Praha chce instituce EU - Večerník Praha - 16. 6. 2003
Vstup do Evropské unie podpořilo v hlavním městě přes 80 procent voličů. Čtyři z pěti voličů podpořili v Praze referendum pro vstup země do Evropské unie. Proti přistoupení tak hlasovala necelá pětina účastníků plebiscitu. V horkém letním počasí našlo v pátek a sobotu cestu do volebních místností téměř 58 procent voličů. Je to zhruba o 2 procenta méně lidí, než kolik v Praze přišlo k loňským sněmovním volbám.
Praha Pražští politici mají z výsledků referenda o vstupu do EU radost. Přestože hlavní město pro svou ekonomickou vyspělost zřejmě nedosáhne na peníze z největších strukturálních fondů unie. Po vstupu však bude podle zástupců města usilovat o to, aby se tu usídlila některá z významných evropských či světových institucí. Praha by se také prý mohla stát atraktivnější pro turisty a investory.
Podle náměstka primátora Petra Hulinského (ČSSD) se ukázalo, že v referendu nejde o politiku, ale o budoucnost. "Jsem velmi rád, že občané k tomu takto přistoupili,"uvedl. Velmi mile překvapil výsledek hlasování nezávislého senátora za centrum města Martina Mejstříka. Při svých výjezdech mimo Prahu prý nevěřil, že občané vstup do unie schválí. Vládní kampaň se mu zdála špatná, podivné prý bylo chování ODS. "Ukázalo se ale, že lidi mají svoji vlastní hlavu, a musím říci, volí dobře,"dodal. Pražský arcibiskup a český katolický primas kardinál Miloslav Vlk věří, že členství České republiky v EU pomůže prohloubit a upevnit i naši právní mentalitu a právní systém. Podle herečky Jiřiny Jiráskové výsledky referenda svědčí o tom, že národ má o svůj osud zájem, a to i přes velmi špatnou informovanost o kladech a záporech našeho vstupu do unie. "Kampaň v médiích se mi nelíbila. Nicméně jsem potěšena, že to lidem není lhostejné a že se navzdory tomu referenda zúčastnili,"řekla.