Praha získala prestižní ocenění za třídění odpadu

V roce 2005 bylo do systému třídění odpadu EKO-KOM zapojeno již 5250 obcí z celé České republiky. Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM a.s. nyní vyhlásila za rok 2005 čtrnáct neúspěšnějších obcí a první tři získali křišťálové popelnice. Na třetím místě se umístila Jaroměř, druhé obsadila Praha těsně za vítězným Žďárem nad Sázavou.

  • 5 minuta čtení

V roce 2005 bylo do systému třídění odpadu EKO-KOM zapojeno již 5250 obcí z celé České republiky. Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM a.s. nyní vyhlásila za rok 2005 čtrnáct neúspěšnějších obcí a první tři získali křišťálové popelnice. Na třetím místě se umístila Jaroměř, druhé obsadila Praha těsně za vítězným Žďárem nad Sázavou.

Praha byla v soutěži O křišťálovou popelnici za rok 2005 oceněna jako druhá nejlepší obec v třídění odpadů v rámci sedmého ročníku konference pro odbornou veřejnost Odpadové dny 2006. Pod záštitou Ministerstva životního prostředí a města Hradec Králové ji pořádali EKO-KOM, a.s., ECONOMIA, a.s., ASEKOL, a.s., EKOLAMP, s.r.o. a ELEKTROWIN, a.s.

Vyhodnocení obcí zapojených do systému EKO-KOM ke konferenci patří tradičně. Hodnoceny byly nejen výsledky výtěžnosti tříděného odpadu na obyvatele obce, ale i celkový přístup ke třídění, zavádění novinek a komplexnost poskytovaných služeb včetně informačních kampaní.

Praha prestižní ocenění získala díky velmi dobře nastavenému a fungujícímu komplexnímu systému nakládání s komunálním odpadem, který úspěšně pokračuje již osmým rokem. Praha navíc, bez povinnosti ze zákona, zkouší novinky, jako například oddělený sběr čirého skla (cca 300 míst) , nápojových kartonů (cca 1.500 míst) a bioodpadu (zatím plně pokryty Dolní Chabry). Kromě  tří tisíc  stanovišť barevných kontejnerů volně přístupných na ulicích mohou občané využívat 10 sběrných dvorů hl. m. Prahy, kompostárnu, 19 stabilních míst sběru nebezpečného odpadu, mobilní svoz nebezpečných odpadů, sběr léčiv v lékárnách, sběr monočlánků v základních a středních školách a na úřadech městských částí a ročně přistavených cca 9.000 kontejnerů na objemný odpad po celém městě.

Hlavní poděkování za vynikající výsledky ve srovnání s ostatními obcemi patří především občanům hlavního města Prahy, kteří se aktivně podíleli na třídění odpadů a kterým není lhostejné jejich zdravé životní prostředí a jeho udržitelnost. Děkujeme.


NOVINKY V  SYSTÉMU SBĚRU KOMUNÁLNÍHO ODPADU V PRAZE

 

Pilotní projekt tříděného sběru bioodpadu

V září 2004 byl na území městské části Praha – Dolní Chabry zahájen zkušební projekt tříděného sběru bioodpadu. Sběr bioodpadu je prováděn pomocí speciálních plastových hnědých nádob, tzv. Compostainerů. Celkem bylo předáno občanům 800 ks nádob o objemu 120 nebo 240 litrů. Každá domácnost zároveň obdržela kalendář svozu. Sběr bioodpadu je zaměřen především na odpad ze zahrad. Svoz je prováděn 1 x 14 dní svozovým vozidlem značky Mercedes se speciální záchytnou vanou pod korbou vozidla. Svoz zajišťuje akciová společnost Pražské služby, která odváží bioodpad k dalšímu zpracování (kompostování) na kompostárnu JENA v Úholičkách u Velkých Přílep.

Do konce roku 2005 bylo tímto způsobem vytříděno cca 370 tun bioodpadu.

 

Zkušební provoz Kompostárny Malešice

V říjnu 2004 byla vybudována z důvodu požadavku přednostního zpracování bioodpadu městem „Kompostárna Malešice“ v Dřevčické ulici na území městské části Prahy 10. Provozovatelem kompostárny se stala na základě výběrového řízení společnost JENA – firma služeb. Areál kompostárny má rozlohu cca 7083 m2. Objekty kompostárny jsou: provozní buňka pro obsluhu, kryté garáže, sklad a jímka povrchových vod. Provozovatelem byly dočasně vybudovány další objekty a zařízení: mostní váhu s buňkou pro obsluhu váhy a kóje pro materiál. Zpracování bioodpadu je prováděno technologií aerobního kompostování.

Do konce roku 2005 kompostárna přijala 2 710 tun biologicky rozložitelného odpadu.

 

Pilotní projekt tříděného sběru nápojových kartonů

V listopadu 2004 zahájilo město ve spolupráci s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM a.s. pilotní projekt sběru nápojových kartonů. 1.000 míst tříděného odpadu v Praze (1/3 celkového počtu) byla osazena sběrnou nádobou o objemu 240 l označenou oranžovou samolepkou „Nápojové kartony“.

  • Na začátku roku 2005 byla zvýšena četnost svozu na 1x týdně (v sobotu) a bylo vyměněno víko sběrných nádob za oranžové se zúženým vhozem.
  • Na přelomu roku 2005 a 2006 byl zvýšen počet sběrných nádob na cca 1.500 ks a v ulicích se objevily i velké 1.100 l kontejnery s oranžovými víky.
  • Ve svozový den se nápojové kartony dotřiďují a lisují do balíků ve firmě Papkov spol. s r.o. Poté jsou odváženy k dalšímu zpracování do Papírny Bělá a.s. v Bělé pod Bezdězem.
  • Do konce roku 2005 bylo tímto způsobem vytříděno cca 180 tun nápojových kartonů.

 

Pilotní projekt odděleného sběru čirého skla

V prosinci 2004 zahájilo město oddělený sběr čirého skla, a to na základě žádosti sklenářů a také z důvodu možnosti získání motivační odměny od autorizované obalové společnosti EKO-KOM a.s. Sběr byl zahájen na sběrných dvorech hl. m. Prahy a na území MČ Praha 1. V roce 2005 byl pilotní projekt rozšířen do dalších městských částí na stálá sběrná místa tříděného odpadu v ulicích.

Do konce roku 2005 bylo vytříděno cca 430 t čirého skla.

 

Co se v Praze připravuje:

  • Praha neplánuje žádné razantní změny jako např. přechod na pytlový sběr. Budoucí vývoj systému tříděného sběru by měl směřovat spíše k optimalizaci současného stavu.
  • Počet sběrných míst tříděného odpadu se již rozšiřuje pouze v souvislosti s novou bytovou zástavbou. Realizovány jsou pouze změny četnosti svozu či objemu sběrných nádob.
  • V blízké budoucnosti je možné, že sběr nápojových kartonů bude rozšířen na všechna stanoviště sběru tříděného odpadu.
  • Sběr bioodpadu by mohl být rozšířen do vytipovaných vhodných lokalit (zástavba rodinných domů a kompostárna v dostupné vzdálenosti).
  • Ve městě by mohlo být zprovozněno až 22 sběrných dvorů HMP (v každém správním obvodu jeden) a 3-4 centrální nebo 8-10 menších kompostáren.
  • Poskytování velkoobjemových kontejnerů městským částem by se po dosažení těchto limitů mohlo zkrátit, jelikož nyní tyto kontejnery především nahrazují málo dostupné sběrné dvory.
  • Konkrétní cíle a konkrétní postupy k jejich dosažení budou podrobně popsány v novém strategickém dokumentu – Plánu odpadového hospodářství Prahy jako původce odpadu, který je v současné době zpracováván.

 

 

V Praze 15.6.2006

 


Oblast životního prostředí, odpadového hospodářství a zásobování vodou spadá do působnosti radního hl. m. Prahy RNDr. Miloše Gregara




Za správnost: Luděk Schreib / tel. 236 002 061
15. června 2006
15. června 2006