O zrušení Pražské linky důvěry město neuvažovalo
Hlavní město Praha hledá řešení, jak Pražskou linku důvěry daleko koncepčněji začlenit v rámci návazných služeb pro Pražany. O zrušení této služby Praha nikdy neuvažovala. V současné době Pražskou linku důvěry provozuje Centrum sociálních služeb Praha, jehož náplní je ale pomoc lidem bez přístřeší a s tím spojené služby, jako jsou azylové domy, terénní služby nebo odborné sociální poradenství.
- 1 minuta čtení
„Právě rozšiřování služeb v souvislosti s řešením problematiky bezdomovectví je důvodem, proč chceme služby, které s náplní činnosti centra nesouvisí, převést do jiného funkčnějšího režimu,“ zdůvodnil záměr náměstek primátora pro sociální oblast a zdravotnictví Ivan Kabický.
Služby linky důvěry, RIAPSu a Pražského centra primární prevence využívá odlišná klientela. „Proto hledáme řešení, jak vytvořit pro tyto služby nové podmínky pro jejich efektivnější fungování. Do doby, než se to podaří, bude jejich provoz nadále zajišťovat Centrum sociálních služeb Praha,“ upřesnil náměstek Kabický.
Transformaci Pražské linky důvěry navrhovali před časem sami zaměstnanci. Její provoz měl být podporován v rámci grantového systému. „Chápeme, že provoz této služby je finančně náročný a málokomu se chce do určité nejistoty. V řadě krajů je možné pozorovat, že se snaží tyto linky také omezovat. To ale není naším cílem, naopak chceme nalézt koncepčnější model fungování s možností napojení na návazné služby,“ popisoval náměstek Kabický.
Pražská linka důvěry zahájila provoz v roce 1991. Ročně uskuteční přes 12 tisíc hovorů, z toho je přes 8 tisíc smysluplných. „Oproti minulosti zaznamenáváme pokles počtu hovorů. Naopak nám vzrostl počet mimopražských volajících. Loni to bylo z celkového počtu přibližně 70 procent,“ upřesnil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.
Pražská linka důvěry poskytuje nonstop telefonickou krizovou pomoc na čísle 222 580 697. Hlavní město Praha na její provoz ročně přispívá téměř čtyřmi miliony korun. Přitom nejde o bezplatnou službu. „Volající hradí poplatek operátorovi dle tarifu, který využívá pro spojení s „pevnou linkou“. V případě komunikace přes sociální sítě zase platí za internetové připojení,“ vysvětlil ředitel Ján s tím, že dokud nebude rozhodnuto o dalším působení Pražské linky důvěry, tak se na jejím provozu nic nezmění.