Obálky ukáží, jak cenný je „František“
Zdroj: MF Dnes - Praha | Deník | Strana: 18 Kategorie: Zprávy Vydavatel: MAFRA, a.s. Autor: Benedikt Lederer redaktor MF DNES 20. ledna 2018
Nemocnice Na Františku roky prodělává miliony. Teď se rozhoduje, zda její chod přebere magistrát, či zda zůstane ve hře kritizovaný pronájem nemocnice soukromníkovi.
Vedle pátrání po stavu mostů se v Praze hlasitě bojuje i za historickou nemocnici na Dvořákově nábřeží. Praha 1 zvažovala pronajmout ji soukromé společnosti. Proti byla opozice i sousední Praha 7, kde bydlí řada pacientů, kteří využívají péči nemocnice. Do hry minulý týden vstoupil i magistrát, který chce Nemocnici Na Františku převzít do své správy. Současné dění a vyhlídky nemocnice přiblížil MF DNES místostarosta Prahy 1, z jehož iniciativy koncesní řízení vzešlo, Daniel Hodek (ČSSD). Podle něj se nemocnice dostala do problémů kvůli tomu, že zdravotní pojišťovny pokládají zařízení za zbytné a nechtějí příliš platit za lékařské výkony.
Minulý víkend opoziční zastupitelé a aktivní Pražané sehnali přes tři tisíce podpisů pod petici, aby o budoucnosti nemocnice rozhodlo referendum. Jak jejich snahu vnímáte?
Je logické, že seženete dostatečné množství podpisů, když lidem řeknete: „Berou nám nemocnici, pojďte nám ji pomoci zachránit.“ Pravda, petiční arch jsem neviděl, nevím, jakpřesně je to tam napsáno.
Stručně tam stojí asi toto: Chcete, aby Praha 1 zrušila proces hledání soukromého provozovatele nemocnice, a měla by při rozhodování o její budoucnosti upřednostnit například hlavní město?
Jasně, ale třeba na sociálních sítích jsem četl „zachraňme“. Kdyby mi někdo řekl: Zachraňte nemocnici, tak mu to také podepíšu. Podpisy se dají získat velmi lacino, pokud napíšete dostatečně sugestivně otázku. Mluvíme o tom tři čtvrtě roku a až nyní, těsně před výběrovým řízením, se strhla celá akce kolem. Slyším, že chceme nemocnici prodat, zašantročit. Z toho je mi smutno. Na druhou stranu nejsem v politice nováček a nejsem z cukru. Jen jsem byl z dění šokován.
Zkoušeli jste se domluvit před hledáním soukromého provozovatele na spolupráci s radnicemi okolních městských částí, odkud do nemocnice chodí tamní obyvatelé? Kupříkladu s Prahou 7, odkud chodí do Nemocnice Na Františku mnohem více pacientů než z jedničky?
Před rokem 2010 jsme se snažili s tehdejším vedením radnice Prahy 7 stejně jako s vedením jiných městských částí domluvit, aby nám tamní polikliniky posílaly pacienty. Protože nám poliklinika na Praze 1 chybí, a proto proděláváme. Jednání ale dopadla marně.
Jednali jste i po volbách?
Vedla se vyjednávání s většinou zdravotnických zařízení a poliklinik v našem okolí. Snažili jsme se nabírat, kde to šlo. Ale stále to nestačí. Ptali jsme se dříve i na magistrátu, ale po letech žádostí jsme získali jen příspěvek na nemocnici pět milionů ročně, což nestačí. Proto jsme začali přemýšlet o jiném řešení, dlouhodobě platit nemocnici z rozpočtu Prahy 1 není vhodné. Nezbývaly by nám peníze na jiné investice. Proto jsme dospěli ke koncesnímu řízení, proti kterému teď někteří protestují. Že k němu pravděpodobně přistoupíme, jsme však avizovali už dříve.
Kritika koncesního řízení se spíše týká jeho podmínek, které jsou podle opozičních zastupitelů na Praze 1 i zastupitelů magistrátu nejasné. Dříve se o možnosti oslovení soukromníka mluvilo, ale nebyly zřejmé detaily nabídky. Podle opozice může dojít k omezení funkcí nemocnice, která by se nerozvíjela, a soukromník by si v části nemocnice mohl dělat cokoli. Opozice také říká, že případné výběrové řízení se nedá ukončit bez udání důvodů. Jsou taková rizika?
Provozovatel si tam nemůže dělat, co chce, a řízení můžeme ukončit usnesením rady Prahy 1. Na to jsem se několikrát právníků ptal. Nechci se ale pouštět do analýzy smlouvy. To by tu měl sedět právník, který ji připravoval. Už dříve jsem ale deklaroval, že pokud by nepřišla žádná zajímavá nabídka, tak nikoho nevybereme a celé řízení zrušíme.
Takže si počkáte, zda přijdou nabídky od soukromých společností, a případně je příští týden otevřete?
Ano, dohodli jsme se na tomto postupu tento týden na jednání správní rady Nemocnice Na Františku. Shodli jsme se, že chceme vidět nabídky, pokud přijdou.
Minulý týden se magistrátní radní usnesli, že má hlavní město převzít nemocnici pod svou správu…
To vítá jak správní rada nemocnice, tak i radnice Prahy 1.
Stále tedy platí , že se chce městská část dohodnout primárně s městem?
Ano, naprosto.
Proč tedy chcete pokračovat v koncesním řízení a otevírat obálky, když městská část říká, že se dohodne s magistrátem? Chcete případné nabídky soukromníků využít jako páku na hlavní město pro vyjednání lepších podmínek?
Takhle to nevnímáme. Chceme zjistit, jak hodnotné rodinné stříbro máme na stole. Každý říkal, že je František zbytný, teď se ale může ukázat, jak si ho cení soukromé společnosti. Mohou tam být i inspirativní nápady ohledně rozvoje, které by mohly využít budoucí politické reprezentace. Jsem totiž přesvědčen, že v tomto volebním období se žádná smlouva neuzavře. Také se dají nabídky využít, až budeme ruku v ruce s hlavním městem jednat se zdravotními pojišťovnami. Jsem přesvědčen, že se s magistrátem domluvíme. V týdnu vznikla pracovní skupina, v jejímž rámci vše řešíme. Také záleží, jestli nějaké nabídky od firem přijdou.
Převede Prahy 1 nemocnici do majetku magistrátu, který podal takovou nabídku?
Škála spolupráce mezi Prahou 1 a metropolí je široká. Jedna věc je ta extrémní, a to odsvěření a přenesení správy z městské části na magistrát. Má to však spoustu technických a právních náležitostí. Proto jsme se v rámci pracovní skupiny shodli, že si nejdříve necháme zpracovat analýzu, co přesně znamená proces odsvěření, abychom věděli, o čem se bavíme. Od toho se budou odvíjet všechna další jednání a návrhy řešení situace.
Takže není vyloučené, že by se Praha 1 vzdala svého rodinného stříbra. Nebo je vaší prioritou, aby nemocnice zůstala ve správě městské části?
V tuto chvíli neumím odpovědět na otázku, jestli preferujeme úplné odsvěření, nebo jestli bychom měli chod nemocnic spolufinancovat s hlavním městem. Nejdřív musíme vědět, co vše by převod majetku znamenal, protože zatím se odsvěřovaly prázdné budovy, jenže do nemocnice Praha 1 investovala, jsou tam přístroje, smlouvy se zaměstnanci.
Magistrátní radní Jan Wolf uvedl, že by chtěl, aby obě radnice dosáhly dohody do tří měsíců. Je to reálné?
Také chci, aby bylo naprosto jasno o budoucnosti v tomto volebním období. Na druhou stranu městská část má stále na chod nemocnice peníze a nemyslím si, že převést placení ztrát z Prahy 1 na magistrát je řešením, to není správné hospodaření. Tím je apel na pojišťovny, aby nemocnici daly více peněz, nebo nalezení nějaké externí spolupráce. A to nemusí být jen koncese.
Nemohlo by při sjednávání lepších podmínek s pojišťovnami pomoci, kdyby instituci Na Františku vlastnilo hlavní město a udělalo z ní metropolitní nemocnici? Nebo i to, že má Praha více peněz než městská část?
To je otázka, na kterou vám úplně neumím odpovědět. Takhle jsem si ji nikdy nepoložil. To je dotaz na pojišťovny, zda je pro ně magistrát atraktivnější, zda jde o silnější páku. Možná... Ale to už do toho vkládáme nějaké politikum.
Jen necelá pětina pacientů v Nemocnici Na Františku pochází z Prahy 1. Vyplatí se jedničce dotovat zařízení desítkami milionů ročně, když se tam léčí spíše lidé z jiných koutů města?
Ekonomicky nevyplatí. Ale to je ono politikum. V politice nejste firma, ale staráte se o své občany. Jako se mnohdy nevyplatí upravovat chodníky, ale přesto to uděláte, jako nemá návratnost spousta jiných činností, ale udělat se musí, protože je to pro lidi. Takže ano, Praze 1 se to ekonomicky nevyplatí, ale naši občané jsou na nemocnici fixováni a je to pro ně.
U nemocnice plánuje Praha 1 vybudovat podzemní garáže, které vyjdou na více než sto milionů korun. Jsou potřeba, když do nemocnice nechodí příliš lidí z„domácí“ městské části a vlastně by se stavěly pro lidi ze sousedních částí Prahy?
Plán garáží už je trošku vousatý, starý asi šest let. Jeho realizace je odvislá od rekonstrukce Dvořákova nábřeží. Náš dlouhodobý plán je dávat auta pod zem. Parkování by bylo určeno pro obyvatele z okolí, pro návštěvníky by bylo určeno asi deset procent míst. Byla by to v zásadě modrá zóna pod zemí. Mnoho lidí ze Starého Města nemá kde zaparkovat, auta jim stojí třeba o tři ulice dál a tohle má pomoci.