Praha rozvíjí OpenData a Smart Cities

PC
22. října 2015
22. října 2015

Veřejnost se může od včerejší půlnoci seznámit s prvními OpenDaty, která zveřejnil Magistrát hl. m. Prahy. Praha do včerejšího dne OpenData jako celek nepublikovala, přestože má dílčí zkušenosti s jejich využitím. Návštěvníci webové stránky opendata.praha.eu se mohou seznámit s prvními sety uveřejněných OpenDat, týkajících se například dopravy, bezpečnosti, hlukové problematiky nebo technické infrastruktury. První sety dat pocházejí zejména ze zdrojů Magistrátu hl. m. Prahy a Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. V brzké době by však svá data měly zveřejnit i ostatní městské společnosti.

  • 1 minuta čtení

„Jak jsem prohlásila na začátku – veřejná správa má být veřejná. Jsem ráda, že se nám podařilo učinit tento významný krok a osobně pohlídám, aby se web pravidelně naplňoval daty města a městských společností. Pracujeme nyní na tom, aby se co nejdříve mezi OpenDaty objevily také informace o majetku města nebo aby systém zveřejňování smluv byl pro veřejnost co možná nejpřehlednější. Není to ale jen transparentní nástroj. Pro mě osobně to je také nejjednodušší business nástroj, který může podpořit tvůrce aplikací, kteří data využijí a přetaví v online ekonomiku, online podnikání. Je to první malý díl úspěšné skládačky, která se jmenuje Smart Cities, ale dílek velmi důležitý pro vývojáře a začínající podnikatele,“ uvedla primátorka Krnáčová.

Hlavním cílem publikace OpenDat je zvýšení otevřenosti Magistrátu hl. m. Prahy, a to nejen vůči Pražanům, ale také vůči soukromému sektoru. Vývojáři tak budou moci pracovat s daty hlavního města, aniž by museli zdlouhavě řešit výběrová řízení nebo smluvní vztahy s hlavním městem. Praha od projektu očekává také vytvoření příležitostí pro nové podnikatelské subjekty v oblasti ICT.

Téma otevřených dat je pro většinu českých měst zatím jen novinkou. Praha se touto aktivitou chce zařadit mezi moderní města, aktivní v rámci konceptu Smart Cities, který je aktuálně velkou prioritou Evropské komise. Praha začíná pracovat na komplexní strategii, která by definovala jasnou cestu v politice Smart Cities.

„Nezaměříme se pouze na OpenData, ale i na volné wifi sítě v centru města i na chytrou infrastrukturu. Dokáži si představit, že by Praha například díky práci s vlastními daty mohla přijít s interním systémem řízení oprav ulic a výstavby inženýrských sítí. Ten by jednoduše řídil opravu městské infrastruktury. Jako primátorku mě irituje, když chodím nebo jezdím po Praze a narážím na ulice, které se v průběhu jednoho roku několikrát opravují,“ dodala primátorka.