Photo: Fred Kramer

Retrospektivu nejvýznamnějšího československého reklamního fotografa 50. – 80. let Freda Kramera představuje výstava Uměleckoprůmyslového musea v Praze v historické budově v ulici 17. listopadu. Potrvá do 27. července 2025.

  • 1 minuta čtení
Vizuál výstavy Fred Kramer
Vizuál výstavy Photo: Fred Kramer Autor: UMPRUM

Fotograf Fred Kramer (1913–1994) byl výjimečný muž s výjimečným osudem, který po sobě zanechal nejen mimořádné dílo, ale také na pražské FAMU vychoval řadu profesionálních následovníků.

Už v první polovině 30. let vystavoval na mezinárodních výstavách sociální fotografie po boku Jaromíra Funkeho, Josefa Sudka, Eugena Wiškovského a dalších. V letech 1940 až 1941 po neúspěšném pokusu vystěhovat se do Peru, mohl ještě pracovat pro pražskou židovskou obec a přispívat fotografiemi do Židovských listů. V roce 1942 byl odvlečen do koncentračních táborů, kde živořil až do konce války.

Zásadním milníkem Kramerovy kariéry bylo jeho poválečné zaměstnání v agentuře Press Photo Service Františka Illka a Alexandra Paula, kde se zaměřil na propagační fotografii. U ženských modelů dokázal v černobílých snímcích uplatnit eleganci glamour fotografie. později spolupracoval s několika významnými českými podniky, jako například Skloexport, Jablonex, Centrotex, Ligna či Kovo. Pracoval také pro Liberecké výstavní trhy nebo pražský Dům módy, který představoval výkladní skříň běžným lidem do té doby nedostupných oděvů. Kromě toho pravidelně připravoval reprezentativní kalendáře, na nichž spolupracoval s řadou předních grafiků. Jeho práce v exteriérech i v ateliéru vynikaly nápaditou kompozicí, která čerpala z odkazu avantgardy, technickou brilancí a dokonalou barevnou skladbou. Právě barvy vnášely do jinak šedivé země čerstvý a osvěžující závan života.

Své fotografie představil rovněž na Světové výstavě Expo 58, která symbolizovala období krotkých nadějí a naznačila možné otevření dveří svobody. V následujících letech vytvořil nejvýraznější díla, z nichž se do obecného povědomí nejvíce zapsala jeho takzvaná Košířská madona. Tuto starší reklamní fotografii si v osmdesátých letech vybrali jako svoji značku vydavatelé samizdatové kulturní Revolver Revue.

Výstava je zároveň také poděkováním paní Heleně Kramerové (1915–1998) za velkorysý dar do sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Doprovodné programy výstavy:

  • Komentované prohlídky s kurátorem:

22. 4., 27. 5., 24. 6. vždy v 18 hodin

  • Přednášky:

Fotograf Fred Kramer. Rub a líc života a reklamy. Jan Mlčoch, 6. 5. v 18 hodin

Bohémové, epigoni, kutilové a outsideři módy. Tomáš Pospěch, 20. 5. v 18 hodin

Vzpomínka na Freda. Dušan Šimánek a Jan Mlčoch, 3. 6. v 18 hodin

 

22. dubna 2025
22. dubna 2025