celkem 19 pevných košů (dříve jich bylo jedenáct), nově bylo nainstalováno také 30 držáků na odpadkové pytle pro plastový a směsný odpad. O likvidaci odpadů z držáků se starají nájemci. Mimoto na náplavkách stojí celkem čtyři nové kontejnery na odpad, dva pro tříděný a dva pro směsný odpad. „Nepořádek na náplavkách je nyní menší, úklid probíhá častěji a dříve. Nárazově musíme řešit nestandardní úklid po velkých akcích. Vzhledem k živelnosti těchto akcí jej zvládáme s určitým zpožděním oproti standardu,“ uvedl Daniel Hagen.
Podařilo se také zmenšit počet stížností na rušení nočního klidu, náplavky však zůstávají kvůli své oblíbenosti a hojnému počtu návštěvníků poněkud problematičtější částí Prahy. Do budoucna se také připravuje zmenšení počtu parkovacích míst a jejich přesun pod Jiráskův a Železniční most.
Momentálním úkolem je podle Hagena zlepšit řešení kolizních situací, které na náplavkách občas vznikají mezi chodci a cyklisty. Již se konají první jednání, kterých se účastní například zástupci MČ Praha 2, MP Praha nebo Institutu plánování a rozvoje (IPR). Množství lidí také láká podnikavce, kteří na náplavky nelegálně najíždějí, především s loďmi. „Na této praxi pracujeme ve spolupráci s městskou policií a živnostenským odborem magistrátu,“ uzavřel Hagen.