Oslavy Karlova mostu budou velkolepé
Celé čtyři dny budou trvat oficiální oslavy 650. výročí položení základního kamene Karlova mostu. Od 6. do 9. července se jim podřídí také život v centru města.
16. května 2007
„Slavnosti se budou konat 6. až 9. července, a budou je provázet rekonstrukce různých historických událostí,“ uvedl radní Milan Richter. Oslavy budou hlavním lákadlem letošní turistické sezony. Ostatně, Karlův most je i námětem stánku, který hlavní město letos reprezentuje na veletrzích cestovního ruchu na celém světě.
Všechno kromě defenestrace
Pražané se mohou těšit na rytířské turnaje, středověké vojenské ležení, ukázky výroby zboží nebo středověkou hudbu. Radnice uspořádá také historický průvod ze Staroměstského náměstí na Karlům most, kde císař Karel IV. opět položí základní kámen. „V návrhu oslav byly rekonstrukce různých historických událostí, například také první pražské defenestrace, ale z té sešlo, protože příliš s dějinami mostu nesouvisí,“ uvedl radní Richter.
Mnohem příjemnější než defenestrace budou zcela určitě koncerty, jež mají probíhat na plovoucím podiu na Vltavě. Nad hladinou řeky se rozezní klasická i populární hudba. Součástí oslav bude i otevření Muzea Karlova mostu, které se chystá v Křížovnickém klášteře, kde jsou k vidění i základy původního Juditina mostu.
Mince, známky a newyorský starosta
Oslavy doprovodí i další významné akce. Magistrát chystá vydat knihu o Karlově mostě, a Česká národní banka nechá razit pamětní zlaté a platinové medaile. Vyjdou také známky.
Oslav se s největší pravděpodobností zúčastní i prezident republiky, který stejně jako další významné osobnosti dostane kazetu s originálním kamenem ze základů osmého mostního pilíře. Dalším z pozvaných je například bývalý starosta New Yorku Rudolph Giuliani jako představitel partnerského města. Oslavy mají stát méně než 11 milionů korun. Na realizaci oslav vypíše radnice výběrová řízení.
Zatím se nerozhodlo, zda bude vrchol oslav 9. července, kdy roku 1357 v 5.31 hodin položil císař Karel IV. základní kámen mostu. Nicméně rada již schválila předběžný program oslav:
6. - 8. července „Pražské historické léto“ - (Staroměstské náměstí)
V rámci této akce budou moci návštěvníci okusit atmosféru historické Prahy Bude možné spatřit dobové rekonstrukce událostí českých dějin s ukázkami ze života středověkého města za vlády Karla IV.
- Pátek 6. července
Rytířský turnaj - boj v sedle, pěší boj mečem muže proti muži, skupinová bitva, středověká drezúra. Středověké vojenské ležení - meléé rytířů, bubeníků, trubačů, sokolníků, lučištníků, potulných muzikantů, kejklířů, markytánek, fakírů, košíkářů, a provazníků doplněné o rytířské stany, dobové vybavení tábora, vystavenou zbroj jízdních rytířů, pokladnice, vozy a koně. Ukázky výroby mastí, tkalcovský stav, kovárna a dílna na výrobu luků. Středověká hudba - pravá gotická hudba provedená různými soubory na replikách původních hudebních nástrojů za využití historicky doložených partitur. - Sobota 7. července
Výprava Jana Smiřického ze Smiřic a Hynka Koldštejnského z Valdštejna na Staroměstskou radnici - pouliční bitky mezi Smiřickým, Koldštejnským a srocenými davy pražanů radikální husitské denominace. Středověké vojenské ležení a ukázky výroby mastí, tkalcovský stav, kovárna a dílna na výrobu luků. Středověká hudba.
2. – 9. července „Gotické městečko Na Kampě“
Historické ukázky řemesel a života ve středověkém městě za vlády Karla IV. umístěné v prostoru ulice Na Kampě, kde v těsné blízkosti Karlova mostu bude postaveno vojenské ležení a trh. Kupecká cesta - stánky s dobovými tovary - repliky chladných zbraní, historické sklo a výroba předmětů z rohoviny, výroba svíček, prodej medoviny. Středověké vojenské ležení, ukázky výroby kožených výstrojních doplňků a středověká hudba.
8. července „Historický průvod Prahou – rekonstrukce položení základního kamene“
(Staroměstské nám. - Kampa)
Historický průvod ze Staroměstského náměstí na Karlův Most za účasti předních představitelů politického a kulturního života České republiky. Rekonstrukce položení základního kamene. Průvod (v čele s císařem Karlem IV. a chotí, královskou družinou, zástupci šlechty, měšťany, pražskými cechy, hudebníky a obecným lidem) se bude ubírat na Kampu k položení základního kamene mostu. Na vozech s obrněnou stráží pojede královská pokladna a „základní kámen“ mostu opracovávaný do poslední chvíle kameníkem.
6. - 8. července „Pilíř Karlova mostu“ (Křížovnické náměstí)
Trojrozměrná replika pilíře Karlova mostu (upoutávka) umístěná před muzeem Karlova mostu na Křížovnickém náměstí. U ní budou situovány panely informující o nejzajímavějších okolnostech vzniku a provozu Karlova mostu. Hostesky budou s příchozími hrát hádankovou soutěž - budou rozdávat kartičky s otázkami ve třech světových jazycích, které budou návštěvníci vyplňovat, hostesky vyhodnocovat a odesílat výherce (kteří zodpovědí 3 otázky) pro výhru do prostor Muzea Karlova mostu. Zároveň s otázkami budou dostávat hráči skládanku s informacemi o Karlově mostě, kde odpovědi na otázky budou moci nalézt, a tak se hravou formou dozvědí o Karlově mostě to nejdůležitější z jeho historie.
7. – 8. července „Pocta Karlovu mostu“
Koncerty odehrávající se na pontonech ukotvených pod Karlovým mostem. Karlův most a nábřeží poskytne přirozené hlediště pro širokou veřejnost.
9. července „Slavnostní vzpomínkový akt“
Slavnostní akt připomínající položení základního kamene za účasti prezidenta, primátora Prahy a primátorů hlavních měst zemí Evropské unie. Uložení „Schránky paměti“ s podpisy a poselstvím všech zúčastněných představitelů EU a ČR do podzemí Karlova mostu.