Největší velikonoční trhy ve znamení Lady
Ladovské motivy budou provázet Pražany a návštěvníky metropole v rámci tradičních velikonočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí. Oslava největších křesťanských svátků začne 12. března a skončí 3. dubna 2016.
- 2 minuty čtení
„Už od počátku pořádání trhů propagujeme české lidové tradice, a protože se Josef Lada o Vánocích líbil, využili jsme jeho motivů i na Velikonoce,“ uvedl Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, organizátora trhů. Na Staroměstském i Václavském náměstí nebude chybět obdobně jako o Vánocích ozdobený strom - tentokrát bříza.
Inspirace u Josefa Lady, jehož kvaš Zima na vsi se před několika dny vydražil za 900.000 korun, stála i za největším úspěchem pražských Vánočních trhů, díky kterým získala česká metropole v hodnocení amerického deníku USA Today i několika prestižních britských listů titul nejkrásnější vánoční destinace na světě. Na velikonočních trzích se mimo jiné objeví na štítech stánků ladovské figury s Hrusickým kostelíkem a návštěvníci se budou moci ve fotokoutcích proměnit v postavičky z Ladových obrázků.
Na náměstí se vrací česká řemesla
Novinkou letošních trhů jsou řemeslné koutky, kde si zájemci mohou vyzkoušet tradiční řemesla a odnést si vlastní výrobek domů na památku. Během tří týdnů se vystřídají malíři vajíček, pletači pomlázek a košíků, brašnář i kovář
Tradice i v kuchyni
Návštěvníci budou moci ochutnat i pučálku, tradiční lidové jídlo, které bylo dnešními slovy řečeno racionální stravou našich předků. Jde o naklíčený a upražený a ochucený hrách. „Atmosféru českých obyčejů nabídka dalších klasických českých jídel. Mimo jiné jsme od pamětníků posbírali recepty na přípravu různých druhů punčů, takže je hosté budou moc i ochutnat v alkoholické i nealkoholické podobě,“ uvedl Libor Votruba a připomněl, že na 2. dubna bude připraveno tradiční mistrovství v otvírání ústřic.
Velikonoce i jinak
Program na podiu na Staroměstském náměstí nabídne folklórní soubory i dětské sbory z Čech, Moravy a Slovenska. Představí se i slovenský soubor Limbora s dětskou sekcí Limborka (13. 3.), kterou tvoří Slováci žijící v Praze. „Důraz klademe na vysvětlování a ukázky velikonočních svátků a zvyků. Ty ztvární vystupující hlavně tancem a zpěvem. Dojde i na vyprávění a divadlo, například vynášení Morény,“ upřesňuje Libuše Klinková, manažerka programu trhů.
Chybět nebudou oslavy irského svátku Sv. Patrika (17. 3.), charitativní akce UNICEF s názvem Fronta na záchod (22. 3.) ani Mezinárodní hudební festival dechových kapel (19. 3.). Podrobný program uvádíme v příloze.
Ke své původní podobě se po několika letech vrací také Velikonoce na Václavském náměstí. Tržiště bude opět umístěno tradičně ve dvou řadách proti sobě.
Příloha: