Praha dnes hostila Mezinárodní seminář o metodice oprav historických mostů
Seminář „Obnova památek v ČR ve srovnání s Evropou“, který dnes proběhl v prostorách Královské kanonie premonstrátů na Strahově uspořádal Český národní výbor frankofonního ekonomického fóra. Přispěl tak k probíhajícím diskusím o tom jakým způsobem v dnešní technicistní době uchovat národní kulturní dědictví. Za hlavní město Prahu se zúčastnil primátor Pavel Bém a ředitel odboru kultury Jan Kněžínek.
- 3 minuty čtení
Seminář „Obnova památek v ČR ve srovnání s Evropou“, který dnes proběhl v prostorách Královské kanonie premonstrátů na Strahově uspořádal Český národní výbor frankofonního ekonomického fóra. Přispěl tak k probíhajícím diskusím o tom jakým způsobem v dnešní technicistní době uchovat národní kulturní dědictví. Za hlavní město Prahu se zúčastnil primátor Pavel Bém a ředitel odboru kultury Jan Kněžínek.
„Praha má jednu užitečnou zkušenost, že jednou z nejužitečnějších cest, jak historické památky zachovat a současně je ponechat „ve službě“ veřejnosti, je jejich proměna v žijící, funkční, kulturní prostor. Ať již galerii, divadlo, koncertní a výstavní prostory. Jednou ze zásad, kterou proto v Praze ctíme, je vedle co nejlepšího historického vzhledu památky je její včlenění do přirozeného života města. Sebelépe technicky opravená památka, která nežije, stejně za čas zahyne. Snažíme se, aby skrze každodenní užívání památek přijímali Pražané i turisté poselství předcházejících generací. Památky, ať již velké architektonické monumenty, tak drobnosti, které provázely naše předky každodenním životem, tvoří pravdivou historii nejlépe. Praha tím, že není neživým a nedotknutelným historickým skanzenem, ale historicky se vyvíjejícím organismem, si zachováváním kontinuity udržuje unikátní genius loci, který zde zanechali géniové všech stylů a směrů, z východu a západu, severu a jihu. Od pohanství, přes křesťanství a judaismus, až po arabské a východní vlivy. Praha má dodnes na každém kroku hmatatelné stopy náboženských, filozofických i dalších směrů a učení, slohů a učení, které jí vtiskly neopakovatelný ráz a tvář. Je to odkaz a současně závazek,“ pozdravil české i zahraniční odborníky pražský primátor Pavel Bém na semináři.
Základní tématem akce bylo, jak opravovat historické památky, jakým způsobem takové akce financovat a jak při zachování hodnot uplatnit nové poznatky a technologie.
Na celodenní akci vystoupili památkáři z Prahy, z Paříže, Parmy, Vídně, Řezna či Mostaru. Hovořilo se hlavně o problematice rekonstrukce, obnovy a údržby středověkých a historických mostů. Základním problémem je zachování autenticity stavby, konstrukce a umělecké hodnoty mostu při aplikaci současných technologií a požadavků bezpečnosti a ekonomických pohledů. Účastníci semináře, kteří mají zkušenosti např. s rekonstrukcemi a opravami gotického mostu v Regensburgu (Řezně), Starého mostu v bosensko-hercegovském Mostaru či s památkami v Rakousku, Francii a italské Parmě, se podrobně seznámili s průběhem prací i s koncepcí rekonstrukce Karlova mostu v Praze. V diskusi vyjádřili na základě své praxe se záměry a způsobem realizace svůj souhlas.
Karlovu mostu přinesl seminář i další efekt. Z iniciativy Královské kanonie premonstrátů byl mostu (městu Praha) předán dar Kongresového centra ILF v podobě závazku uhradit rekonstrukci sousoší zakladatele řádu svatého Norberta, svatého Václava a svatého Zikmunda na Karlově mostě. Rekonstrukci provedou studenti Akademie výtvarných umění v Praze v rámci Restaurátorské sochařské školy vedené profesorem Petrem Sieglem. Dar pomůže obnově sochařské výzdoby mostu, avšak má i další významný aspekt. Do práce na památkách se tak zapojuje dnes generace, která se o ně bude starat v příštích desetiletích.
Jako poděkování městu Praha za podporu při rekonstrukci památek všeobecně a zejména ve strahovském areálu předal v zastoupení opata Královské kanonie premonstrátů Michala Josefa Pojezdného pražskému primátorovi Pavlu Bémovi zlatou miléniovou pamětní medaili svatého Norberta ředitel Strahovské knihovny Evermod Gejza Šidlovský.
Pražským a českým památkářům, státním orgánům a samosprávám přinesl seminář některé nové poznatky o možnostech techniky, organizace a financování oprav památek, zahraniční účastníci se nejen v referátech ale i osobně seznámili vedle rekonstrukce Karlova mostu také s kontinuálním procesem citlivé rekonstrukce areálu Strahovského kláštera.
V Praze 5. 5. 2010
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.