Obětí dopravních nehod v Praze výrazně ubylo
Počet usmrcených osob při dopravních nehodách na území hlavního města poklesl loni oproti roku 2006 o 40 procent, ve srovnání s rokem 2005 téměř o polovinu. V absolutních číslech to znamená, že zatímco v roce 2005 zemřelo na pražských silnicích 61 lidí a v roce 2006 bylo 56 obětí dopravních nehod, loni se toto číslo snížilo na 33. Praha je také jediným regionem podle statistiky Policie ČR, kde počet nehod s tragickými následky klesl.
- 5 minuta čtení
Počet usmrcených osob při dopravních nehodách na území hlavního města poklesl loni oproti roku 2006 o 40 procent, ve srovnání s rokem 2005 téměř o polovinu. V absolutních číslech to znamená, že zatímco v roce 2005 zemřelo na pražských silnicích 61 lidí a v roce 2006 bylo 56 obětí dopravních nehod, loni se toto číslo snížilo na 33. Praha je také jediným regionem podle statistiky Policie ČR, kde počet nehod s tragickými následky klesl.
„Považujeme to za vynikající výsledek a potvrzení efektivity všech opatření, která jsme zaváděli s cílem snížit dopravní nehodovost v metropoli. Zejména s ohledem na to, že výrazně poklesl i počet případů, kdy příčinou dopravních nehod s tragickými následky byla nepřiměřená rychlost. Za velmi pozitivní považujeme i to, že mezi oběťmi nehod nebylo loni žádné dítě,“ prohlásil první náměstek primátora hl. m. Prahy Rudolf Blažek. Nepřiměřená rychlost byla v roce 2005 příčinou 3 224 nehod a 19ti úmrtí, v roce 2006 bylo nehod způsobených rychlou jízdou 2 511 a 13 osob zemřelo, statistika roku 2007 uvádí 1 964 nehod a 8 úmrtí s příčinou nepřiměřené rychlosti. K výraznému poklesu počtu těchto nehod a jejich následků přispěla systematická snaha města ve spolupráci s městskou policií působit preventivně na řidiče, aby respektovali dopravní předpisy a, pokud je poruší, aby následoval účinný postih. „Vytipovali jsme rizikové komunikace a připravili systém úsekových měřičů rychlosti. Jeho spuštění následovalo krátce po změně legislativy, která od 1. července 2006 dala městské policii pravomoc měřit rychlost vozidel,“ připomněl náměstek Blažek. Nejprve byly do systému převzaty měřiče od Policie ČR v tunelech Mrázovka a ve Strahovském tunelu a první z deseti nových vybraných úseků měření rychlosti, v Ústecké ulici, začal fungovat v září 2006. V současné době je na území hl. m. Prahy 17 úseků, kde kamerový systém měří rychlost projíždějících vozidel. Jak zdůraznil náměstek primátora Blažek, řidiči si dávají mnohem větší pozor na dodržování předepsané rychlosti: „Potvrdilo se to, že když o radaru vědí, ukázní se alespoň ve sledované lokalitě. O zprovoznění každého měřícího zařízení jsme předem informovali a na webových stránkách Magistrátu hl. m. Prahy je elektronická mapa se všemi místy, kde jsou tato zařízení umístěna.“
Výstupy z úsekových měřičů vyhodnocuje Městská policie hl. m. Prahy. „Za rok 2007 bylo zjištěno 309 894 přestupků souvisejících s překročením nevyšší dovolené rychlosti, z toho 5 116 případů představovalo překročení rychlosti nad 40 km/h,“ uvedl ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš s tím, že strážníci mají i další techniku pro měření rychlosti. „Radarové měřiče máme zabudovány v šestnácti vozidlech a k dispozici je i šest samostatných mobilních přístrojů. Ty jsou využívány zejména v rámci akce 100 bezpečných míst, která byla zahájena 1. dubna loňského roku. Jejím smyslem je především chránit chodce před neukázněnými řidiči, preventivně působit v rizikových místech a současně zajistit plynulý provoz. Měření probíhá v daných místech ve stanových časových intervalech, jeho účelnost je průběžně vyhodnocována a seznam sledovaných lokalit je podle potřeby aktualizován,“ dodal ředitel pražských strážníků.
V rámci prevence dopravní nehodovosti byla na 14ti místech na území Prahy instalována zařízení na záznam vjezdu do křižovatky na červenou, rovněž jejich mapa je k dispozici veřejnosti na webových stránkách Magistrátu hl. m. Prahy. Každý rok investuje hl. m. Praha řádově desítky milionů korun do opatření ke zvýšení bezpečnosti na silnicích, přičemž prioritu představuje bezpečnost chodců. „Jsou to především úpravy nebezpečných míst na komunikacích a podpora dopravní výchovy a vzdělávání účastníků silničního provozu,“ uvedl ředitel magistrátního odboru dopravy Jan Heroudek s tím, že v loňském roce bylo v rámci BESIP vyčleněno z městského rozpočtu na tyto účely 49 milionů korun, pro letošní rok je to 40 milionů korun. Opatření realizovaná pro město Technickou správou komunikací hl. m. Prahy upřesnil první náměstek ředitele této organizace Ladislav Pivec: „Mimo jiné bylo přisvětleno dvacet šest přechodů pro chodce, vznikly dva kruhové objezdy, na devíti křižovatkách byla instalována světelná signalizace, v deseti lokalitách byla zdrsněna vozovka, přibylo sedm stavebních zpomalovacích prahů, upraveno bylo šest tramvajových zastávek a na dalších zhruba dvou stovkách míst byla provedena různá bezpečnostní opatření. Samozřejmě jsou potřebné bezpečnostní prvky také součástí všech novostaveb komunikací, které se na území města staví. V letošním roce je v plánu například přisvětlit dvacet pět přechodů pro chodce a vybudovat na osmi místech zpomalovací prahy. Pokračovat budou i programy prevence dopravní bezpečnosti pro veřejnost.“
Na území hl. m. Prahy je 9 dětských dopravních hřišť zapojených do těchto programů a v loňském roce byl zahájen projekt „Pražský promotým“, jehož aktivity jsou zaměřeny na různé skupiny účastníků silničního provozu – na děti, cyklisty a chodce, na motocyklisty a na řidiče. Praha v rámci prevence a dopravní výchovy již tradičně na začátku školního roku připravuje pro prvňáčky reflexní odrazky a pásky a v loňském roce malí školáci dostali „bezpečnostní kufřík“ se sadou různých pomůcek s dopravní tématikou.
Na dopravní výchově se podílí i městská policie, která každoročně připraví pro mateřské, základní i střední školy stovky přednášek a praktických lekcí a pro veřejnost řadu preventivně bezpečnostních akcí, při nichž využívá i mobilní dopravní hřiště. K běžné prevenci patří dohled strážníků nad přechody u škol, denně jsou minimálně na 70ti místech, a v období začátku a konce školního roku se počet hlídaných přechodů zdvojnásobuje.
Mezi opatření ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu v Praze je třeba zahrnout i změnu dopravního značení, která proběhla v létě roku 2006 a z níž část se týkala snížení povolené rychlosti v okolí vybraných škol. Pro motoristickou veřejnost město v létě roku 2006 ve spolupráci s městskou policií zorganizovalo bezplatnou kontrolu funkčnosti tachometrů. Možnosti ověřit si přesnost rychloměru využilo skoro 5 500 řidičů. V neposlední řadě je bezpečnost v dopravě součástí programu Prahy v rámci Evropského týdne mobility. Loňský ročník, jehož mottem bylo „Ulice pro lidi“ byl z velké části zaměřen na dopravní výchovu zejména dětí a prezentaci opatření města ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu.
V Praze 18.1.2008
Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví . V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním. Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.