Praha v době ekonomické krize podpoří příjezdovou turistiku
Městská rada dnes projednala navrhovaný plán k podpoře příjezdové turistiky do Prahy v době globální ekonomické krize na léta 2009 – 2010. Schválila soubor opatření na pomoc příjezdové turistice v Praze, konkrétně financování mimořádné reklamní kampaně, rozšíření prezentace města na veletrzích a rozšíření partnerství hl. m. Prahy o oblast cestovního ruchu. Pro realizaci těchto projektů budou uvolněny potřebné finanční prostředky v celkové výši 80 mil. Kč.
- 5 minuta čtení
/Zpráva z 15. jednání Rady hl. m. Prahy 21. 4. 2009/
Městská rada dnes projednala navrhovaný plán k podpoře příjezdové turistiky do Prahy v době globální ekonomické krize na léta 2009 – 2010. Schválila soubor opatření na pomoc příjezdové turistice v Praze, konkrétně financování mimořádné reklamní kampaně, rozšíření prezentace města na veletrzích a rozšíření partnerství hl. m. Prahy o oblast cestovního ruchu. Pro realizaci těchto projektů budou uvolněny potřebné finanční prostředky v celkové výši 80 mil. Kč.
„V oblasti příjezdové turistiky je Praha z 90 procent závislá na příjezdech ze zahraničí. Zatímco například v letech 2003 – 2004 byl meziroční nárůst počtu turistů 28 procent a ještě v letech 2006 –2007 osm procent, v roce 2008 to bylo již jen 2,6 procent oproti roku 2007, takže Prahu navštívilo 4 597 867 zahraničních návštěvníků a počet přenocování se nezvýšil,“ informoval radní pro oblast cestovního ruchu Milan Richter. „Ke snížení růstu návštěvnosti Prahy přispělo několik faktorů – v roce 2008 to byl především vysoký kurz koruny vůči ostatním měnám, nárůst konkurence v rámci střední Evropy, globální pokles zájmu o cestování díky finanční krizi zejména z hlavních zdrojových trhů jako je Německo, Velká Británie, Francie, Itálie, USA i stagnace v oblasti městské turistiky,“ doplnil radní.
Cestovní ruch v Praze tvoří 25% hrubého domácího produktu v hlavním městě a je tedy významnou ekonomickou komoditou.V současné době zde turistika zajišťuje okolo 100 000 pracovních míst, což v situaci rostoucí nezaměstnanosti není bezvýznamná položka.
Na půdě Poradního sboru primátora hl. m. Prahy pro cestovní ruch proto v minulých měsících proběhly odborné diskuse o problému příjezdové turistiky do Prahy v době ekonomické krize a dnes byl městské radě předložen návrh na její oživení.
Hlavní body tohoto plánu obsahují především:
Vyhlášení veřejné zakázky na vytvoření a realizaci mimořádné reklamní kampaně na podporu příjezdové turistiky do hl. m. Prahy v období globální ekonomické krize roce 2009. „Realizace této reklamní kampaně vychází z potřeby okamžitého zviditelnění Prahy ve zdrojových zemích, zejména na evropském trhu, zakoupení vysílacích časů na významných televizních kanálech, zajištění tiskové reklamy v magazínech vybraných leteckých společností a bannerů na vybraných internetových vyhledavačích,“ uvedl radní Richter. Kampaň bude směrována na tři měsíce, zhruba v období říjen až prosinec 2009 tak, aby bylo pokryto nejslabší období v příjezdové turistice v sezóně. Finanční náklady na realizace této mimořádné reklamní kampaně jsou odhadovány na 50 mil. korun a budou zajištěny úpravou rozpočtu a převedením do kapitoly cestovní ruch.
Podle radního Milana Richtera je pro rok 2010 připraven záměr průlomového systémového řešení podpory cestovního ruchu v rámci rozpočtu hl. m. Prahy. Půjde o alokaci finančních prostředků z rozpočtu do kapitoly cestovní ruch. Na ten bude pevně vyčleněno 50 % ročního příjmu, plynoucího z poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt (v roce 2008 to bylo 126 906 000 Kč) a z poplatku z ubytovací kapacity (v roce 2008 to bylo 46 240 000 Kč). Navržené řešení vychází z rozhodnutí, že je nutné vracet část prostředků, které cestovní ruch městu přináší, do jeho další podpory. „Od příštího roku začnou platit systémová opatření pro podporu příjezdové turistiky do Prahy založená na finančních dotacích získaných z již zmíněných poplatků. Velmi důležitá je však okamžitá reakce na nepříjemné důsledky ekonomické krize, které již zasáhly celou pražskou oblast cestovního ruchu. Pražští radní proto dnes také schválili návrh na rozšíření partnerství hlavního města Prahy i na oblast cestovního ruchu ve smyslu podpory příjezdové turistiky do Prahy. Součástí této koncepce je podpora vystavovatelských aktivit soukromých subjektů na veletrzích cestovního ruchu, další aktivity subjektů působících v oblasti cestovního ruchu a další akce, které podpoří příjezdovou turistiku do Prahy. Bude vytvořen také balíček pro podporu kongresové turistiky,“ uvedl radní Richter. S veřejným vypsáním partnerství v cestovním ruchu se počítá do začátku léta 2009.
Dalším krokem, který má přispět k oživení příjezdové turistiky do města, je podle Milana Richtera rozšíření prezentace Prahy na zahraničních veletrzích cestovního ruchu. Se samostatnými stánky (Staroměstské náměstí a Karlův most) se v roce 2010 město představí na celkem dvanácti akcích a bude také pokračovat v prezentačních aktivitách v rámci stánku Czechtourism. „Návrh na využití stánků hlavního města Prahy na veletrzích cestovního ruchu v roce 2010 vychází ze záměru co nejlépe informovat o atraktivitě města a zviditelnit Prahu proti konkurenčnímu okolí, k čemuž oba stánky velmi dobře slouží díky své vizuální podobě, která je výrazně odlišná od běžných vystavovatelských struktur. Návrh prezentace se soustřeďuje především na veletrhy evropské, protože Evropa je momentálně pro Prahu nejvýznamnějším zdrojovým trhem,“ řekl dále radní hl. m. Prahy pro oblast cestovního ruchu Milan Richter a pokračoval: „Počet veletrhů cestovního ruchu, jichž se Praha zúčastní v rámci stánku Czechtourism, bude rovněž navýšen.“
Finanční náklady na letošní partnerství a na rozšíření prezentací Prahy na veletrzích cestovního ruchu jsou odhadovány na 30 mil. korun.
Přílohy | |
---|---|
Akční plán pro oživení příjezdové turistiky do hl. m. Prahy | |
Poradní sboru primátora pro cestovní ruch (jmenný seznam |
V Praze 21. 4. 2009
Ing. Milan Richter - radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče a volného času
Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v oblasti podpory kulturních projektů, spolupráce s institucemi kulturními, cestovního ruchu, ochrany památek, volného času.