Podmínky pro podnikání v oblasti cestovního ruchu-záznam rozhovoru náměstka primátora hl. m. Prahy Mgr. Rudolfa Blažka s redaktorem Milanem Bouškou, vysílaného v programu rozhlasové stanice Český rozh

Hlavní město Praha předložilo tento návrh novely příslušného zákona z toho důvodu, že již řadu let činí problémy rozdílná úroveň turistické, průvodcovské služby, která je poskytována ze strany příslušných průvodců, a je pravda ta věc, že každá země na západ od Evropy, od nás, si chrání to své kulturní historické dědictví a výklad, řekněme popis těchto věcí ve směru k turistům, k cizincům, kteří si i podle toho samozřejmě utvářejí názor na ten který národ, zemi, město.

Podmínky pro podnikání v oblasti cestovního ruchu

 

 

 

ČRo 6 | 10.10.2004 | 18:10 | pořad: Názory a argumenty


Daniel RAUS, moderátor
--------------------
A nyní se bude mluvit o cestovním ruchu, konkrétně o průvodcovských službách. Slovo má Milan Bouška.

Milan BOUŠKA, redaktor
--------------------
Roční výročí svého projednávání v Poslanecké sněmovně bude moci za pár dnů oslavit návrh zastupitelstva hlavního města Prahy na vydání zákona, kterým se mění zákon o některých podmínkách v oblasti podnikání cestovního ruchu, který se dostane do druhého čtení. Ten návrh se týká pouze jedné oblasti podnikání v cestovním ruchu, a sice průvodcovských služeb. Magistrát tak chce pokračovat touto formou v řešení některých neuspokojivých jevů v našem hlavním městě. Po taxikářích a zastavárnách tak přišli na řadu průvodci, kteří provázejí především zahraniční turisty naší stověžatou matičkou. Problém, který vedl magistrát k tomuto postupu, je celkem prostý. zahraniční výprava, která přijede na návštěvu Prahy, si s sebou obvykle přiveze také svého průvodce, který ovšem nemusí být vždy odborně a znalostně na výši, a tak káže bludy jak o naší historii, tak o městě samém. Druhá pravda však také je, že takovýto průvodce, na rozdíl od toho tuzemského, nemusel až dosavad splňovat žádná kvalifikační kritéria a stejně tak nepodléhal nějaké registraci či dokonce koncesi, a to s sebou přináší další efekt v podobě zisku z poplatků a daní, které by za jiných okolností musel odvést, a který koncesovaný a registrovaný průvodce tuzemský pochopitelně odvádí. Snahou tedy je, aby se nejen zlepšila kvalita těchto služeb, ale také došlo k nápravě nerovných podmínek. Proč magistrát zvolil právě tento druh řešení, na to jsme se zeptali náměstka primátora hlavního města Prahy Rudolfa Blažka, který bude tento zákon příští týden před poslanci obhajovat.

Rudolf BLAŽEK, náměstek primátora hlavního města Prahy
--------------------
Hlavní město Praha předložilo tento návrh novely příslušného zákona z toho důvodu, že již řadu let činí problémy rozdílná úroveň turistické, průvodcovské služby, která je poskytována ze strany příslušných průvodců, a je pravda ta věc, že každá země na západ od Evropy, od nás, si chrání to své kulturní historické dědictví a výklad, řekněme popis těchto věcí ve směru k turistům, k cizincům, kteří si i podle toho samozřejmě utvářejí názor na ten který národ, zemi, město. No a my samozřejmě raději bychom pochopitelně, aby ta úprava byla plošná, na druhou stranu se domníváme, že je, pravda, problém jiný Praha, jiný problém jsou památky UNESCO, kterých je v České republice dvanáct, a něco jiného jsou asi třeba řekněme další lokality. A současně se domníváme, že stejně jako je problematika pražské taxislužby specifická a Prahu trápí a chceme to řešit, i náš předklad do Poslanecké sněmovny, protože všude jinde v zásadě mimo území hlavního města Prahy v České republice toto je nějakým způsobem vyřešeno ke spokojenosti a funguje to, ta Praha v tomhletom tu specifičnost má. Tak stejně tak my bychom rádi, aby toto bylo řešeno minimálně v té Praze a navrhujeme to cestou vyhlášky obce, nikoliv cestou plošné úpravy, ale pokud teda některá z těch obcí, kde jsou ty památky světové UNESCO dislokovány a jsou prohlášeny za památku, tak bude mít pocit, že je potřeba tu turistickou činnost, tu průvodcovskou činnost regulovat více, stanovit další podmínku odborné zkoušky, což my se domníváme, že v Praze by bylo záhodno a potřebné, tak to může učinit. Pokud ne, tak to zmocnění k vyhlášce má tu výhodu, že samozřejmě ta obec se tím zabývat nemusí, pokud to necítí jako problém.

Milan BOUŠKA, redaktor
--------------------
Ten zákon samozřejmě by měl mít i svou sankční část, protože vy chcete, aby ti průvodci splnili teda ty podmínky, s čím počítáte, jaké sankce by tam měly být?

Rudolf BLAŽEK, náměstek primátora hlavního města Prahy
--------------------
Ta sankce není uvedena v tomto zákoně, nicméně obecně, jestliže město nebo obec vydá vyhlášku a tu vyhlášku někdo nedodržuje, tak může dostat pokutu až do výše třiceti tisíc korun ve správním řízení za nedodržování této vyhlášky a jedná se o jakoukoliv obecně závaznou vyhlášku obce, pokud je k tomu obec zmocněna ze zákona. Čili tato sankce tam je jednoznačně obecně v přestupkovém zákoně definována.

Milan BOUŠKA, redaktor
--------------------
Ten zákon se projednává už od loňského října, tedy za několik dnů, přesně sedmadvacátého bude mít roční výročí projednávání. Jak vidíte budoucnost toho zákona, protože sám jste říkal, že jsou tam rozpory ve výkladu. Výbory se také rozporuplně k tomu postavily. Zatímco výbor pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí návrh nedoporučil přijmout, tak naopak hospodářský vývoj to doporučil a vláda ve svém vyjádření se k tomu staví také negativně.

Rudolf BLAŽEK, náměstek primátora hlavního města Prahy
--------------------
Já bych řekl, že konkrétně vláda se k tomu staví negativně proto, že se domnívá, že to je v rozporu s legislativou Evropské unie. To je věc skutečně asi výkladu a názoru. My máme výklady opačné, protože se domníváme, že je samozřejmě problém s tím plošným omezením, ale individuálně ke konkrétním lokalitám, v rámci obce třeba ke konkrétním památkám to lze. Čili tento spor s vládou, bych řekl, že je především systémový v tom, že se domnívá, že je v rozporu s právem Evropské unie, což my nikoliv, ale to skutečně rozsoudit nemůžeme my. Druhá věc je ta, že my se domníváme, že ten problém je palčivý, je potřeba ho řešit. O tomto jsme přesvědčili hospodářský výbor. Nepodařilo se nám to u toho druhého výboru. To je spíš otázka asi na pány předsedy těchto výborů, na jednotlivé poslance, ale pravdou je to, že ani v tom výboru pro veřejnou správu nepadla v rámci diskuse věta, že to není potřebné, nebo že by to byl absolutně nesmyslný návrh, který nemá logiku, a který by neměl přinést kvalitnější prostředí v této oblasti. Já myslím, že spíš je spor o tom, jestli touto cestou, kterou my jsme navrhli, jíti. Upřímně řečeno, musím si trochu postěžovat na práci ministerstva pro místní rozvoj, které garantovalo, když jsme toto předkládali do Poslanecké sněmovny, a proto to trvá více jak rok, to projednávání, že na jednu stranu má významné připomínky k tomu návrhu jako takovému, nicméně tu matérii by rádo upravilo nějakým plošným návrhem, který by řešil vlastně de facto tuto průvodcovskou činnost, tuto odbornou zkoušku na celém území České republiky jednotným způsobem, ale za dvanáct měsíců v podstatě z ministerstva pro místní rozvoj, přestože v rámci projednávání například v hospodářském výboru byl zástupce ministerstva opětovně, bylo přislíbeno, že se tedy ministerstvo bude tím bude intenzivně zabývat, tak k tomu nedošlo. Takže stále tam leží ten náš původní návrh, který řeší pouze teritoriálně dvanáct památek UNESCO v České republice a v zásadě je to ,pravda, především problém hlavního města Prahy. Neřeší to plošně po celé České republice. Nám nejde o to, abychom za každou cenu prosadili náš návrh. Nám jde o řešení toho problému, a jestli Poslanecká sněmovna na základě návrhu ministerstva pro místní rozvoj přijme řekněme lepší úpravu, plošnější úpravu, která bude podle názoru vlády, ministerstva a potažmo sněmovny v souladu s právem Evropské unie, my se tomu vůbec nebráníme. My potřebujeme vyřešit ten problém stejně jako například u pražské taxislužby a pomoci s tímto v legislativě. A jestliže to bude mít jinou podobu, je nepodstatné. Podstatné je pro nás, aby to bylo řešeno, aby Poslanecká sněmovna nám pomohla řešit tento problém a dáti možnost teda městu tyto věci garantovat a skutečně udělat i pořádek.

Daniel RAUS, moderátor
--------------------
Příspěvek připravil Milan Bouška.

11. října 2004
11. října 2004