Pospíšil: Praha nesmí přijít o svou Epopej
1. 6. 2023, Tisk, Metro - Praha, Deník, MAFRA, a.s., Jiří Pospíšil
Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse Muchy v Praze. Magistrát plánuje dílo vystavit v opravovaném komplexu Savarin, spolek ale toto rozhodnutí kritizuje. Muchova vnučka Jarmila Mucha Plocková uvedla, že je připravena se proti umístění obrazů soudně bránit. Deník Metro se proto rozhodl o problému pohovořit s radním hlavního města pro oblast kultury Jiřím Pospíšilem.
„Pro mě je Alfons Mucha jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas. Kdekoli je výstava Muchových obrazů, ať už je to třeba v Paříži, nebo v Tokiu, vždy přilákala zástupy obdivovatelů. To, čeho svou tvorbou dosáhl, je opravdu obdivuhodné. Nejen proto je mým cílem udělat vše pro to, aby Praha v žádném případě nepřišla o vlastnictví Slovanské epopeje,“ říká pro deník Metro Pospíšil.
Magistrát plánuje Slovanskou epopej vystavit v opravovaném komplexu Savarin. Proč právě tam? A jakou roli v tom sehrává Spolek pro Slovanskou epopej?
Spolek, o kterém hovoříte, zcela pomíjí skutečnost, že zde probíhá několikaletý soudní spor mezi vnukem Alfonse Muchy, panem Johnem Muchou, a Prahou. Spor se týká vlastnictví Slovanské epopeje a bohužel Praha za vlády mých předchůdců soud prvoinstančně prohrála, nedošlo ani k mimosoudní dohodě, o kterou teď usilujeme. V současnosti se tak nacházíme v situaci, že se za hlavní město musíme s panem Muchou domluvit na řešení, které by vyhovovalo jak Praze, tak rodině Alfonse Muchy. Zároveň se snažíme vyřešit umístění Epopeje. Případná dohoda s panem Muchou o jejím umístění do paláce Savarin by mohla vést k tomu, že Praha bude nadále vlastníkem tohoto velkolepého uměleckého díla, tudíž její vlastnictví přestane být zpochybňováno.
Spolek však rozhodnutí umístit dílo do Savarinu kritizuje. Jaké jsou jeho argumenty?
Musím připustit, že tento dotaz by neměl být směrován na mě, nýbrž na druhou stranu. Nicméně argumenty, které jsem zaznamenal v médiích, se mi zdají lehce zavádějící. Pokud Epopej bude umístěna do rekonstruovaného barokního paláce Savarin, nebude umístěna do nějakých nevyhovujících místností. Naopak to bude v nových a uzpůsobených podzemních prostorách, které budou splňovat přísné technické a bezpečnostní normy v souladu s tím, aby nedošlo k poškození uměleckého díla. Hájím veřejný zájem a tím je zachovat vlastnictví.
Umístění Epopeje se řeší skoro sto let. Proč je Epopej takříkajíc takto zakletá?
To je otázka, na kterou bych sám rád znal odpověď. Bohužel nyní sklízíme plody po předchozích vedeních hl. m. Prahy, která nebyla schopna v rámci několika desítek let zajistit v Praze vhodné prostory pro vystavení Epopeje. Což byla podmínka ze strany Alfonse Muchy. Právě kvůli této nečinnosti je John Mucha úspěšný ve vlastnických žalobách proti hlavnímu městu. Pokud se nám podaří spor uzavřít dohodou, což je právě to, oč poslední měsíce intenzivně usiluji, bude Epopej umístěna v Praze v paláci Savarin. Toto umístění sice bude dočasné, na druhou stranu tím Praha získá čas konečně postavit či určit prostory pro definitivní vhodné a trvalé umístění Epopeje.
Plán magistrátu kritizuje také Muchova vnučka Jarmila Mucha Plocková. Co jí přesně vadí? Je pravda, že se chce dokonce soudit?
V minulosti paní Mucha Plocková uváděla, že by si přála, aby vlastnictví Epopeje zůstalo zachováno Praze, tedy v souladu s přáním jejího dědečka. Nyní, když se opravdu s vypětím všech sil snažíme ukončit letitý soudní spor vzájemnou dohodou, se vyjádřila do médií, že sama bude soudně zpochybňovat vlastnické právo Prahy. S paní Mucha Plockovou jsem se v předešlých týdnech několikrát setkal, ale nic takového nenaznačovala. Nerozumím tomu, ale jestli je to pravda, tak tomuto postoji nerozumím a upřímně mne to velice mrzí.
Jaké jsou zhruba náklady na přemisťování díla z bodu A do bodu B? Jistě je to technicky náročné. Dá se to popsat? Jsou nějaká pravidla, která se musejí dodržovat?
Manipulace s takovýmto dílem je vždy technicky a logisticky nesmírně náročná. Nebavíme se jen o tom, že je kvůli choulostivosti pláten zapotřebí zachovávat konstantní teplotu či vlhkost vzduchu, těch aspektů je mnoho. Proto osobně nejsem příznivcem toho, aby Epopej putovala po světě. Je lepší, když ji vystavíme v Praze a turisté budou moci za Epopejí a obecně dílem Alfonse Muchy putovat k nám, než aby to bylo naopak.
Jako radní pro oblast kultury jste jistě v poslední době řešil i příjemnější věci. Na co by měli čtenáři Metra nyní upřít svou pozornost?
V poslední době věnuji skoro veškerý svůj čas na to, abychom se domluvili s potomky pana Muchy. Ještě před několika týdny jsem nevěřil tomu, že se dohoda podaří, poněvadž několikaletý soudní spor se pro hlavní město nevyvíjí zrovna optimisticky. Nicméně musím říct, že můj tým i právníci odvedli mimořádný kus práce. Zdaleka sice není vyhráno, ale naplňuje mě mírný optimismus, že se k dohodě blížíme, byť ještě není zcela uzavřena.
Co bude, když se s potomky dohodnete?
Jestli se tak stane, v což upřímně doufám, bude o ní pak ještě jednat Rada hlavního města Prahy. Jestliže dospějeme ke vzájemné dohodě, a Praha zůstane vlastníkem tohoto uměleckého skvostu, výrazně si oddychnu. A pokud mohu čtenáře Metra pozvat na něco, co s sebou nese méně stresu, tak se kupříkladu v naší Galerii hlavního města Prahy v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí koná krásná výstava známé, bohužel i nedávno zesnulé malířky Jitky Svobodové. Její díla, a nejsou to jen obrazy, ale i nejrůznější plastiky, za návštěvu rozhodně stojí. Proto mohu tuto skvělou výstavu jedině doporučit.