Petra Kolínská » Praha je světová také díky UNESCO
Zdroj: blog.aktualne.cz | Kategorie: Blogy Vydavatel: ECONOMIA, a.s. Autor: Petra Kolínská 8. prosince 2017, 12:48
Projev přednesený při příležitosti zahájení dvoudenní mezinárodní konference Praha Světová k oslavě 25. výročí zápisu historického centra Prahy na Seznam světového dědictví UNESCO.
Vážené dámy, vážení pánové, vážení organizátoři, vážení panelisté, vážení hosté,
25. výročí zápisu historického centra Prahy na Seznam světového dědictví UNESCO je důležitým milníkem, příležitostí pro hodnocení minulosti i výzva k pohledu do budoucnosti.
Začnu několika zajímavými údaji: S územím o rozloze 863 hektarů je Pražská památková rezervace největší městskou památkovou rezervací v ČR a jednou z největších na světě. Památky UNESCO jsou velkým lákadlem pro turisty, kterých do hlavního města jen za loňský rok zavítalo přes 7 milionů. S celkovým počtem 16,8 miliónu přenocování předběhla Praha v loňském roce dokonce takové turistické velmoci, jako je Vídeň, Amsterdam nebo Hamburk.
Členství v UNESCO je jednoznačně konkurenční výhodou. Být v UNESCO se Praze vyplácí, a Pražané to vědí. Jsem proto ráda, že pořádáme tuto konferenci, a že se budeme zabývat otázkou, jak naše členství v UNESCO dále rozvíjet.
Ráda bych využila této příležitosti, abych zmínila důležitý dokument, který je v přípravě a který bude mít zásadní význam pro budoucnost Prahy - Management plán Pražské památkové rezervace.
Management plán přistupuje k historickému jádru města nejen v rovině „hmotných“ prvků – tedy samotné historické zástavby, ale také v rovině „nemateriální“ – tu představují funkce jako bydlení, pracovní aktivity nebo volný čas.
Jeho hlavním cílem je navrátit do historického jádra život. Město musí vytvářet takové podmínky, aby se každodenní bydlení v historickém centru Prahy stalo znovu atraktivní, aby byli lidé ochotní zde bydlet, nakupovat, procházet se, pracovat, jíst, jezdit na kole...
Management plán doporučuje konkrétní kroky, jak máme své dědictví chránit před nevhodnými a nevratnými zásahy. Důležité je, že v autorském týmu jsou nejen zástupci památkářů, historikové, archeologové, ale také architekti a urbanisti, sociologové, demografové, geografové, odborníci na oblast turismu, dopravy. Těším se, že na začátku příštího roku bude dokument připraven k závěrečnému schvalování.
Jak jsem již řekla, tato konference je dobrou příležitostí pro hodnocení a pohled do budoucnosti. Dovolte mi k tomu několik ne slavnostních poznámek.
Věčně ožehavým tématem je výstavba v Pražské památkové rezervace. Kde jinde než zde bychom měli důsledně požadovat, aby všechny novostavby a přestavby probíhaly na základě architektonické soutěže? Veřejný sektor by přitom měl jít příkladem.
S novým živlem v historickém centru souvisí kvalita diskuze mezi památkáři a investory. Přeji si, aby i toto dvoudenní setkání přispělo k větší otevřenosti a ochotě hledat řešení, která i budoucí generace ocení jako kvalitní a životaschopná.
K otevřenému dialogu o budoucí podobě města patří i občanské iniciativy a spolky. Nepochybuji o tom, že tato konference potvrdí důležitost organizovaného občanského hlasu a již nyní chci poděkovat všem spolkům, které jsou aktivní v této oblasti.
I v těchto dnech jsme svědky nešvaru, ze kterého nemá užitek snad nikdo. A totiž, že se o památkově ochraně objektů začne mluvit až ve chvíli, kdy jim hrozí demolice. Zkusme tomuto nešvaru předcházet. Právní prostředí musí být předvídatelné a novější vrstva města si zaslouží větší pozornost. Budu ráda, pokud se zde najde prostor pro debatu, zda a jak chránit hodnotné stavby druhé poloviny dvacátého století
Osobní téma nakonec – dosud nezahojenou ranou na tváři města je symbolická hranice pražské památkové rezervace - severojižní magistrála, která obtéká a izoluje od světa i místo, kde právě sedíme. Pracuji na tom, abychom zúročili tisíce hodin přípravných prací, studií, seminářů a workshopů a Pražané uviděli první fyzické změny k lepšímu již příští rok.
Vážení pořadatelé, vážení hosté, přeji naší konferenci klidný průběh a těším se na řadu inspirativních setkání a myšlenek.
Autor: Petra Kolínská