Praha se v Ruzyni spokojí s 34% podílem

Právo | 27.8.2008 | rubrika: Zpravodajství | strana: 4 | autor: Karolina Kudynová

 

Právo | 27.8.2008 | rubrika: Zpravodajství | strana: 4 | autor: Karolina Kudynová

PRIMÁTOR PAVEL BÉM K PRIVATIZACI PRAŽSKÉHO LETIŠTĚ ŘEKL PRÁVU:



Probíhají jednání o privatizaci pražského letiště Ruzyně. Je to jeden z nejstrategičtějších bodů, které nejen Praha, ale i ČR mají. V současnosti se vyjednává o 34procentním podílu v pražském letišti. Budete usilovat o ještě významnější podíl?

Od samého začátku procesu privatizace si nenárokuje hlavní město Praha více než 34 procent akcií ruzyňského letiště. Třetinový podíl hlavního města, na jehož území letiště je, je adekvátní. A zcela zjednodušeně – třetina z této třetiny by měla připadnout Středočeskému kraji. Nevidím důvod, proč usilovat o vyšší podíl, vycházím z předběžné dohody uzavřené mezi mnou a premiérem Topolánkem.

Je podle vás do budoucna pro Prahu důležité a prospěšné, aby měla v Ruzyni co největší akciový podíl?

Nejde o to, aby město mělo „co nejvyšší podíl“v nově vznikající obchodní společnosti. Důležité je, že Praha je místem, kde Ruzyňské letiště sídlí. Jinými slovy, musí hájit zájmy svých obyvatel, kteří jsou provozem tak významného dopravního uzlu zatěžováni – z hlediska infrastruktury, životního prostředí, hluku, dopravy nebo výstavby. Proto budu v procesu přípravy privatizačních podmínek prosazovat garance ze strany budoucího nabyvatele. Je ale logické, že v zájmu soukromého vlastníka bude rozvoj letiště a úzká spolupráce s hlavním městem. Pokud by však převážily zájmy na umělé omezení provozu ve prospěch okolních konkurenčních letišť, musí zůstat státu a Praze možnost smlouvu vypovědět.

Jakým způsobem město může využít zisky z podílu v letišti Ruzyně?

Samozřejmě na rozvoj pražské MHD, výstavbu metra na letiště, výstavbu nadřazeného dopravního skeletu Prahy, na protihluková opatření, podporu životního prostředí, rozvoj zeleně atd. Právě to jsou důvody, proč usiluji o 34procentní podíl v akciové společnosti – abychom měli vůbec možnost investovat do těchto priorit z pohledu Pražanů a v podstatě i obyvatel celé republiky, rychlé a levné spojení mezi centrem města a letištěm, věřím, ocení každý.

Praha si od rozšíření letiště slibuje další obrovský příliv turistů, a tím i peníze do městské pokladny. Některé hlasy ale upozorňují, že už nyní cestovní ruch v Evropě stagnuje a další příliv turistů nemusí být tak závratný. O jaké odhady se v prognózách hlavní město opírá? Opravdu se rozšíření dráhy do budoucna vyplatí?

Objem letecké dopravy se každoročně zvyšuje, vrchol této konjunktury je zatím v nedohlednu – jistě nikdo nebude zpochybňovat, že jedna dráha ruzyňskému letišti skutečně už fakticky nestačí. Letecká doprava přeci zdaleka neznamená jen turismus, je přirozenou součástí infrastruktury moderního evropského velkoměsta.

Proti výstavbě nové paralelní dráhy protestuje několik obcí, kde se nejspíš zvýší hluk z letecké dopravy. Změna leteckého provozu má od hluku pomoci asi 100 tisícům lidí v Praze 5, 6, 17 a dalších menších obcích. Naopak přibude asi 20 tisíc obyvatel, kteří budou kvůli nadměrným decibelům trpět. Jak si s tím město poradí?

Jak jsem již řekl, jednou z významných priorit, do kterých chce hlavní město investovat z výnosů privatizace, jsou i protihluková opatření. Tomuto problému a ochraně životního prostředí vůbec se věnujeme jako klíčové prioritě. Jak už to u velkých dopravních staveb bývá, nelze najít takové řešení, se kterým by byli spokojeni úplně všichni. Stovka tisíc obyvatel metropole, která z výstavby paralelní dráhy bude těžit a které se zvýší kvalita života, je pro mne rozhodující.

 

 

 

27. srpna 2008
27. srpna 2008