Praha bude svůj vozový park modernizovat s důrazem na ekologický provoz

elektromobil_anketa1
Autor: Oskar Exner
27. června 2017
27. června 2017

Rada hl. m. Prahy svým dnešním usnesením doporučila, aby hlavní město a související organizační složky modernizovaly svůj vozový park s důrazem na energetický a ekonomický dopad provozu vozidel na životní prostředí. Současně chce v tomto smyslu zahájit intenzivní dialog se soukromými dopravci na území města, zejména s logistickými firmami, které zajišťují významný podíl dopravních výkonů.

  • 1 minuta čtení

/zpráva z 25. jednání Rady hl. m. Prahy 27. června 2017/

Jedním z kroků ke zlepšení ovzduší v hlavním městě, které může Praha bez zbytečného zdržení realizovat, je analýza energetických a ekologických parametrů motorů při pořizování nových vozidel organizacemi města nebo společnostmi, ve kterých má Praha majetkovou účast. Za nejvýhodnější lze považovat alternativní pohon (elektrický, vodíkový, biopalivo, zkapalněný ropný plyn, zemní plyn, hybridní vozidla), nejméně vhodný pak dieselový pohon.

„Hlavní město Praha a jeho organizace by měly jít při pořizování ekologických aut příkladem,“ říká radní pro oblast životního prostředí Jana Plamínková. „Budu opravdu ráda, pokud radní přesednou z neekologických naftových superbů do elektromobilů a ukážou tak v praxi, že elektromobilita má v Praze budoucnost. Já jsem si jako radní pro životní prostředí o elektromobil již požádala. Opravdu se necítím komfortně, když mám v době smogu jezdit do práce naftovým vozem,“ dodala radní.

Tento projekt je dalším z řady opatření, kterým Praha reaguje na opakující se smogové situace a zhoršování životního prostředí metropole. Cílem je nalézt společný postup, který povede ke snižování negativních dopadů a vyhnout se tak zákazovým a represivním řešením, ke kterým již některá města musela přikročit.

V rámci projektu dojde také k navázání spolupráce se soukromými firmami a bude vytvořen prostor pro dialog. Současně bude firmám nabídnuto připojení k deklaraci, ve které se zaváží například k nižšímu využívání vlastního vozového parku, vyškolení řidičů k šetrné jízdě a v neposlední řadě i k respektování pravidel silničního provozu, včetně zásad bezpečného a ohleduplného chování na silnici.