Praha otestuje systém chytrých košů v centru města
Čisté ulice, úspory za méně častý svoz, snížení emisí ze svozových aut. To jsou hlavní přínosy chytrých odpadkových košů s nadčasovým designem, které městská společnost Operátor ICT v rámci pilotního testování tento týden nainstalovala na náměstí Republiky a v ulici Na Příkopě. Jde o 25 košů na směsný odpad s vnitřní kompresní jednotkou na solární pohon, která vhozený odpad pravidelně stlačuje. Do nádoby se ho tedy vejde až čtyřikrát víc. Koš zároveň on-line komunikuje se systémem plánování svozu a v pravidelných intervalech hlásí stav svého naplnění.
- 2 minuty čtení
„Půlročním testováním si ověříme, jak se chytré koše osvědčí z hlediska udržování čistoty ve městě a jaká četnost jejich rozmístění je v našich podmínkách optimální,“ vysvětluje důvody pilotního provozu primátorka Adriana Krnáčová. „Bude sestaven tým ze zúčastněných stran, kterými jsou městská část Praha 1, Operátor ICT, odbor rozvoje a financování dopravy MHMP, TSK, Pražské služby, oddělení odpadů a VERB group (dodavatel technologie). Tento tým bude vyhodnocovat průběžné výsledky a zároveň navrhne technický a finanční model dalšího postupu. Díky tomu budeme schopni posoudit ekonomiku provozu, tedy jak rychle se investice do košů vrátí. Zahraniční zkušenosti dokazují, že jde takřka o ideální řešení – pro občany i pro městské rozpočty,“ doplňuje k instalaci chytrých košů primátorka.
Chytrá vnitřní technologie
Vnitřní lis je poháněn prostřednictvím solární energie vyrobené fotovoltaickým panelem, který je umístěný ve vrchní desce nádoby. Nespotřebovaná energie se z panelu se automaticky ukládá do zabudované záložní baterie. Koše jsou přes implementovanou SIM kartu napojeny na cloudový dispečink, čímž poskytují v reálném čase informace o míře zaplnění, což vede k nižší frekvenci svozů.
Přínosy pro magistrát i pro občany a návštěvníky
Senzory v koších poskytují přesné informace o naplnění jednotlivých nádob, což umožňuje efektivní logistiku svozů, které jsou plánovány podle skutečných potřeb. Tedy přesně podle toho, jak se koše plní, což se v jednotlivých dnech, ale i v průběhu jednoho dne může lišit. Radnicím tedy mohou chytré koše primárně výrazně snížit náklady na svoz komunálního odpadu a sekundárně dojde k úspoře nákladů na povrchové opravy silnic, chodníků, pěších zón, které nejsou uzpůsobeny na provoz svozných nákladních aut. Sběr dat ze senzorů umístěných v koších a jejich následné zpracování v rámci datové platformy umožní použití pro další budoucí optimalizaci veřejného prostoru.
Občané a návštěvníci hlavního města v horkých letních měsících zase ocení zejména fakt, že nádoba je uzavřená. Odpadky tedy nezapáchají a nelákají hmyz, hlodavce či ptáky. Větrné počasí zase nerozfouká odpadky po okolí.
Inovativní koše prověřené ve světě i v Česku
Chytré odpadkové koše vzešlé z výběrového řízení podle dlouhodobých měření mohou četnost svozu odpadu snížit až o 80 %, až o 75 % klesnou náklady a až 45 % směsného odpadu z košů se může recyklovat. Testují se již v Německu, Švýcarsku, Švédsku, Francii, Velké Británii či Irsku. Používají se ve městech (i chráněných památkových zónách UNESCO), univerzitních kampusech, v zoologických zahradách i přírodních parcích.