Od 1. července více pravomocí strážníkům
Městská policie Praha bude mít v souvislosti s novelizovaným zákonem o silničním provozu od 1. července 2006 výrazně posíleny pravomoci. Řidiči, kteří se opakovaně dopouštějí dopravních přestupků, si budou muset dát pozor i na pražské strážníky, protože ti mohou od soboty například měřit rychlost vozidel. To v praxi znamená, že se výrazně rozšíří počet míst, kde bude dodržování stanovené rychlosti sledováno.
- 4 minuty čtení
Bezpečnost
Městská policie Praha bude mít v souvislosti s novelizovaným zákonem o silničním provozu od 1. července 2006 výrazně posíleny pravomoci. Řidiči, kteří se opakovaně dopouštějí dopravních přestupků, si budou muset dát pozor i na pražské strážníky, protože ti mohou od soboty například měřit rychlost vozidel. To v praxi znamená, že se výrazně rozšíří počet míst, kde bude dodržování stanovené rychlosti sledováno.
„Posílení pravomocí v žádném případě neznamená, že se v sobotu vyrojí strážníci s tvrdými represemi. Městská policie dělá dál svoji práci, což znamená především ochranu veřejného pořádku,“ prohlásil na dnešní tiskové konferenci náměstek primátora Rudolf Blažek. Dodal, že kdo jezdí podle pravidel, nebude strážníky řešen. Pražští strážníci budou ovšem připraveni a jakmile při své běžné práci zaznamenají přestupek, který mohou podle nových pravomocí řešit, řidiče postihne přísný trest. „Je ovšem jedna oblast, kde budeme vystupovat aktivně. Tou je měření rychlosti v Praze. Nepřiměřená rychlost je příčinou častých dopravních nehod mnoha případech s tragickými následky. Máme vytipovanou řadu míst, kde řidiči překračují rychlost tak, že jsou velice nebezpeční především ostatním automobilistům a chodcům. Tam budeme nekompromisní. Bezpečnost chodců zůstává i nadále naší prioritou,“ uvedl náměstek Blažek a dodal, že neutěšená situace v dopravě, ke které přispívá i nedodržování předepsané rychlosti má jen za minulý rok v Praze na svém kontě 61 životů.
Městská policie Praha má od 1.7.2006 k měření rychlosti v Praze 2 radary a pro tyto účely budou zakoupeny i přenosné radary (pistolový typ radaru). Postupně dojde k vybavení dalších služebních vozidel. „Vozy jsou samozřejmě označeny nápisy a logem Městské policie. Nebudou tedy měřit anonymně, nic nechceme skrývat, protože zvyknou-li si pražští řidiči na to, že měříme, budou pak mít respekt před každým našim vozem,“ řekl Rudolf Blažek s tím, že pistolovými radary budou strážníci měřit především ráno a odpoledne před pražskými školami, tedy v místech, kde řidiči často ohrožují děti. Postupně budou na vytipovaná místa – celkem 20 úseků na pražských komunikacích, kde je maximální povolená rychlost nejvíce překračována – umisťovány stacionární radary.
Podle ředitele Městské policie Praha Vladimíra Kotrouše jsou strážníci plně připraveni. Dodal, že k řešení některých přestupků musí strážníci přivolat příslušníky státní policie. „I tak to pro nás bude znamenat obrovský nárůst agendy. V minulém roce bylo podle dosavadních pravomocí jen například v dopravě odhaleno 1.038 165 přestupků, výzev pro osobu podezřelou ze spáchání přestupku bylo uloženo 738 594, pokut na místě nezaplacených bylo 24 519 ve výši 14.699 400 Kč a správnímu orgánu bylo oznámeno 172 703 přestupků. Jsem ale přesvědčen, že vše zvládneme,“ uvedl V. Kotrouš.
Od 1. července se také výrazně rozšiřuje oprávnění městské policie zastavovat vozidla. „Strážník může zastavit vozidlo vždy, když jsou řidič či přepravovaná osoba podezřelí ze spáchání přestupku, jenž souvisí s bezpečností provozu. Řidič je povinen na výzvu předložit strážníkovi řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla,“ zdůraznil náměstek Blažek.
Novinkou je také to, že strážník může uložit řidiči, aby přerušil jízdu a vyčkal příjezdu Policie ČR, pokud je např. řidič podezřelý, že zavinil dopravní nehodu, při níž došlo k usmrcení nebo těžké újmě na zdraví, či ujel od místa nehody, kterou zavinil a kterou byl povinen ohlásit policii. Dalšími případy, kdy je strážník takto oprávněn jednat a řidič je povinen setrvat na místě až do příjezdu Policie ČR, jsou mimo jiné řízení motorového vozidla bez příslušného oprávnění, dále podezření, že vozidlo je odcizené nebo technicky nezpůsobilé k provozu natolik, že ohrožuje ostatní účastníky (ustanovení odstavců 1 a 2 paragrafu 118a zákona).
Rovněž oprávnění rozhodnout o odstranění vozidla, které neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti umožní strážníkům MP bezprostředně řešit vzniklou situaci, přičemž vozidlo nechají odstranit na náklady jeho provozovatele. Obdobně rozhodnou o odstranění vozidla, stane-li se překážkou silničního provozu.
Strážníky MP zákon opravňuje pokyny usměrňovat provoz na pozemních komunikacích v případě, že je to nezbytné pro obnovení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jakož i zastavovat vozidla před přechodem pro chodce, k zajištění bezpečného přechodu osob.
Připomeňme, že od začátku letošního roku může městský strážník vyzvat řidiče k orientační dechové zkoušce na zjištění přítomnosti alkoholu a může vyzvat řidiče k lékařskému vyšetření, tedy odběru krve. Za uplynulých šest měsíců strážníci provedli 920 orientačních zkoušek na přítomnost alkoholu, z nichž bylo 140 pozitivních, z čehož bylo zjištěno 55 řidičů pod vlivem alkoholu za volantem.
„Mohu ale konstatovat, že strážníci v hlavním městě jsou na nová pravidla připraveni a já osobně jsem přesvědčen, že nové pravomoci městské policie povedou ke zvýšení bezpečnosti a kázně v oblasti dopravy,“ prohlásil ředitel MP Vladimír Kotrouš.
Přílohy:
- Modelové situace, Přehled dopravních přestupků, které mohou řešit strážníci MP /DOC, 55 kB/
- Lokality vybrané pro instalaci radarů /PDF, 873 kB/
V Praze 29. 6. 2006
Oblast právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti spadá do působnosti náměstka primátora hl. m. Prahy Mgr. Rudolfa Blažka