Praha 1 se chystá vybudovat nové podzemní kontejnery

Městská část Praha 1 dnes od Rady hl. m. Prahy dostala formální souhlas k podání žádosti na Ministerstvo životního prostředí o poskytnutí dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí na rok 2010 ve výši 6 839,1 tis. Kč. Jedná se o oblast podpory 4. 1. Zkvalitnění nakládání s odpady. MĆ chce získané peníze použít na financování projektu „Výstavba podzemních kontejnerů“.

  • 2 minuty čtení

 

/Zpráva z 23. jednání Rady hl. m. Prahy 15. června 2010/

 

Městská část Praha 1 dnes od Rady hl. m. Prahy dostala formální souhlas k podání žádosti na Ministerstvo životního prostředí o poskytnutí dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí na rok 2010 ve výši 6 839,1 tis. Kč. Jedná se o oblast podpory 4. 1. Zkvalitnění nakládání s odpady. MĆ chce získané peníze použít na financování  projektu „Výstavba podzemních kontejnerů“.

 

„Finanční prostředky z Operačního programu životní prostředí chce městská část  Praha 1 využít k financování výstavby podzemních kontejnerů na svém území. V této fázi je připraveno 7 míst pro podzemní kontejnery, včetně úpravy okolí, v ulicích Valentinská, Rytířská, Ostrovní, Cihelná, Platnéřská, Na Perštýně a Pohořelec,“ informoval radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Vladislav Mareček. Souhrnný rozpočet na výstavbu podzemních kontejnerů činí 8 743,9 tis. Kč. Dotace je poskytována z Fondu soudržnosti do výše 85 % celkových výdajů projektu, Ty jsou odhadnuty na 8 046,0 tis. Kč. Finanční spoluúčast městské části Praha 1 činí 1 904,8 tis. Kč.

"Podzemní kontejnery se v Praze 1 osvědčily, prvním místem, kde byly nainstalovány, bylo Petrské náměstí. V listopadu 2007 byly uvedeny do provozu další tři, a to na Karlově a Václavském náměstí a ve Vodičkově ulici. Snahou radnice je nadále hledat další lokality, které budou vhodné pro umístění podzemních kontejnerů," popsal situaci v centru Prahy starosta MČ Praha 1 Filip Dvořák.

Operační program Životní prostředí nabízí v letech 2007 - 2013 z evropských fondů (konkrétně Fondu soudržnosti a Evropského fondu pro regionální rozvoj) přes 5 miliard euro. „Cílem operačního programu je ochrana a zlepšování kvality životního prostředí jako základního principu trvale udržitelného rozvoje. Kvalitní životní prostředí je základem zdraví lidí a přispívá ke zvyšování atraktivity České republiky pro život, práci a investice, a podporuje tak celkovou konkurenceschopnost,vysvětlil dále radní Mareček. Základním znakem prostředků poskytovaných z evropských fondů je nutnost veřejného spolufinancování. Žadatelé mohou z fondů EU získat dotaci ve výši 85 % uznatelných nákladů projektu, dalších 5 % je pokryto ze státního rozpočtu.

 

 

V Praze 15. 6. 2010

 


Ing. Vladislav Mareček – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 25. 2. 2010. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

 

15. června 2010
15. června 2010