Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu
Zdroj: ČRo Radiožurnál Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 6. dubna 2018, 17:18
Jan Moláček, moderátor: Předsednictvo sociálních demokratů potvrdilo konec jednání s hnutím ANO o vládě. Ta zkrachovala včera. ČSSD nedostala ani jeden z dvojice resortů – finance a vnitro – které označovala za pojistky proti možnému střetu zájmů Andreje Babiše v podnikání a trestním stíhání. Další postup bude sociální demokracie řešit zítra, kdy v Hradci Králové pokračuje její přerušený sjezd. Příštích 20 minut budu mluvit s PetremDolínkem, poslancem za ČSSD a náměstkem pražské primátorky. Vy jste se právě vrátil z jednání předsednictva sociální demokracie. Jaká tam panovala atmosféra?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Nálada tam byla poměrně poklidná. Většina kolegů (a byli tam přítomni i poslanci, nejen členové předsednictva) vyjádřila absolutní souhlas s tím, jak postupoval vyjednávací tým, a především s těmi včerejšími závěry, a nakonec to bylo potvrzeno tím, že jednomyslně bylo přijato usnesení, které jste před chvílí citoval.
Jan Moláček, moderátor: Překvapil vás krach těch jednání? Očekával jste, že povedou k dohodě o vládě?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já jsem v předchozích dnech sám za sebe dával najevo, že si myslím, že ta jednání nemohou dopadnout dobře, a ani jsem si nemyslel, že by bylo dobře, aby byla uzavřena nějak ukvapeně, nicméně sociální demokracie udělala maximum pro to, abychom našli programovou shodu se silnějším partnerem ANO a abychom si pak v té shodě o programu také byli schopni říct, jaká je shoda na případném propojení nebo personálním složení té vlády tak, aby v případě, že je někdo ve střetu zájmů nebo má problémy jako pan premiér v demisi, existovaly pojistky a mechanismy, aby třeba buď premiérem nebyl, nebo aby tam byly takové mechanismy, které by zaručily, že jsme schopni zabránit střetu zájmů. Bohužel se to nepodařilo. Svědectvím, že tam nějaké problémy jsou, bylo to, že si hnutí ANO vzalo týden na přemýšlení. To znamená, bylo jasné, že oni sami vnímají, že všechno není tak jednoduché...
Jan Moláček, moderátor: Bylo vůbec rozumné jít do jednání po poměrně razantně prohraných volbách s 5krát silnějším partnerem, navíc s tím, se kterým se spolupráce ČSSD nevyplatila, už když v ní hrála roli toho silnějšího (v té minulé vládní koalici)?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Voliči zvolili sociální demokracii do Poslanecké sněmovny s menším ziskem, než bychom si představovali, nicméně je naší povinností a chceme pracovat ve prospěch ČR, to znamená plnit program sociální demokracie, který byl podpořen ve volbách (a tuto formu vlády se mohl za jistých okolností pokusit naplnit program sociální demokracie), a především pokračovat kontinuálně v tom, co se dařilo minulé čtyři roky – zvyšovat platy, důchody, podržet trend nízké nezaměstnanosti, dělat další pozitivní kroky v oblasti vysokého školství a vědy. Přesto, že jsme viděli, že to bude těžké (a ukázalo se, že to bylo těžké, a nakonec to neuspělo), u nás byl trend a ambice pokusit se pro ČR napomoci v sestavení většinové vlády, která nebude v demisi, ale bude mít plný mandát a bude moci plně rozhodovat o ČR.
Jan Moláček, moderátor: Vy jste v těch jednáních dosáhli určitých programových ústupků ze strany hnutí ANO, na programových věcech ta dohoda nevázla. To znamená, jestli vaší prioritou bylo pokračovat v té práci, jak říkáte, tak bylo správné, že ČSSD trvala na vnitru nebo na financích jako podmínce své spolupráce?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Ani u toho programu to nebylo nikterak jednoduché. Více než dva týdny odborníci obou stran pracovali na nalezení kompromisu, nakonec bylo, tuším, 17 bodů, které nebyly úplně dojasněny – ty se právě dojasňovaly ještě za účasti obou dvou předsedů, tedy pana Babiše a pana Hamáčka. Zásadní body, jako je vyplacení nemocenské od prvního dne nemoci nebo např. to, abychom mohli i nadále posilovat růst mezd a další věci, které jsou obsaženy v těch bodech, se podařilo nalézt. A to bylo velmi důležité. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že od začátku sociální demokracie i delegáti sjezdu zkonstatovali (a i před volbami jsme to říkali našim voličům), že je pro nás velmi problematické, abychom byli ve vládě, kde je trestně stíhaná osoba, která má navíc střet zájmů v rámci svého podnikání a soukromých aktivit mimo politiku. Proto jsme přišli s nabídkou, abychom měli nějaké pojistky ve vládě, kdy můžeme potom garantovat, že by střet zájmů neprobíhal. V dohodě o programu jsme dosáhli mnoha věcí. Ani ústupek, že bude pan premiér veřejně deklarovat, že když by byl odsouzen nebo něco podobného, tak ihned odejde z mandátu premiéra, nebyl akceptován. A nakonec nic, co by vedlo k tomu, že by tam byla nějaká pojistka pro to, aby se neděly věci, o kterých jsem před chvíli mluvil, se ze strany ANO nestal.
Jan Moláček, moderátor: To znamená, vy máte podezření, že by premiér Babiš, případně hnutí ANO mohli nějakým způsobem ovlivňovat třeba vyšetřování kauzy Čapího hnízda?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Pevně věřím v nezávislost policie v ČR. A myslím si, že je to jeden ze základních kamenů demokracie u nás, abychom mohli policii důvěřovat. Ale musíme si na druhou stranu uvědomit, že jako koaliční partner, který je slabší než ten dominantní, který ve volbách uspěl výrazně více, musíme mít nějaké pojistky, které by byly účinné. A toto byla jedna z cest, kde jsme chtěli nalézt kompromis (mně samotnému se ten kompromis moc nelíbil, ale naši vyjednavači ho chtěli nalézt). Usnesení sjezdu jasně řeklo, že Andrej Babiš, resp. žádná trestně stíhaná osoba, nemůže být ve vládě, kde bude ČSSD. Přes to všechno pan Babiš tu nabídku, která jde trošku za hranu, nepřijal, a naopak ji velmi nelichotivě a nepříjemně odmítl...
Jan Moláček, moderátor: Uvádíte, že se vám tento kompromis nelíbil, že šel za hranu, já jsem to slyšel od více sociálních demokratů... Měla vůbec nějaká dohoda s Andrejem Babišem šanci projít vnitrostranickým referendem, které sociální demokracie plánovala, nebo to byl od začátku ztracený projekt? Nemusela by ta dohoda být spíše ‚z říše snů‘, aby prošla?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já jsem byl jedním z prvních podporovatelů Honzy Hamáčka na předsedu sociální demokracie. Už když jsme se bavili o tom, že by tu výzvu vzal a kandidoval na předsedu, tak jsem s ním jasně hovořil o tom, že povinností nově zvoleného předsedy, ať to bude on, nebo někdo jiný, je nalézt dohodu o vzniku většinové vlády buď za účasti sociální demokracie, nebo i bez naší účasti, ale tak, aby někdo přišel s nějakým modelem, kde bude 101 nebo více poslanců podporovat vládu, která bude moci vést ČR. Proto beru za velmi správné, že Jan Hamáček se jako předseda ČSSD snažil do poslední chvíle dojednat dohodu, byť si nemohl být nikdy jistý, že to strana přijme jako celek, že sociální demokraté budou vítat tu dohodu, tak jak bude navržena, a bylo jeho povinností předložit ji kolegům, aby se všichni mohli vyjádřit.
Jan Moláček, moderátor: A neusnadnil to Andrej Babiš tak trochu vašemu předsedovi, když odmítl ty jeho požadavky? Protože mohlo se stát, že by ta dohoda byla dojednána, potvrzena i vedením strany, ale poté odmítnuta tím vnitrostranickým referendem.
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Myslím si, že body jako vyplacení zálohovaného výživného, tak aby matky samoživitelky nebo otcové, kteří mají na starosti děti a jejich bývalý partner jim nepřispívá peníze podle soudu a podobně, to všechno, co jsme tam dokázali dohodnout, ty těžké kompromisy, by pro každého člena při rozhodování v referendu o hlasování o vládě byly velmi důležité a každý člen by hodně zvažoval, zda být pro tu vládu nebo ne, protože ta programová část se ve finále podařila vyjednat velmi zajímavě. Ale myslím si, že je v tuto chvíli lepší, že vedení strany jasně odmítlo, když nejsou funkční mechanismy, aby ta vláda vznikla.
Jan Moláček, moderátor: Zítra pokračuje v Hradci Králové sjezd vaší strany. Začal v únoru, vy jste tehdy s ostatními místopředsedy odstoupil, místopředsednické posty se budou obsazovat právě zítra... Budete o místopředsednickou funkci opět usilovat?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Nebudu, ale jsem si vědom, že by tam měli být ve vedení zastoupeni lidé z regionální politiky, a proto jsem dohodnut na tom, že velmi silně podporuji pana hejtmana Netolického z Pardubického kraje, který by se mohl této funkci věnovat. Mohl by garantovat to, co jsem dělal poslední rok já, to znamená propojení krajské úrovně strany s poslanci. On by podle mě byl velmi dobrým kandidátem, který má i důvěru voličů ve svém kraji, a doufám, že bude zítra zvolen.
Jan Moláček, moderátor: A proč nebudete kandidovat vy osobně?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Myslím si, že těch povinností, které mám nyní, je opravdu hodně. V Praze je určitě potřeba dodělat řadu projektů anebo rozjet takové projekty, jako jsou metro D (to je pro celou ČR, ne pouze pro Prahu – celá republika potřebuje větší síť metra v Praze) a další věci, které jsou důležité v Poslanecké sněmovně, jako je zrychlení/možnost jednoduššího výkupu pozemků pro dálnice, obchvaty apod. Takže se budu plně věnovat této oblasti, budu samozřejmě poskytovat maximální podporu celému vedení ČSSD a jsem rád, že ještě jiní, kteří nebyli ve vedení, budou mít šanci předvést něco ve prospěch lidí a sociální demokracie.
Jan Moláček, moderátor: Ještě bych se rád zdržel u tématu toho, co bude sociální demokracie dělat v budoucnu. Zřejmě to tedy bude opoziční práce. Prospěje podle vás sociální demokracii, jejímu vnímání u voličů to, že bude v opozici?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já hlavně velmi dobře vnímám dnešní usnesení předsednictva za účasti poslanců ve smyslu, že nyní si každý z těch poslanců jasně uvědomí a uvědomuje, že jsme v opozici. Dosud, poslední dva, tři měsíce ještě někteří poslanci dokončovali ty bývalé vládní projekty, doteď tam byly některé pokusy o zrušení některých zákonů od minulé vlády, to znamená, dosud bylo prostředí ve sněmovně ‚vykolíkováno‘, ale myslím si, že dnešek je zlomový, příští týden začíná poslanecká schůze, kde bude jednoznačně vidět opoziční práce sociální demokracie. Nevýhodou samozřejmě je, že u některých zásadních bodů nám koalice, resp. ANO ve spolupráci s SPD a komunisty, nedovolí hovořit. Když nám neschválí programy schůzí třeba o GIBS nebo České poště, tak můžou mluvit pouze ti, co mají přednostní právo. Ale většina poslanců tím pádem nemůže mluvit. Takže budeme doufat, že dostaneme důležité body na program jednání řádných schůzí, tak abychom o tom mohli hovořit všichni, a myslím si, že opoziční práce bude u nás stejně kvalitní, jako by byla vládní. Když zde byly vlády pana Nečase a pana Topolánka, tak i v tu dobu sociální demokracie byla schopna fungovat a pracovat a přinášet zajímavé návrhy, a budeme na tom trvat dále. A hlavně – podařilo se nám s ANO dojednat něco programového. A když už ANO na to jednou kývlo, tak nevidím důvod, proč bychom to s nimi i přes to všechno nemohli v té sněmovně prosadit, resp. donutit je, aby se k tomu přihlásili.
Jan Moláček, moderátor: Očekáváte, že vznikne nějaká oficiální vládní spolupráce na tom půdorysu, který jste jmenoval, to znamená ANO, KSČM a SPD?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já nevím, jestli je potřeba něco zoficiálnit, když už to oficiálním je... Podívejte se na drtivý počet stěžejních hlasování v Poslanecké sněmovně. Tam jako namazaný stroj funguje spolehlivá sto patnáctka, to znamená ANO, SPD a komunisté. O všem hlasují velmi otevřeně spolu, i v personálních věcech. Když jednou zaškobrtli, tak to potom narychlo nějak napravili, ale jinak si myslím, že je to úplně jasné, každý to musí vidět. A ono je to ještě lépe vidět, když se podíváte na ty přenosy z Poslanecké sněmovny: Když se předseda klubu komunistů podívá na předsedu klubu ANO, mrkají na sebe, jestli ano, nebo vrtí hlavou, že ne, a podle toho hlasují celé kluby... Myslím si, že ta koalice je tam zcela zjevná. A je teď samozřejmě na představitelích těchto tří stran, zda si budou schopni přiznat, že se spolu už nyní pokoušejí vládnout.
Jan Moláček, moderátor: Pokud spolu vládnout budou, tak to zřejmě bude vláda, která bude klást velký důraz na různé, řekněme, populistické kroky, přidávání různým skupinám obyvatel... Bude se ČSSD proti tomu nějak vyhraňovat? Protože to jsou často také vaše voličské skupiny (sociálně slabší občané, důchodci apod.).
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já na růstu platů nebo důchodů nevidím vůbec nic populistického. Stejně tak nevidím nic populistického na tom, zachovat bezplatnou zdravotní péči. To jsou klasické body, které sem vždycky přinesla sociální demokracie, dařilo se nám je prosazovat a budeme dále lídry v těchto oblastech...
Jan Moláček, moderátor: Teď se ale možná budete muset z opozičních lavic dívat na to, že to dělá někdo jiný...
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: V žádném případě. My máme body, které jsou jasně dány, a je nám jedno, kdo je ve vládě – jestli jsme tam my nebo jsme v opozici. A za těmi body budeme stát. A jestli se k nám přidá 115 jiných poslanců... Je to na jejich zvážení. My budeme jasně ty věci říkat jako nyní: Chceme, aby byla nemocenská proplácena od prvního dne nemoci, chceme zálohované výživné, chceme zachovat bezplatné zdravotnictví, chceme, aby důchody rostly rychleji, dovedu si představit i provázání růstu důchodů s růstem mezd, aby to skutečně rostlo obdobně. To všechno my chceme. A jestli si tady nějaká jiná ‚komunisticko-ANO‘– (a teď nechci říct úplně) -‚extremisticky‘ pojmenovaná skupina přidá... Je to na nich. Doufám, že zdravý rozum tam vyhraje. A myslím si, že u STAN, lidovců nebo Pirátů často najdeme podporu.
Jan Moláček, moderátor: Prahu a samozřejmě nejen ji, ale i další města v ČR čekají komunální volby na podzim. Vy budete kandidovat, předpokládám, za sociální demokracii, za niž jste teď náměstkem pražské primátorky. Už víte, jestli budete lídr kandidátky, nebo z jakého místa do těch voleb půjdete?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Lídr rozhodně nebudu, spíš budu na nižších místech kandidátní listiny, ale rád kolegům pomůžu s tou zkušeností, kterou mám v rámci volební kampaně. Ale pro nás jako pro sociální demokracii je důležitá jedna věc: Jsou zde neustále snahy jak ze strany hnutí ANO, tak některých jiných pravicových stran, aby byla Praha zase po letech rozdělena na pět volebních obvodů. To je pro nás nepřijatelné, protože pak by si Pražané nemohli vybrat sami svého primátora, ale byli by donuceni, aby hlasovali jenom pro jednu pětinu kandidátní listiny. Takže oni by si nemohli vybrat svých 65 zastupitelů. Pouze ta část pětinová, co by na ně zbyla, o té by mohli hlasovat, a to mi přijde velmi nedůstojné a protidemokratické. Proto teď budeme v prvé řadě svádět boj (nyní v dubnu), aby byla Praha jedním volebním obvodem. Mám velkou radost, že jsou na naší straně v tomto boji lidovci, Piráti i členové STAN. A doufám, že budeme mít většinu zastupitelstva, abychom prosadili, že Praha bude jeden volební obvod... Také Zelení nás v tom určitě podpoří. A potom budeme připraveni říct jméno našeho lídra.
Jan Moláček, moderátor: Vy jste mj. radním pro dopravu, tedy oblast, jejíž stav vnímají Pražané velmi kriticky. Souhlasíte s tímto vnímáním pražské dopravy?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Stav dopravy vnímám od svého nástupu také kriticky, a proto dělám maximum pro to, aby se ta kritická místa opravovala – aby se opravovaly komunikace, aby bylo méně výtluků, aby se staré, zašlé ulice, jako bylaHusitská a Koněvova, proměnily v ulice, kde najdete i zeleň a lavičky a kde jsou bezpečné přechody, a kde posilujeme prvky jak pro pěší, tak ale zároveň, kde jasně oddělujeme auta od cyklistů tak, aby i řidiči byli při svém řízení v bezpečí (aby se jim třeba nestalo, že jim tam nějaký cyklista neopatrně vjede pod kola). Bezpečnost jak pěších, tak cyklistů a řidičů je pro mne na prvním místě. A samozřejmě to přináší nepříjemnosti. Uzavírky velkých silnic jsou vždycky velmi nepříjemné. Také musíme opravovat tramvajové tratě – máme v Praze přes 130 km tramvajových tratí. To znamená, že jich každoročně pěknou řádku kilometrů musíme opravit, jinak by nám praskaly a byly by neustále havárie.
Jan Moláček, moderátor: Jinak by se mohlo stát, co se stalo třeba s některými pražskými mosty, z nichž jeden zkolaboval a jeden musel být zavřen, protože byl ve stavu, který neumožňoval jeho provoz... Proč to muselo dojít tak daleko?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: V případě Libeňského mostu byly komplikace vinou aktivistického přístupu některých sdružení a zastupitelů, kteří rozsoutěženou soutěž na zbourání a postavení nového mostu v Libni zastavili většinovým usnesením, a vinou toho jsme dva roky připravovali podklady pro novou soutěž.
Jan Moláček, moderátor: Ale tam šlo o zachování Libeňského mostu... Jestli dobře chápu, o čem mluvíte vy, tak tam šlo o snahy Libeňský most jakožto historickou památku zachovat. To znamená, oni nebránili její opravě...
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Ano, ale když jsem nastoupil s kolegy do zastupitelstva, tak jsme zdědili usnesení, kde bylo jasně řečeno, že most se má zbourat a postavit nový. Předchozích 10 let se pracovalo na získání stavebního povolení na nový most a nebyly podklady na rekonstrukci. Rekonstrukce takového mostu potřebuje úplně jiné podklady. A tam vyhrál názor, že most by se měl opravit. Proto jsem dva roky získával veškeré podklady pro projektanty, aby mohli most opravit, případně, ale od všech těch ústavů (Kloknerova ústavu, ČVUT a dalších, které jsem použil a s nimiž jsem konzultoval) jsem se nakonec dozvěděl, že lepší je most zbourat. A do toho jsme zjistili ve výpočtech, že dvě místa jsou kritická, resp. čtyři a dvě velká místa jsou kritická, pro nosnost mostu, a museli jsme jej podepřít. Takže za pět týdnů jsme jej podepřeli a nyní po mostě opět jezdí bez problémů tramvaje a auta.
Jan Moláček, moderátor: To podepření a uzavření následovalo krátce po zřícení Trojské lávky, kde se zranilo několik lidí. Tam řada lidí volala po vašem odstoupení. Vy jste toto volání nevyslyšel... Necítíte se zodpovědný za to, že ta situace došla takto daleko? Protože informace o havarijním stavu té lávky byly k dispozici.
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: V Praze máme 600 mostů a 100 lávek pro pěší. To je velké penzum. Máme odbornou firmu, která má na starost správu našeho majetku, tedy TSK (Technická správa komunikací). Tato firma si vzala firmu Pontex, která právě z důvodu, že ta lávka nebyla v nejlepším stavu, ji dvakrát ročně přeměřovala (hodnoty této lávky) a říkala, že může být dále v provozu nebo co se musí stát v příštích měsících. Několik dnů před zborcením té lávky od firmy Pontex přišlo potvrzení na základě jejich analýzy, že lávka je ve stavu, kdy může být využívána. To znamená, pokud mám takovéto podklady od podřízených organizací města a od jejich subdodavatelů, tak nemohu a nejsem schopen...
Jan Moláček, moderátor: Ale ty organizace jsou podřízené vám, vy jste je nějakým způsobem vybral, spolupracujete spolu, vy s nimi komunikujete. Vy nesete politickou zodpovědnost. Nebo vy žádnou necítíte?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: V tomto případě ne, protože pokud má správce lávky vysoutěženou firmu, která na trhu běžně poskytuje služby v oblasti statiky a nosnosti mostů, a ta firma vám ještě několik dnů před zhroucením lávky řekne, že lávka může být využívána, tak já opravdu nemám k dispozici jiné údaje, na základě kterých bych pokračoval dál. Cítil bych odpovědnost, kdybych během toho nepřipravoval novou lávku. My již přes rok a půl připravujeme projekt nové lávky, bylkonzultován s IPR-em, byly připravovány architektonické soutěže... To znamená, konali jsme kroky pro nahrazení té lávky v budoucnu, až by nemohla sloužit, resp. až by nám bylořečeno ‚nyní už ji musíte zavřít‘.
Jan Moláček, moderátor: Praha 1 uvažuje o zákazu cyklistické dopravy na pěších zónách. Nevydává se naše metropole úplně opačným směrem než jiná města v Evropě, která cyklistickou dopravu naopak maximálně podporují?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já se s takto paušálním zákazem nejsem schopen ztotožnit. Praha se proti tomuto postupu odvolala. Já chápu, že např. v Celetné ulici a na Staroměstském náměstí by někdy ve všední dny a o víkendech od devíti dopoledne do šestnácti, osmnácti hodin neměli cyklisté jezdit, tam jsou opravdu stovky turistů a Pražanů a kola se tam už nevejdou, ale většinově má Praha 1 sloužit pro cyklisty, stejně jako pro pěší a všechny další, a nemohu se s tímto ztotožnit.
Jan Moláček, moderátor: To znamená, že ten zákaz nepřijde?
Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Praha 1 má právo ho sama vydat, ale my děláme veškeré kroky pro to, abychom jim to znemožnili...